Млади угрожена категорија у саобраћају, у 2022. страдало њих 127
БЕОГРАД: У Србији је прошле године 127 младих изгубило живот у саобраћајним несрећама, а свака пета особа од 15 до 30 година која је настрадала није ни имала положен возачки испит, речено је данас на трибини о безбедности у саобраћају у Петој београдској гимназији.
Директора Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић истакао је да млади најчешће страдају кад возе викендом после изазака у клубове и то у несрећама са више жртава, јер немају довољно искуства.
"Око 20 одсто или свака пета млада особа од 15 до 30 година која је изгубила живот у саобраћајним несрећама није ни имала возачку дозволу и то је велики проблем и због тога упозоравамо родитеље да не дозвољавају деци да управљају моторним возилом док не положе возачки испит", рекао је Стаматовић.
Он је за Танјуг прецизирао да млади старости од 17 до 20 година страдају најчешће због неприлагођене брзине, а они од 20 до 30 година због вожње под дејством алкохола. Стаматовић је рекао да је и сваки други страдали мотоциклиста особа старости од 15 до 30 година.
"Млади су угрожена категорија учесника у саобраћају и то је разлог због чега усмеравамо активности ка њима, како би им скренули пажњу на ризична понашања у саобраћају", навео је Стаматовић.
На трибини је ученицима личну причу пренео Славиша Савић који је од последица саобраћајне несреће остао непокретан. "У средњошколском узрасту и касније када постану возачи, млади верују да многе ствари нису тачне, на пример да појас не може да их заштити, да чак напротив може да им нанесе штету, што је заблуда", рекао је Савић и додао да нису ни свесни да брзина од 50 км/х није само бројка, већ ствар због које могу у пар секунди да изгубе живот.
Ученицима се обратио и професионални возач Никола Миљковић и поручио да ако желе да возе брзо то усмере на ауто стазе, а не на улице, јер ће тада видети колико не знају да возе брзо и шта може да им се деси. Општина Палилула организује низ активности које су усмерене на упознавање младих са саобраћајним прописима у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја.
"На основу више показатеља у prеthodnе четири године дошли смо до тога да је велики број младих страдао или је повређен у саобраћајним незгодама и због тога смо организовали трибину 'Ум на друм' са циљем да кроз радионице и предавања ученицима подигнемо свест о безбедности у саобраћају", истакао је члан општинског већа Александар Караџић.