KORONA NE POSUSTAJE! SVE VIŠE OBOLELIH U VOJVODINI U julu bilo 25 slučajeva kovida; Neki pacijeni moraju i na bolničko lečenje
Broj obolelih od korone je daleko manji nego što je to bilo, virus koji izaziva ovu bolest nije nestao.
U Centru za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine kažu kako u odnosu na letnji period tokom prve četiri godine (2020-2023) pandemije, broj registrovanih slučajeva kovid-19 u AP Vojvodini tokom leta 2024. godini je značajno niži. Moglo bi se reći da se radi sporadičnim slučajevima obolevanja u ovoj godini i tokom ovog leta.
- U mesecu junu 2024. godine je registrovano 16, a u julu 25 slučajeva kovid-19 u AP Vojvodini. Na dnevnom nivou u junu i julu 2024. godine se ili ne registruju ili se broj registrovanih slučajeva kovid-19 kreće od jedan do tri dnevno – kažu u Centru.
Kako objašnjavaju, u našoj zemlji se ne radi filogenetsko ispitivanje virusa SARS-CoV-2, ali uzimajući u obzir broj registrovanih slučajeva, kliničku sliku obolelih i podatke iz okruženja za 2024. godinu, za pretpostaviti je da se i dalje radi o prisustvu omikron varijante virusa SARS-CoV-2, koji je kod nas prisutan još od kraja 2021. godine.
- Klinička slika obolelih koji se registruju tokom juna i jula ove godine je uglavnom blaga, a oboljenje liči na sezonski grip. Ova pojava je u skladu sa ranije poznatim nazivom „letnji grip“, kada su ljudi obolevali sa sličnim tegobama i to još pre pandemije, a izazivači tih respiratornih infekcija su bili stariji korona virusi. Tako smo došli u situaciju da nam i aktuelni soj virusa korona daje sličnu simptomatologiju, jer se endemizovao, odnosno postao stalno prisutan – navode u Centru.
Kako navode, prema Stručno metodološ-kom uputstvu Instituta za javno zdravlje Srbije, svaki lekar, na osnovu kliničke slike obolelog, može postaviti indikaciju za uzorkovanje biološkog materijala pacijenta sa sumnjom na kovid-19.
U svakom slučaju, osobe sa ozbiljnim hroničnim bolestima i stanjima oslabljenog imuniteta treba da se posavetuju sa svojim lekarom o eventualnom smanjenju rizika od infekcije primenom mera lične zaštite.
Osobe koje imaju simptome akutne respiratorne infekcije, testiraju se prema indikacijama u skladu sa procenom lekara, navoedeno je u saopštenju „Batuta”.
Napomenuto je i da Ministarstvo zdravlja pažljivo prati situaciju u drugim državama, naročito u okruženju, i mobiliše sve potrebne resurse za kontrolu zaraznih bolesti.
- Prema podacima kojima raspolaže Institut za javno zdravlje Vojvodine, usled obolevanja od kovid-19 u mesecu julu je hospitalizovano tri osobe, starijeg uzrasta, koji su dobrog opšteg stanja. Indikacije za konsultaciju za hospitalizaciju postavlja izabrani lekar pacijenta uzimajući u obzir kliničku sliku obolelog i postojanje hroničnih oboljenja (komorbiditeta), odnosno uzrast pacijenta – napominju u Centru.
LJ. Petrović
Foto: arhiva Dnevnika