КОРОНА НЕ ПОСУСТАЈЕ! СВЕ ВИШЕ ОБОЛЕЛИХ У ВОЈВОДИНИ У јулу било 25 случајева ковида; Неки пацијени морају и на болничко лечење
Број оболелих од короне је далеко мањи него што је то било, вирус који изазива ову болест није нестао.
У Центру за контролу и превенцију болести Института за јавно здравље Војводине кажу како у односу на летњи период током прве четири године (2020-2023) пандемије, број регистрованих случајева ковид-19 у АП Војводини током лета 2024. години је значајно нижи. Могло би се рећи да се ради спорадичним случајевима оболевања у овој години и током овог лета.
- У месецу јуну 2024. године је регистровано 16, а у јулу 25 случајева ковид-19 у АП Војводини. На дневном нивоу у јуну и јулу 2024. године се или не региструју или се број регистрованих случајева ковид-19 креће од један до три дневно – кажу у Центру.
Како објашњавају, у нашој земљи се не ради филогенетско испитивање вируса САРС-ЦоВ-2, али узимајући у обзир број регистрованих случајева, клиничку слику оболелих и податке из окружења за 2024. годину, за претпоставити је да се и даље ради о присуству омикрон варијанте вируса САРС-ЦоВ-2, који је код нас присутан још од краја 2021. године.
- Клиничка слика оболелих који се региструју током јуна и јула ове године је углавном блага, а обољење личи на сезонски грип. Ова појава је у складу са раније познатим називом „летњи грип“, када су људи оболевали са сличним тегобама и то још пре пандемије, а изазивачи тих респираторних инфекција су били старији корона вируси. Тако смо дошли у ситуацију да нам и актуелни сој вируса корона даје сличну симптоматологију, јер се ендемизовао, односно постао стално присутан – наводе у Центру.
Како наводе, према Стручно методолош-ком упутству Института за јавно здравље Србије, сваки лекар, на основу клиничке слике оболелог, може поставити индикацију за узорковање биолошког материјала пацијента са сумњом на ковид-19.
У сваком случају, особе са озбиљним хроничним болестима и стањима ослабљеног имунитета треба да се посаветују са својим лекаром о евентуалном смањењу ризика од инфекције применом мера личне заштите.
Особе које имају симптоме акутне респираторне инфекције, тестирају се према индикацијама у складу са проценом лекара, навоедено је у саопштењу „Батута”.
Напоменуто је и да Министарство здравља пажљиво прати ситуацију у другим државама, нарочито у окружењу, и мобилише све потребне ресурсе за контролу заразних болести.
- Према подацима којима располаже Институт за јавно здравље Војводине, услед оболевања од ковид-19 у месецу јулу је хоспитализовано три особе, старијег узраста, који су доброг општег стања. Индикације за консултацију за хоспитализацију поставља изабрани лекар пацијента узимајући у обзир клиничку слику оболелог и постојање хроничних обољења (коморбидитета), односно узраст пацијента – напомињу у Центру.
Љ. Петровић
Фото: архива Дневника