ИЗ РИБОЛОВАЧКОГ САВЕЗА ВОЈВОДИНЕ ПОРУЧУЈУ Поштовање ловостаја боље него пријава
Подсећамо рекретивне риболовце да је од 1. марта почео ловостај за смуђа и смуђа камењара који траје до 30. априла, и позивамо све да доследно поштују ову забрану како би се ове врсте успешно измрестиле и оставиле потомство, али и да задржавање врста које су у ловостају са собом носи могућност да добију пријаву од стране рибочувара, што за последицу има одлазак на суд и плаћање казне.
Такође апелујемо да грађани у овом периоду не купују смуђа на пијацама и у рибарницама, јер је велика вероватноћа да таква риба потиче из криволова.
Смуђ се мрести при температури воде од 10 до 14 степени у плићим мирнијим деловима река, рукавцима или разливеним деловима реке, најчешће на корењу приобалног дрвећа или другој воденој вегетацији. на стајаћицама такође бира плиће делове у близини обале.
За ову врсту је карактеристично да избацује велики број икре у просеку 150.000-2000 комада по килограму тежине тако да примерци од 5 и више килограма могу да положе 1-2 више милиона комада икре. Поред тога што капитални примерци остављају много икре они остављају и крупнију икру па млађ у старту буде крупнија и јача и има бољи проценат преживљавања. Такође потомци капиталних примерака имају генетски потенцијал да порасту попут њихових родитеља, што нам указује колико је важно да сачувамо капиталне примерке и да их не изловљавамо.
Оно што је карактеристично за мрест смуђа је да он чува своју икру за време инкувације на “гнезду” и то раде мужјаци. Такво понашање смуђа у време мреста често злоупотребљавају несавесни риболовци који “скидају” смуђа са гнезда. Због тих несавесних риболоваца неопходно ја да рибочувари појачано контролишу позната места на којима се смуђ мрести како би се ова врста рибокрађе спречила, а смуђ оставио бројно потомство, на радост велике већине риболоваца.
Љ. Пејчић