Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nataša Igić: Moj najveći uspeh je proglašenje Novog Sada Omladinskom prestonicom Evrope

24.11.2017. 10:30 10:49
Piše:
Foto: Nataša Igić, foto: Privatna arhiva

Da bi neki grad poneo laskavu titulu Omladinske prestonice Evrope, mora da ima preduzimljive mlade.

A da bi se njihov glas uvažio, neophodno je da postoje mladi koji su spremni da viču, ali i vlast koja je spremna da ih čuje. Nataša Igić (27), otkako je pre tri i po godine zašla u svet studentskog organizovanja, ne posustaje i ide uzlaznom putanjom. Trenutno je apsolvent na Medicinskoj rehabilitaciji, a od aktivizma u Savezu studenata Medicinskog fakulteta, pa sve do Fondacije „OPENS 2019”, organizovala je razne humanitarne akcije. Danas „gura” priču Novosadskog omladinskog foruma, osluškuje potrebe mladih i utiče na donošenje odluka u Novom Sadu koje se njih tiču.

Naravno, sve to radim uz pomoć 56 organizacija koje čine veliku neformalnu grupu udruženja koja sarađuju s Gradskom upravom za sport i omladinu – priča Nataša. – Taj forum utiče na proces donošenja odluka u Novom Sadu i u formiranju Saveza mladih, koje je savetodavno telo koje će biti tu da gradonačelniku ukazuje na sve probleme mladih u gradu. Ne treba samo mi iz OPENS-a da govorimo šta je potrebno mladima nego da se jači glas mladih čuje i kroz institucije.

Šta je to što je potrebno mladima?

„Mladima je potrebno više prostora koji će besplatno da koriste i u kojem će da održavaju svoje aktivnosti, kao i podrška starijih.“

U mentorskom ili finansijskom smislu?

„Pa, i u jednom i u drugom. Mi kroz proces kandidature radimo na tome da se budžet za mlade uveća, što je u 2017. godini učinjeno po prvi put. Buyet Lokalnog akcionog plana – Politike za mlade uvećan je i sada je 20 miliona dinara na raspolaganju mladima i udruženjima koja rade za njih.“

Da li je to dovoljno novca da se sve pokrije?

„Mi radimo na tome i lobiramo da buyeti ne ostanu na tom nivou. Sledeće godine nas očekuje više novca i od OPENS-a, odnosno kroz našu aplikaciju kroz koju odvajamo veliku svotu novca koji će biti organizacijama na raspolaganju. Verujemo da će nam se javiti i komercijalni donatori koji će prepoznati priču koja je zaista zdrava, kao i mlade koji participiraju i donose odluke.“

Navela si kako je počela tvoja priča aktivizma. Šta ti je najveći uspeh do sad?

„Najveći uspeh koji sam postigla je današnji dan prošle godine kada smo bili u Varni i kada je Novi Sad proglašen Omladinskom prestonicom Evrope. Moj angažman u OPENS-u u 2016. godini je bio volonterski, tako da sam davala podršku timu i skupljala potpise za podnošenje kandidature. I što se mene i mog aktivizma tiče, to je moja kruna.“


OPENS 2019” smo svi mi

Poziv za omladinske organizacije, koje imaju dobre ideje i žele da doprinesu Fondaciji „OPENS 2019” i sprovode aktivnosti iz njihove aplikacije otvoren je do kraja godine. Programi kreću od 2018. godine i trajaće do 2020.

Sama aplikacija ima sedam stubova, u kojima su neki potciljevi i u skladu s tim smo otvorili konkurs da bi organizacije mogle aplicirati na te ciljeve", objašnjava Nataša Igić.

"Nas desetoro nemamo kapacitet da sve iznesemo, i ideja nam je da se organizacije umreže, osnaže i sprovode aktivnosti OPENS-a jer on nije samo naš nego je gradski. OPENS smo mi svi."


Verujem da si imala priliku da uporediš kakvi su ostali gradovi koji su bili kandidati zajedno s Novim Sadom. Šta je izdvojilo naš grad, zbog čega je i poneo pomenutu titulu?

„Pre mesec dana bili smo u poseti Mariboru, koji je bio Omladinska prestonica Evrope za 2013. godinu. Posetili smo njihov omladinski centar i sličan je kao u Novom Sadu. Imali su napuštenu fabriku, odnosno pekaru koja je ostala iz Titovih vremena. Kao i mi, imaju i deo grada koji su renovirali, kao naša Kineska četvrt koja treba da postane Youth Creative Polis. Videli smo od njih šta su implementirali, šta je ostalo nakon četiri godine. A ono što je Novi Sad izdvojilo... Pa, mislim da je to velika želja za promenom, da se energija mladih ujedinila, a mi smo dobili polet od organizacija koje su nam ukazale veliko poverenje.“

Rekla si da je Novi Sad izdvojila ta želja mladih za promenama. Na šta konkretno misliš?

„Radimo na unapređenju saradnje s institucijama, posebno s GU za sport i omladinu koja osluškuje naše potrebe, a radimo i na tome da unapređujemo sistem. Kada sam rekla da fali prostora za mlade, sam proces u 2015. godini, kada je grad bio kandidat za 2018. godinu, iz cele tadašnje inicijative je bila vizija Omladinskog kreativnog centra, na čemu je nastavilo da se radi te su mladi dobili deo prostora. U 2017. je otvoren novi Omladinski klub na Spensu, koji će mladi uskoro moći da koriste. Radimo na tome da dobijemo i svoj prostor u Kineskoj četvrti, gde će omladina moći da koristi sve moderne stvari. Imamo mnogo i događaja, aktivnosti, festivala,... Tu smo da budemo podrška mladima.“

Otkako si počela da studiraš, krenula si, pre svega sa studentskim aktivizmom. Koliko su se od tada promenili studenti, a koliko Novi Sad kao grad?

„Mislim da su mladi delom osnaženiji da kažu, da iniciraju, pokrenu i da više nismo mala grupa ljudi u Novom Sadu koja nešto pokušava da promeni, nego zaista imamo podršku sve većeg broja mladih. A Novi Sad mislim da se menja nabolje.“

L. Radlovački

Piše:
Pošaljite komentar