ГОЈАЗНИ ОПУСТОШИЛИ АПОТЕКЕ Килограме губе уз помоћ лекова за дијабетес и штитну жлезду
Иновативну терапију за дијабетичаре неки користе за губљење вишка килограма, а поједини медикаменти на "црном тржишту" достигли су цену од 200 евра по кутији
Удружењу за борбу против дијабетеса града Београда "Плави круг" масовно се јављају чланови и грађани Србије који се недељама суочавају са несташицом лекова намењених за регулисање шећера у крви.
Наиме, иновативну терапију за дијабетичаре неки користе и за губљење вишка килограма, па изгледа многи пред одлазак на летовање посежу за "glukofažom XR" или "оземпиком".
"Толико смо се борили како бисмо остварили бесплатно лечење преко РФЗО савременом терапијом која нам је доступна од јуна прошле године, да би је сада неки потпуно здрави људи злоупотребили. Нема смисла да се због њихове обести озбиљни пацијенти доводе у опасност. Стање може да им се непотребно закомпликује јер не могу да набаве редовну терапију", каже председница "Плавог круга" Бојана Марковић.
Према њеним речима, несташице је било у више наврата, у новембру прошле године, у јануару и на пролеће ове године.
У приватним апотекама у центру српске престонице потврдили су нам да nemaju "glukofaž XR" без обзира да ли је реч о кутији од 500,750 или 1000 мг. "Оземпик", са друге стране, може да се нађе (0,25 или 0,5 мг), али не и његова јача верзија (1,0мг).
Цена овог медикамента који је немогуће набавити без рецепта у редовној процедури, на "црном тржишту" достигла је вредност од 200 евра по кутији.
Из "Апотека Београд" навели су да ће ускоро бити расписана јавна набавка за лекова који недостају и да ће следеће недеље бити доступни пацијентима.
У апотекама недостаје и "еутирокс" за хипотиреозу, односно увећан рад штитне жлезде. Овај лек се такође непрописно користи за брзо мршављење.
Међутим, ендокринолози објашњавају да се на овај начин изгубљени килограми још брже враћају.
Лекове мора да препише лекар
Нутрициониста Јагода Јорга за РТ Балкан каже да "еутирокс" мора да се користи искључиво за регулисање проблема са штитном жлездом.
"У супротном може да изазове негативне ефекте, да лоше утиче на функцију штитњаче или да доведе до компликација опасних по живот", каже Јорга.
Наглашава да се друга два лека за лечење дијабетеса користе и код проблема са гојазношћу.
"То су заправо "метформин" и "семаглутид", који се у мери дупло већој од оне за дијабетес преписује за лечење гојазности. Лекови су регистровани за стања која се јављају као последица дијабетеса. Зато је огромна грешка рећи да ће због тога болесни остати без медикамента, јер када лекари издају рецепт за ове лекове залечење гојазности не прави стручну грешку", подвлачи наша саговорница.
Међутим, ако се лекови узимају "на црно", може да дође до контраиндикација, проблема са панкреасом, гастроинтестиналним поремећајима, или нервног система, ока итд.
"Лекове и дозу мора да препише и препоручи лекар, а њихова употреба подразумева и одређени режим исхране", закључила је Јорга.