Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МЕДИКАМЕНТИ ЗА МРШАВЉЕЊЕ САДА СЕ ТРАЖЕ И НА ЦРНОМ ТРЖИШТУ У лажним лековима буде и отрова за пацове

08.10.2023. 12:18 12:22
Пише:
Фото: Pixabay

Месецима се већ прича о недостатку оземпика, као и неких других лекова за дијабетес, који се злоупотребљавају, односно купују зарад мршављења.

Овакво стање покренуло је својеврсни талас илегалног тржишта лекова, на којем се скупо препродају они прави, који су набављени на рецепт, али се појављују и фалсификовани лекови, који такође достижу астрономске цифре, а који баш и нису лековити. Професорка др Ивана Бајкин из Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Универзитетског клиничког центра Војводине стога упозорава све пацијенте на то да лекове никако не купују ван апотека, те наводи да би сви требало да се консултују са лекарима у вези са медикаментима који недостају на тржишту.

Истовремено, семаглутид, састојак лекова озмепик и веговија, постао је јако тражен у целом свету, а у неким земљама буквално цвета трговина том супстанцом. У неким случајевима она се чак нуди као прашак, а купцима се каже да га сами “смућкају” код куће. У нашој земљи, као ни у осталим државама Европе и региона, званичне агенције за лекове не коментаришу ову појаву, јер, како појашњавају, нису надлежне за криминал, нити имају начин да се боре против тога.

Али званични подаци каже да је, рецимо, само у првих седам месеци ове године у Ирској забележен петоструки пораст илегалног тржишта семаглутида. Помама је настала када су поједини чувени инфлуенсери почели да рекламирају оземпик као одличан за мршављење. Проблем је, међутим, што је тај лек есенцијално важан оболелима од шећерне болести, који никако другачије не могу да регулишу шећер.

– Са другим лековима нисам успела да регулишем шећер и стално је био јако висок, што је изузетно опасно. Након што ми је ендокринолог прописао оземпик, ја сам шећер довела у нормалу. Сада не могу да набавим тај лек, јер је несташица, пошто су почели да га купују онима не зависи живот од њега – пожалила нам се једна Новосађанка.

Све док је таква ситуација и илегалано тржиште ће да цвета, јер је велика потражња будући да многи у овом леку виде решење за лако смањење килограма. Уосталом, цена лажног семаглутида у неким европским земљама веш иде и до неколико стотина евра за недељну дозу. Али осим што у овој ситуацији трпе пацијенти којима је лек неопходан, а не могу да дођу до њега, озбиљне последице могу да задесе и оне који илегално набављају лек и долазе до њега на интернету или на неки други начин. Јер, оно што се тамо продаје, може да буде и опасно по живот, нарочито уколико су то неке смеше које сами припремате код куће, јер се ниједан лек не прави тако. И не само тов. већ многи од тих лажних препарата садрже и опасне материје, па су тако анализе показале да се у некима налази тешки метали, а отктивен су чак и трагови отрова за пацове.

Студија Алијансе за сигурне онлајн апотеке показала је тако да је од 33 лека купљених на интернету, њих 62 одсто лажно или испод стандарда који одређени лек треба да има. Истовремено, процењује се да је трговина лажним лековима тешка чак 200 милиона долара, и при томе управо лажни лекови за мршављење тренутно имају примат. Ендокринолог професорка др Ивана Бајкин из Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Универзитетског клиничког центра Војводине упозорава стога све пацијенте да никако не купују лекове било где сем у апотекама.

– За све лекове је неопходна консултација са својим лекаром – истакла је др Бајкин. – Уколико нема прописаног лека у апотекама, јавити се ендокринологу који вероватно има више информација о томе када би лек могао бити поново на тржишту, уколико га тренутно нема, па сходно томе може да планира даље лечење и размотрити замену лека неким другим.

Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Лекови против гојазности неће бити на основој листи СЗО, али хоће за еболу и МС

Лекови против гојазности неће бити на основој листи СЗО, али хоће за еболу и МС

26.07.2023. 16:58 17:04
ГОЈАЗНИ ОПУСТОШИЛИ АПОТЕКЕ Килограме губе уз помоћ лекова за дијабетес и штитну жлезду

ГОЈАЗНИ ОПУСТОШИЛИ АПОТЕКЕ Килограме губе уз помоћ лекова за дијабетес и штитну жлезду

12.07.2023. 20:10 20:24
Више од 1,3 милијарде људи ће имати ДИЈАБЕТЕС до 2050. године

Више од 1,3 милијарде људи ће имати ДИЈАБЕТЕС до 2050. године

23.06.2023. 09:08 09:10