Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

На новој магнетној резонанци у Дечијој болници снимљено 250 малишана

31.12.2018. 13:25 13:30
Пише:
Фото: Дневник/ Б. Лучић

Откако је купљена магнетна резонанца, у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, односно Дечјој болници, на овом апарату је снимљено око 250 малишана.

Осим што су једина установа у Војводини која има магнетну резонанцу за снимање деце, једини су у Србији и целом региону који имају специјални инкубатор, тако да и превремено рођену децу могу да снимају на магнету. Ова установа једина је у нашој земљи која 24 сата дневно превози ка себи витално угрожну децу из других здравствених центара, а само они у нашој земљи и целом региону имају и преимпланатациону генетску дијагностику.

Директорка болнице професорка др Јадранка Јовановић Привродски каже како су до сада магнетном резонанцом деца снимана само два пута недељно, једном у Клиничком центру Војводине и једном у Институту за онкологију Војводине у Сремској Каменици, а годишње је на тај начин снимано 1.000 малишана.

- Од места на којем је некада био угоститељски објекат, у року од 15 месеци направљена је нова зграда и купљена магнетна резонанца, као и пратећа опрема и Институт је добио магнетну резонанцу 18. септембра. Покрајинска влада дала је милион евра за апарат, а пратећа опрема набављена је од Фондације “Магнет за љубав”. Апарат је почео да ради у октобру, а од 1. децембра сва снимања магнетном резонанцом раде се код нас и од октобра до сада снимили смо око 250 деце - каже др Јовановић-Привродски.

Едукација за рад на овом апарату је дуга и не може да се мери месецима, већ годинама. Др Јовановић-Привродски истиче да деца имају развојну доб и различиту патологију и основна едукација лекара и техничара је завршена, те се сада технички део снимања изводи на овом апарату. Лекари их других установа долазе да читају налазе, као и да едукују докторе из Дечје болнице да читају снимке.

- Раније је у пратњи деце која су снимана у друге две установе морао да иде тим у којем су медицинска сестра обучена за реанимацију, доктор и анестезиолог, јер деца морају да се успавају како би могла да буду снимљена. Снимање траје од сат до сат и по и млађа деца не могу толико дуго да буду мирна, а у овим установама немају анестезиологе који раде с најмлађима - објашњава др Јовановић-Привродски и додаје како је добијањем ове опреме Дечја болница ослободила и термине у две здравствене установе.

Према њеним речима, магнетна резонанца је високософистицирана метода, без које нема дијагностике код појединих обољења, а има своје предности и у односу на ЦТ, јер је за пацијенте једноставнија и мање агресивна.

- У оквиру посебне опреме уз магнет добили смо инкубатор, који је специјално направљен да може да се стави директно у апарат. То омогућава снимања и превремено рођене деце, а и за коришћење овог инкубатора је обучен кадар. По томе ће Дечја болница бити препозната, јер једини у Србији и целом региону имамо овакав инкубатор, који иде директно у апарат. Дечја болница има комплетну дијагностичку опрему - навела је др Јовановић-Привродски и напо­менула како је у згради направљена и просторија за при­прему пацијената.


Сваке године повреде од петарди

- Апелујемо на родитеље и адолесценте да воде рачуна о употреби пиротехнике, јер повреде могу да буду озбиљне и доведу до трајног инвалидитета. Сваке године имамо имамо децу која задобију озбиљне и тешке повреде - саветује др Јовановић-Привродски.


Дечја болница је једина терцијарна установа за лечење деце у Војводини и ка њој гравитира између 300.000 и 400.000 деце од рођења до 18. године. Амбулантно се током године прегледа 130.000 деце, на болничком лечењу годишње буде 13.000 малишана, уради се око 3.000 оперативних захвата, а просечно деца бораве у болници шест и по дана.

- Имамо три клинике: за педијатрију, дечју хирургију и дечју рехабилитацију и хабилитацију, с укупно 350 постеља. Пошто наши пацијенти не долазе сами, већ увек иде с њима бар једна особа у пратњи, кроз наше ходнике годишње прође од 200.000 до 300.000 људи, што је више од пола Новог Сада - казала је др Јова­новић-Привродски.

- Једини у Србији имамо двадесетчетворочасовни транспорт животно угрожене деце ка нама. Добили смо од Покрајинске владе реанимобил и у било које доба дана или ноћи транспортна служба с лекарским тимом довози децу из других војвођанских здравствених центара. Годишње је то око 200 деце, и то углавном превремено рођених беба - истакла је др Јовановић-Привродски.

Дечја болница од 1980. има Центар за медицинску генетику, који има Одељење за особе код којих се сумња на неке од наследних болести, има и Генетску лабораторију за дијагностику наследних болести и Генетско савето­ва­лиште у које долаз брачни парови који планирају потомство, а имају проблем.

- Годишње 5.000 људи прође кроз генетско саветовалиште, што значи да смо за све ове године имали око 200.000 пацијента. Једини се у Војводини бавимо пренаталном дијагностиком у генетској лабораторији, а једино ми у Србији и региону радимо преимплантациону ге­нетску дијагностику, где се пре ембриотрансфера у поступку вантелесне оплодње ради ана­лиза, кад постоји сумња на генетске болести, што је пројекат Покрајинске владе - истакла је др Јовановић-Привродски.

Родитељска кућа

Дечја болница од 2010. године има Родитељску кућу, која представља подршку породицама, као и деци оболелој од малигних болести. Др Јовановић-Привродски каже како је Родитељска кућа програм Покрајинске владе, а направљена је у циљу хуманизације боравка у болници и омогућава деци боравак у кући и породичном оружењу.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Дечија болница у Новом Саду добила прву магнетну резонанцу

Дечија болница у Новом Саду добила прву магнетну резонанцу

18.09.2018. 13:12 18:48