КВАЛИТЕТ ДУНАВА задовољавајући ТУШИРАЊЕ ОБАВЕЗНО, воду никако НЕ ГУТАТИ
Многима је Дунав омиљено место за расхлађивање током врелих дана.
Купање сигурно доноси освежење, али лекари упозоравају да постоје и бројне потенцијалне опасности. Наиме, иако вода Дунава у Новом Саду и околним местима задовољава критеријуме за коришћење у сврху рекреације и купања, у њој има фекалног загађења, а није решено ни прочишћавање отпадних вода, тако да уживање у реци може да има последице по здравље. Од дијареје, инфекције, разних болести срца и дисајних органа, па чак и повећаног ризика од малигних обољења.
У Институту за јавно здравље Војводине нам је речено да они контролишу квалитет површинских вода на територији Града Новог Сада.
„У сезони купања свакодневно се узоркује и анализира површинска вода јавног купалишта „Штранд“, односно једном недељно купалишта „Официрац“, „Вок“ Футог и „Бегечка јама“ – навела је лекар специјалиста хигијене доценткиња др Наташа Драгић из Одсека за хуману екологију Центра за хигијену и хуману екологију Института за јавно здравље Војводине.
Како објашњава, квалитет површинске воде се оцењује према националним законским прописима који препознају пет класа еколошког и хемијског статуса, при чему се И класа (одличан еколошки статус), II класа (добар еколошки статус) и III класа (умерен еколошки статус) могу користити у сврху купања и рекреације на води. Дакле, површинска вода које се користи у сврху купања и рекреације треба да задовољи минимално III класу.
„Сходно досадашњим резултатима (сезона купања 2023. године), на свим контролисаним јавним купалиштима, квалитет површинске воде реке Дунав у високом проценту одговара прописаним националним и препорученим вредностима Светске здравствене организације параметара И - III класе еколошког и хемијског статуса површинске воде, односно сви контролисани узорци су омогућавали купање и рекреацију на води – навела је др Драгић.
Међутим, она истиче како је са здравственог аспекта посматрано, и поред високог процента усаглашености квалитета површинске воде реке Дунав са прописаним и препорученим вредностима, потребно је након употребе исте, усвојити навику туширања и избегавања гутања површинске воде.
„Одговарајући микроклиматски услови током сезоне купања на купалиштима условљају и присуство инсеката, алергена и стварање честица прашине у ваздуху, што може да представља ризик за појаву алергијских реакција, инфекција, болести органа за дисање, срца и крвних судова. У случају рекреације и купања у површинској води неодговарајућег еколошког и хемијског статуса могуће су и здравствене тегобе попут промена на кожи и слузокожи (очи, уши, усне), тегобе везане за систем органа за варење (учестале и ретке столице, повраћање, болови у трбуху) и органа за дисање”, упозорава др Драгић.
„Наиме, у површинској води реке Дунав су, иако у дозвољеном броју, идентификовани микроорганизми показатеља фекалног загађења, чије присуство представља опасност по здравље људи, посебно осетљиве популације. Додатно, услед изливања непречишћене отпадне воде у реку Дунав, и поред усаглашености анализираних узорака са прописаним и препорученим вредностима, могућа је изложеност хемијским опасностима и повећан ризик за развој малигних обољења„, истакла је др Драгић.
Она упозорава да купачи могу да буду изложени и физичким опасностима условљеним неадекватном уређеношћу купалишта и карактеристикама саме реке, као што су телесне повреде, дављење и утопљење.
Када је реч о УВ зрачењу др Драгић напомиње како треба пратити препоруке Светске здравствене организације изражене кроз УВ индекс и примену адекватне заштите, као што су наочаре са адекватном заштитом, шешир са широким ободом, лагана одећа дугих рукава и ногавица, хлад, креме са одговарајућим фактором заштите.
Љ. Петровић