КРЕНУЛИ И КРПЕЉИ Ево колико након УБОДА имате времена да решите проблем пре појаве ИНФЕКЦИЈЕ
Лепо време са собом доноси и лепе ствари, али и оне мало мање лепе, као што су крпељи.
Више о последицама убода крпеља говорила је у разговору са новинарком Курира Теодором Борозан, Тања Козомара Димитријевић, специјалиста дерматовенерологије.
Свакако прво треба отићи у најближу здравствену установу где ће крпељ бити одстрањен од стране стручног лица механички искључиво, са prеthodno дезинфикованом пинцетом.
Мада је могуће самостално одстранити крпеља ипак се препоручује одлазак у медицинску установу.
Можемо и сами да га одстранимо свакако, али то није препорука зато што најчешће дође до неких нерегуларности приликом отклањања и остајања делова крпеља у телу и то захтева свакако и преглед од стране лекара. Значи препорука је да стручно лице уклони на начин како сам prеthodno описала, како не бисмо имали компликације.
Лечење лајмске болести
Лечење лајмске болести, ако је већ дошло до заразе, зависи од стадијума када је она откривена. Најчешће се она открије на самом почетку, у том почетном стадијуму и тада се лечење спроводи оралном антибиотском терапијом у трајању од две до четири недеље, најчешће је то 21 дан и у тој фази долази до потпуног излечења. Међутим, ако се открије у неким каснијим фазама, када постоје неуролошке и реуматолошке компликације, такође се спроводи антибиотском терапијом, али парентерално, у дужем временском периоду, наравно под надзором лекара, поручила је докторка.
А ево колико је потребно да се крпељ задржи у организму да би дошло до инфекције, саветовала је Козомора Димитријевић.
Да би дошло о до инфекције потребно је да крпељ борави и паразитира на површини коже отприлике од 24 до 48 часова, али услов је наравно и да тај крпељ буде заражен бактеријом Borrelijum бургдорфери.
Најчешће крпељи нису заражени, те није потребан никакав медицински надзор од стране лекара или медицинског особља.
Дневник/Курир