Конкурс за најбоље дипломце медицинских факултета
НОВИ САД: Министарство здравља трећи пут организује конкурс за пријем у радни однос најбољих дипломаца медицинских факултета у Србији, а министар Златибор Лончар каже да ће најбољи дипломци поред посла добити и специјализацију и упис на докторске студије.
Лончар је за РТС рекао да ће најбољи дипломци медицине добити могућност да направе факултетску каријеру.
То су наша најбоља деца, наша будућност, деца која су на факултету остварила најбоље резултате и заслужили су да добију посао и не само да ће добити посао, добиће и специјализацију и упис на докторске студије, што је велика ствар јер могу да направе и факултетску каријеру – да буду професори на факултету, каже Лончар и додаје да ће им уговоре о запослењу 26. јуна уручити председник Србије Александар Вучић.
Према његовим речима у току је и конкурс за средњи медицински кадар - сестре и техничаре.
Кренули смо с идејом да то буде 200 до 300 медицинских сестара, међутим, пријавило се њих 514 и онда смо морали да продужимо конкурс пар дана. Сигурно ћемо преко 300 њих примити у овом кругу, али на сваких шест месеци ћемо то радити, истиче Лончар.
БЕОГРАД: Министар здравља Златибор Лончар изјавио је данас да Србија нема проблем као поједине земље у окружењу да се на отворен конкурс за лекаре и медицинске сестре не пријави нико.
"Поједине земље обустављају програме због недостатка кадра јер су отишли лекари и медицинске сестре. Није ми драго због тога, јер негде ће морати да оду на лечење ти пацијенти, а неки ће завршити и у Србији, што ће оптеретити наш систем", навео је он.
Министар је рекао да ће у јуну још једна група најбољих дипломаца медицинских факултета добити уговоре о запослењу и да је за последњих годину и по дана запослено близу 300 најбољих дипломаца. Они су осим посла добили и специјализацију коју желе и докторске студије.
"Рађена је анализа који су разлози зашто лекари одлазе у иностранству и на првом месту није била плата већ услови рада и могућност усавршавања", рекао је Лончар новинарима у Београду.
Он је подсетио да је у prеthodnom периоду запослено 13.000 здравествених радника и да су дали 8.000 специјализација. У наредних неколико месеци, додаје, треба да добију прве специјалисте који су на специјализацију кренули 2014. године када је дошао на место министра.
"Пре тога је била забрана специјализација. Можете да замислите докле би дошао наш здравствени систем да је то потрајало, да смо наставили да не дајемо специјализације. Мислим да би били у тоталном колапсу и не би могао нико да нам помогне", нагласио је министар.