broken clouds
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МЕЂУНАРОДНИ МЕСЕЦ БОРБЕ ПРОТИВ РАКА ДОЈКЕ Карцином који узима највише жена

05.10.2023. 08:49 09:02
Пише:
Фото: Pixabay

- Рак дојке представља водећи малигни тумор у оболевању и умирању жена у Србији - кажу у Институту за јавно здравље Војводине.

- Такође, рак дојке је један од водећих узрока превремене смрти код жена у Србији и мерен годинама изгубљеног живота, карцином дојке је на трећем месту као узрок смрти код жена старости од 45. до 64. године, после цереброваскуларних болести и исхемијске болести срца – кажу у Институту за јавно здравље Војводине.

Октобар се, као Међународни месец борбе против рака дојке, обележава у многим земљама широм света, како би се скренула пажња на распрострањеност ове болести и подигла свест о значају превенције, раног откривања и правовременог започињања лечења особа оболелих од карцинома дојке.

Када се открије на време, рак дојке је излечив у више од 90 одсто случајева, јер су тада терапијске могућности веће и лечење ефикасније, чиме се подиже квалитет живота оболелих жена. Рак дојке представља водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести широм света.

- Данас постоје чврсти докази да су најважнији фактори ризика за настанак карцинома дојке поред женског пола, старије животно доба, генетска предиспозиција, дужина репродуктивног периода, број порођаја, године при рођењу првог детета, гојазност, пушење, егзогени естрогени, конзумација алкохола, пролиферативне болести дојке, карцином контралатералне дојке или ендометријума, изложеност зрачењу, физичка неактивност и утицај географског поднебља – наводе у Институту.


Пројекат „Прва мамографија”

Покрајински секретаријат за здравство АП Војводине финансира Пројекат „Прва мамографија” од јуна 2019. године првенствено у сеоским срединама. Спровођење мамографије је започето једним мамографским аутобусом, а од 2020. године са два мамографска аутобуса. Учесници у пројекту су Универзитетски клинички центар Војводине, Институт за онкологију Војводине и Институт за јавно здравље Војводине. Од јуна 2019. до 2022. године укупно је урађено 14.838 мамографија, при чему је дијагноза малигног тумора дојке постављена код 123 жене (0,8 одсто). Успостављена је линија скрининга и жене са постављеном дијагнозом упућују се директно у Институт за онкологију Војводине, хирургу онкологу, са циљем да од датума скрининга до започињања терапије (операција или хемиотерапија) прође мање од 35 дана.


Неке од ових фактора није могуће мењати, док на друге може да се утиче. Висока учесталост оболевања од рака дојке мора у извесној мери да се припише чињеници да до данас нису откривени или до краја разјашњени сви узроци његовог настанка, што додатно наглашава да је, поред мера примарне превенције, од кључног значаја рано откривање рака дојке. Рак дојке се код знатног броја жена у Србији открива касно. Студије су показале да је у Србији код мање од трећине жена (28,4 одсто) дијагностикован малигни тумор који је мањи од 2 цм и локализован је на ткиву дојке.

Нажалост, студије су показале да је код скоро 50 одсто жена његова величина била преко 2 цм, са већ постојећим ближим или удаљеним метастазама, што може представљати један од разлога велике смртности жена оболелих од рака дојке у Србији. Имајући ово у виду, као једина ефикасна мера за смањење стопе умирања од ове болести је рано откривање, односно секундарна превенција.

На организовани скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година

- Откривањем рака дојке у раној фази болести знатно се повећава успешност лечења. Правовременом применом одговарајуће савремене терапије и даљим континуираним третманом, могуће је знатно унапредити здравствено стање и квалитет живота оболелих жена – подсећају у Институту.

Организовани скрининг рака дојке се континуирано спроводи у укупно 35 општина на територији Републике Србије у којима се мамографско снимање обавља у здравственим установама и додатно у 21 општини у којима се снимање врши покретним мамографом. На организовани скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година и предвиђено је да се ради свим женама наведеног узраста на две године.

Љ. П.

Пише:
Пошаљите коментар
Рак дојке годишње однесе пола милиона жена

Рак дојке годишње однесе пола милиона жена

24.10.2020. 11:02 11:06
Иновативну терапију за метастатски рак дојке чека 2/3 жена

Иновативну терапију за метастатски рак дојке чека 2/3 жена

07.09.2020. 15:41 15:44
Покретни мамограф открио рак дојке код пет жена у шидским селима

Покретни мамограф открио рак дојке код пет жена у шидским селима

18.08.2019. 15:40 15:43