Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na novoj magnetnoj rezonanci u Dečijoj bolnici snimljeno 250 mališana

31.12.2018. 13:25 13:30
Piše:
Foto: Dnevnik/ B. Lučić

Otkako je kupljena magnetna rezonanca, u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, odnosno Dečjoj bolnici, na ovom aparatu je snimljeno oko 250 mališana.

Osim što su jedina ustanova u Vojvodini koja ima magnetnu rezonancu za snimanje dece, jedini su u Srbiji i celom regionu koji imaju specijalni inkubator, tako da i prevremeno rođenu decu mogu da snimaju na magnetu. Ova ustanova jedina je u našoj zemlji koja 24 sata dnevno prevozi ka sebi vitalno ugrožnu decu iz drugih zdravstvenih centara, a samo oni u našoj zemlji i celom regionu imaju i preimplanatacionu genetsku dijagnostiku.

Direktorka bolnice profesorka dr Jadranka Jovanović Privrodski kaže kako su do sada magnetnom rezonancom deca snimana samo dva puta nedeljno, jednom u Kliničkom centru Vojvodine i jednom u Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, a godišnje je na taj način snimano 1.000 mališana.

- Od mesta na kojem je nekada bio ugostiteljski objekat, u roku od 15 meseci napravljena je nova zgrada i kupljena magnetna rezonanca, kao i prateća oprema i Institut je dobio magnetnu rezonancu 18. septembra. Pokrajinska vlada dala je milion evra za aparat, a prateća oprema nabavljena je od Fondacije “Magnet za ljubav”. Aparat je počeo da radi u oktobru, a od 1. decembra sva snimanja magnetnom rezonancom rade se kod nas i od oktobra do sada snimili smo oko 250 dece - kaže dr Jovanović-Privrodski.

Edukacija za rad na ovom aparatu je duga i ne može da se meri mesecima, već godinama. Dr Jovanović-Privrodski ističe da deca imaju razvojnu dob i različitu patologiju i osnovna edukacija lekara i tehničara je završena, te se sada tehnički deo snimanja izvodi na ovom aparatu. Lekari ih drugih ustanova dolaze da čitaju nalaze, kao i da edukuju doktore iz Dečje bolnice da čitaju snimke.

- Ranije je u pratnji dece koja su snimana u druge dve ustanove morao da ide tim u kojem su medicinska sestra obučena za reanimaciju, doktor i anesteziolog, jer deca moraju da se uspavaju kako bi mogla da budu snimljena. Snimanje traje od sat do sat i po i mlađa deca ne mogu toliko dugo da budu mirna, a u ovim ustanovama nemaju anesteziologe koji rade s najmlađima - objašnjava dr Jovanović-Privrodski i dodaje kako je dobijanjem ove opreme Dečja bolnica oslobodila i termine u dve zdravstvene ustanove.

Prema njenim rečima, magnetna rezonanca je visokosofisticirana metoda, bez koje nema dijagnostike kod pojedinih oboljenja, a ima svoje prednosti i u odnosu na CT, jer je za pacijente jednostavnija i manje agresivna.

- U okviru posebne opreme uz magnet dobili smo inkubator, koji je specijalno napravljen da može da se stavi direktno u aparat. To omogućava snimanja i prevremeno rođene dece, a i za korišćenje ovog inkubatora je obučen kadar. Po tome će Dečja bolnica biti prepoznata, jer jedini u Srbiji i celom regionu imamo ovakav inkubator, koji ide direktno u aparat. Dečja bolnica ima kompletnu dijagnostičku opremu - navela je dr Jovanović-Privrodski i napo­menula kako je u zgradi napravljena i prostorija za pri­premu pacijenata.


Svake godine povrede od petardi

- Apelujemo na roditelje i adolescente da vode računa o upotrebi pirotehnike, jer povrede mogu da budu ozbiljne i dovedu do trajnog invaliditeta. Svake godine imamo imamo decu koja zadobiju ozbiljne i teške povrede - savetuje dr Jovanović-Privrodski.


Dečja bolnica je jedina tercijarna ustanova za lečenje dece u Vojvodini i ka njoj gravitira između 300.000 i 400.000 dece od rođenja do 18. godine. Ambulantno se tokom godine pregleda 130.000 dece, na bolničkom lečenju godišnje bude 13.000 mališana, uradi se oko 3.000 operativnih zahvata, a prosečno deca borave u bolnici šest i po dana.

- Imamo tri klinike: za pedijatriju, dečju hirurgiju i dečju rehabilitaciju i habilitaciju, s ukupno 350 postelja. Pošto naši pacijenti ne dolaze sami, već uvek ide s njima bar jedna osoba u pratnji, kroz naše hodnike godišnje prođe od 200.000 do 300.000 ljudi, što je više od pola Novog Sada - kazala je dr Jova­nović-Privrodski.

- Jedini u Srbiji imamo dvadesetčetvoročasovni transport životno ugrožene dece ka nama. Dobili smo od Pokrajinske vlade reanimobil i u bilo koje doba dana ili noći transportna služba s lekarskim timom dovozi decu iz drugih vojvođanskih zdravstvenih centara. Godišnje je to oko 200 dece, i to uglavnom prevremeno rođenih beba - istakla je dr Jovanović-Privrodski.

Dečja bolnica od 1980. ima Centar za medicinsku genetiku, koji ima Odeljenje za osobe kod kojih se sumnja na neke od naslednih bolesti, ima i Genetsku laboratoriju za dijagnostiku naslednih bolesti i Genetsko saveto­va­lište u koje dolaz bračni parovi koji planiraju potomstvo, a imaju problem.

- Godišnje 5.000 ljudi prođe kroz genetsko savetovalište, što znači da smo za sve ove godine imali oko 200.000 pacijenta. Jedini se u Vojvodini bavimo prenatalnom dijagnostikom u genetskoj laboratoriji, a jedino mi u Srbiji i regionu radimo preimplantacionu ge­netsku dijagnostiku, gde se pre embriotransfera u postupku vantelesne oplodnje radi ana­liza, kad postoji sumnja na genetske bolesti, što je projekat Pokrajinske vlade - istakla je dr Jovanović-Privrodski.

Roditeljska kuća

Dečja bolnica od 2010. godine ima Roditeljsku kuću, koja predstavlja podršku porodicama, kao i deci oboleloj od malignih bolesti. Dr Jovanović-Privrodski kaže kako je Roditeljska kuća program Pokrajinske vlade, a napravljena je u cilju humanizacije boravka u bolnici i omogućava deci boravak u kući i porodičnom oruženju.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
Dečija bolnica u Novom Sadu dobila prvu magnetnu rezonancu

Dečija bolnica u Novom Sadu dobila prvu magnetnu rezonancu

18.09.2018. 13:12 18:48