Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Наташа Игић: Мој највећи успех је проглашење Новог Сада Омладинском престоницом Европе

24.11.2017. 10:30 10:49
Пише:
Фото: Наташа Игић, фото: Приватна архива

Да би неки град понео ласкаву титулу Омладинске престонице Европе, мора да има предузимљиве младе.

А да би се њихов глас уважио, неопходно је да постоје млади који су спремни да вичу, али и власт која је спремна да их чује. Наташа Игић (27), откако је пре три и по године зашла у свет студентског организовања, не посустаје и иде узлазном путањом. Тренутно је апсолвент на Медицинској рехабилитацији, а од активизма у Савезу студената Медицинског факултета, па све до Фондације „ОПЕНС 2019”, организовала је разне хуманитарне акције. Данас „гура” причу Новосадског омладинског форума, ослушкује потребе младих и утиче на доношење одлука у Новом Саду које се њих тичу.

Наравно, све то радим уз помоћ 56 организација које чине велику неформалну групу удружења која сарађују с Градском управом за спорт и омладину – прича Наташа. – Тај форум утиче на процес доношења одлука у Новом Саду и у формирању Савеза младих, које је саветодавно тело које ће бити ту да градоначелнику указује на све проблеме младих у граду. Не треба само ми из ОПЕНС-а да говоримо шта је потребно младима него да се јачи глас младих чује и кроз институције.

Шта је то што је потребно младима?

„Младима је потребно више простора који ће бесплатно да користе и у којем ће да одржавају своје активности, као и подршка старијих.“

У менторском или финансијском смислу?

„Па, и у једном и у другом. Ми кроз процес кандидатуре радимо на томе да се буџет за младе увећа, што је у 2017. години учињено по први пут. Buyеt Локалног акционог плана – Политике за младе увећан је и сада је 20 милиона динара на располагању младима и удружењима која раде за њих.“

Да ли је то довољно новца да се све покрије?

„Ми радимо на томе и лобирамо да buyеti не остану на том нивоу. Следеће године нас очекује више новца и од ОПЕНС-а, односно кроз нашу апликацију кроз коју одвајамо велику своту новца који ће бити организацијама на располагању. Верујемо да ће нам се јавити и комерцијални донатори који ће препознати причу која је заиста здрава, као и младе који партиципирају и доносе одлуке.“

Навела си како је почела твоја прича активизма. Шта ти је највећи успех до сад?

„Највећи успех који сам постигла је данашњи дан прошле године када смо били у Варни и када је Нови Сад проглашен Омладинском престоницом Европе. Мој ангажман у ОПЕНС-у у 2016. години је био волонтерски, тако да сам давала подршку тиму и скупљала потписе за подношење кандидатуре. И што се мене и мог активизма тиче, то је моја круна.“


ОПЕНС 2019” смо сви ми

Позив за омладинске организације, које имају добре идеје и желе да допринесу Фондацији „ОПЕНС 2019” и спроводе активности из њихове апликације отворен је до краја године. Програми крећу од 2018. године и трајаће до 2020.

Сама апликација има седам стубова, у којима су неки потциљеви и у складу с тим смо отворили конкурс да би организације могле аплицирати на те циљеве", објашњава Наташа Игић.

"Нас десеторо немамо капацитет да све изнесемо, и идеја нам је да се организације умреже, оснаже и спроводе активности ОПЕНС-а јер он није само наш него је градски. ОПЕНС смо ми сви."


Верујем да си имала прилику да упоредиш какви су остали градови који су били кандидати заједно с Новим Садом. Шта је издвојило наш град, због чега је и понео поменуту титулу?

„Пре месец дана били смо у посети Марибору, који је био Омладинска престоница Европе за 2013. годину. Посетили смо њихов омладински центар и сличан је као у Новом Саду. Имали су напуштену фабрику, односно пекару која је остала из Титових времена. Као и ми, имају и део града који су реновирали, као наша Кинеска четврт која треба да постане Youth Цреативе Полис. Видели смо од њих шта су имплементирали, шта је остало након четири године. А оно што је Нови Сад издвојило... Па, мислим да је то велика жеља за променом, да се енергија младих ујединила, а ми смо добили полет од организација које су нам указале велико поверење.“

Рекла си да је Нови Сад издвојила та жеља младих за променама. На шта конкретно мислиш?

„Радимо на унапређењу сарадње с институцијама, посебно с ГУ за спорт и омладину која ослушкује наше потребе, а радимо и на томе да унапређујемо систем. Када сам рекла да фали простора за младе, сам процес у 2015. години, када је град био кандидат за 2018. годину, из целе тадашње иницијативе је била визија Омладинског креативног центра, на чему је наставило да се ради те су млади добили део простора. У 2017. је отворен нови Омладински клуб на Спенсу, који ће млади ускоро моћи да користе. Радимо на томе да добијемо и свој простор у Кинеској четврти, где ће омладина моћи да користи све модерне ствари. Имамо много и догађаја, активности, фестивала,... Ту смо да будемо подршка младима.“

Откако си почела да студираш, кренула си, пре свега са студентским активизмом. Колико су се од тада променили студенти, а колико Нови Сад као град?

„Мислим да су млади делом оснаженији да кажу, да иницирају, покрену и да више нисмо мала група људи у Новом Саду која нешто покушава да промени, него заиста имамо подршку све већег броја младих. А Нови Сад мислим да се мења набоље.“

Л. Радловачки

Пише:
Пошаљите коментар