Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Национални савет за високо образовање: За седам места 67 кандидата

17.01.2018. 09:04 09:08
Пише:

НОВИ САД: Министарство просвете објавило је 12. јануара на својој интернет страници листу кандидата који су се пријавили на Јавни позив за пријављивање кандидата за чланове Националног савета за високо образовање.

Да подсетимо, Национални савет за високо образовање има 17 чланова, које именује влада и то шест из редова редовних професора, врхунских стручњака у звању научног саветника, односно уметника са међународно признатим радовима или осведоченим доприносом националној култури, водећи рачуна о заступљености образовно-научних, односно образовно-уметничких поља, као и заступљености универзитета, на предлог Конференције универзитета.

По два члана именују се на предлог Конференције академија струковних студија и високих школа и привередне коморе Србије и седам на предлог Министарства просвете, науке и технолошког развија из редова врхунских стручњака, односно уметника с међународно признатим радовима или осведоченим доприносом националној култури, водећи рачуна о заступљености образовно-научних, односно образовно-уметничких поља.

За ових седам места које се у Националном савету за високо школство попуњавају на предлог Министарства просвете на јавни позив пријавило се чак 67 кандидата. Највећи број пријава, чак 22, стигло је са Београдског универзитета, 11 с Универзитета у Нишу, а осам с факултета и института Универзитета у Новом Саду.

С приватних високошколских установа стигло је шест пријава, а с високих школа у Београду, Новом Саду, Шапцу и Звечану једна мање. Факултети Универзитета у Крагујевцу zastuppljеni су са четири пријаве, Приштинског са седишетем у Косовској Митровици с три, са Београдског универзитета уметности стигле су две пријав, као и из САНУ, а по један пријављени је с Националне службе за запошљавање, незапослени и из основне школе.


Именован тим за реформу

На основу Закона о државној управи министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић именовао је Стручни тим за реформу високог образовања.

За председника Стручног тима именован је редовни професор Економског факултета Универзитета у Београду др Драган Лончар,а за чланове професори др Владимир Yamić, др Гордана Кокеза, др Ненад Зрнић, др Синиша Ђурашевић, др Дејан Филиповић, др Бојан Крстић, др Марија Кузмановић, др Татјана Цветковски, др Лидија Барјактаревић и докторанд Вукашин Гроздић.

Задатак овог тима је да разматра и прати стање споровођења Болоњског и Лисабонског процеса у области високог образовања, предлаже смернице за унапређење спровођења процеса и мере и активности за унапређење високог образовања и укупне реформе образовања у Републици Србији.


По Закону, члан Националног савета не може бити неко ко је изабран, постављен или именован на функцију у државном органу, органу аутономне покрајине или локалне самоуправе, у органу политичке странке или на руководећу функцију у високошколској установи, као ни члан Комисије за акредитацију и проверу квалитета или запослен у Националном телу за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању.

Мандат чланова Националног савета траје четири године с могућношћу још једног избора. Чланови овог тела добијају надокнаду у висини коју одреди Влада.

Примедбе и предлози у вези са пријављеним кандидатима могу се доставити  Министарству, Београд, Немањина 24, с назнаком за Јавни позив, искључиво путем поште, с потписом подносиоца, у року од 15 дана од дана објављивања листе.

По протеку рока за достављање примедби и предлога, Министарство ће евентуално кориговану Листу кандидата за чланове Националног савета за високо образовање објавити на својој интернет страници.

Д. Девечерски

Пише:
Пошаљите коментар
Шта мучи науку и високо образовање у Србији?

Шта мучи науку и високо образовање у Србији?

02.05.2017. 23:12 23:13