light rain
10°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Неке општине неопростиво касне са градњом станова за избеглице

07.03.2019. 08:40 08:43
Пише:
Фото: РХП

У Великој сали Скупштине АП Војводине  је одржан састанак представника Републичке и Покрајинске владе и Комесаријата за избеглице и миграције, с представницима локалних самоуправа на тему реализације Регионалног стамбеног програма намењеног избеглицама из бивших југословенских република.

Овај програм спроводи се у целој земљи, као и у градовима и општинама на територији Војводине. Разлог овог затвореног, радног састанка, какао се могло чути на уласку у салу, јесте кашњење изградње одређеног броја објеката у неким локалним самупоравма, задуженим за реализацију овог стамбеног програма за избеглице.

- Од нешто више од 7.100 решања Регионалног стамбеног програма, око 3.000 морају и треба да се десе у Војводини, а јако смо ограничени с временом, због низа разлога – рекао је комесар за избеглице и миграције Републике Србије Владимир Цуцић.

Осврнувши се на почетак пројекта, Цуцић је подсетио на то да је неко време од 2012. до 2014. године потрошено, и сада за тим не вреди жалити.

- Већ смо једном морали да продужавамо рокове, а неки од њих дефинитивно истичу у децембру ове године. Цео Регионални стамбени програм мара да се оствари до 2021. године. То значи да се 55 милиона евра у овом моменту морају потрошити. Ако то разбијемо по данима, како сам још у новембру прошле године говорио за целу Србију, то је више од 100.000 евра дневно, што показује да смо у једном невереватном временском шкрипцу – објаснио је Цуцић.

По његовим речима, већи број општина овај посао ради изразито одговорно и труди се да реализује оно што је код њих. Међутим, има неколико општина и градова у Војводини који су дефинитивно у таквој доцњи, да он не зна какао ће се то тамо извести.

- Ради се о скоро 200 станова и грађевинском материјалу за стотинак кућа. Дакле, око 300 породица чекају решење - истакао је Цуцић.


До краја 7.300 уговора

- Пројектом Регионалног стамбеног програма, намењеног избеглицама из бивших југословенских република у Србији, треба да се реализује 7.138 решења о добијању станова, кућа и грађевинског материјала. Очекујемо да ћемо добити, из резерви из суседних земаља, још стотинак решења, тако да смо од почетно планиране бројке, од 6.150, дошли до  више од 7.000. Претпостављамо да ће до краја то бити око 7.300 уговора - рекао је комесар Цуцић, уз процену да је тренутно реализовано око 2.250 решења везаних за станове и доделу грађевинског материјала. По његовим речима, ово је једна од најуспешнијих операција коју је овде, после ратова у БиХ и Хрватској, споровела међународна јавност.


- Потребно је динамику ових послаова утврдити на дневном нивоу. У склопу припрема овог, на ову тему завршног састанка у Србији, прошлог петка смо такође били и са градоначлеником Милошем Вучевићем. Само град Нови Сад треба да има 750 до 800 решења, зидамо на четири локације, и то је озбиљан подухват.

Сада сви заједно треба да видимо где смо сада и шта нам је чинити. Јер, ако код вас не могу да купим 30 станова, даћемо 60 станова Новом Саду, Врбасу или неком ко има капацитете. Србија није довољно богата да новац који је тешком муком добијен, и који Србију не кошта ништа - не искористи. Не желимо да се коцкамо с угледом целог пројекта. Сматрамо и да је ово увод у веома озбиљан пројекат за интерно расељене с Косова и надам се да ће све испасти добро – објаснио је комесар за избеглице и миграције, не наводећи у којим су општинама проблеми, али је обећао да ће подаци, уколико се ствари не промене, биити изнете у јавност.

- Ред је да сви ти људи који тамо очекују решења у тешкој ситуацији 20 и нешто година, до њега и дођу – рекао је Цуцић, рекавши да верује да половина градоначелника и председника опоштина ни не зна да код њих постоји кашњење у остваривању овог програма, те је овај састанак био прилика да се то расправи.

Директор Фонда за избегла, прогнана и расељена лица АП Војводине Душко Ћутило рекао је да је Војводина данас велико социјално градилиште.

- На тероторији бројних локалних самоупарава граде се станови за избегла и прогнана лица. Осим тога, значајна средства улажу се и у куповину сеоских кућа и доделу грађевинског материјала, и као Покрајинска влада и Фонд за пружање помоћи избеглим и расељеним лицима нису директно укључени у поступак спровођења Регионаланог стамбеног програма, чији је главни носилац Комесаријат за избеглице и миграције. Желели смо да као институција с теротрије АП Војводине допринос дамо организацијом овог сасатанка на којем ће се конструктивно разговарати о динамици и даљим плановима. – рекао је Ћутило.

В. Црњански

 

Пише:
Пошаљите коментар