НЕ ЗНАТЕ КО ЈЕ С ДРУГЕ СТРАНЕ Стручњак о ОПАСНОСТИМА упознавања преко интернета: Треба бити веома ОПРЕЗАН
Преко апликација за упознавање не треба откривате превише о себи, јер никада не знате ко је са друге стране екрана и за шта то може да искористи, упозорава председник Струковног удружења сектора безбедности Дејан Милутиновић за Курир.
Како је истакао, треба бити веома опрезан.
Ми мислимо да иза екрана немамо никакву одговорност и да је све опуштено и све безбедно, јер ми видимо на екрану да тако пише. Ево на пример апликације за упознавање. Ви, рецимо, пошаљете неку фотографију коју нисте баш вољни да поделите јавно. Она остаје заувек и може да се злоупотреби. Не можете да будете сигурни да неће добити неки епилог који вам не одговара, да неће бити продата негде. Подаци су средство за трговину, рекао је он.
Чим се нађе неки наш лични податак који некој трећој страни може да буде користан за трговину на било који начин - то је потенцијална опасност, каже Милутиновић.
У сврху маркетинга на пример. Знамо да када нешто претражујемо на Гугл, често нам одмах затим искочи понуда са сличним садржајем. Тако је и са личним стварима. Не смете да дајете личне ствари и личне особине, оно што вас идентификује као личност. Оно што није за јавност, што не бисте могли сад да ставите на билборд да то сви знају. Неке ствари не смете баш тако лако да делите. Интернет је само средство и не смемо на њега сводити читаву нашу животну активност, рекао је Милутиновић и додао:
„Не треба да се упознајете у комплету преко интернета. Уговорите кафу, а видите се и упознајте се уживо. Видите ко је са друге стране. Ако ви дајете све ваше особине преко интернета то пролази кроз много велики пут и неке треће стране би то могле да искористе. Може тај неко са ким комуницирате да вас уверава да је он неко кога ви желите да упознате, а у ствари користи ваше податке за трећу страну или за своје неке интересе.“
Курир