Konkurs za najbolje diplomce medicinskih fakulteta
NOVI SAD: Ministarstvo zdravlja treći put organizuje konkurs za prijem u radni odnos najboljih diplomaca medicinskih fakulteta u Srbiji, a ministar Zlatibor Lončar kaže da će najbolji diplomci pored posla dobiti i specijalizaciju i upis na doktorske studije.
Lončar je za RTS rekao da će najbolji diplomci medicine dobiti mogućnost da naprave fakultetsku karijeru.
To su naša najbolja deca, naša budućnost, deca koja su na fakultetu ostvarila najbolje rezultate i zaslužili su da dobiju posao i ne samo da će dobiti posao, dobiće i specijalizaciju i upis na doktorske studije, što je velika stvar jer mogu da naprave i fakultetsku karijeru – da budu profesori na fakultetu, kaže Lončar i dodaje da će im ugovore o zaposlenju 26. juna uručiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Prema njegovim rečima u toku je i konkurs za srednji medicinski kadar - sestre i tehničare.
Krenuli smo s idejom da to bude 200 do 300 medicinskih sestara, međutim, prijavilo se njih 514 i onda smo morali da produžimo konkurs par dana. Sigurno ćemo preko 300 njih primiti u ovom krugu, ali na svakih šest meseci ćemo to raditi, ističe Lončar.
BEOGRAD: Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da Srbija nema problem kao pojedine zemlje u okruženju da se na otvoren konkurs za lekare i medicinske sestre ne prijavi niko.
"Pojedine zemlje obustavljaju programe zbog nedostatka kadra jer su otišli lekari i medicinske sestre. Nije mi drago zbog toga, jer negde će morati da odu na lečenje ti pacijenti, a neki će završiti i u Srbiji, što će opteretiti naš sistem", naveo je on.
Ministar je rekao da će u junu još jedna grupa najboljih diplomaca medicinskih fakulteta dobiti ugovore o zaposlenju i da je za poslednjih godinu i po dana zaposleno blizu 300 najboljih diplomaca. Oni su osim posla dobili i specijalizaciju koju žele i doktorske studije.
"Rađena je analiza koji su razlozi zašto lekari odlaze u inostranstvu i na prvom mestu nije bila plata već uslovi rada i mogućnost usavršavanja", rekao je Lončar novinarima u Beogradu.
On je podsetio da je u prethodnom periodu zaposleno 13.000 zdravestvenih radnika i da su dali 8.000 specijalizacija. U narednih nekoliko meseci, dodaje, treba da dobiju prve specijaliste koji su na specijalizaciju krenuli 2014. godine kada je došao na mesto ministra.
"Pre toga je bila zabrana specijalizacija. Možete da zamislite dokle bi došao naš zdravstveni sistem da je to potrajalo, da smo nastavili da ne dajemo specijalizacije. Mislim da bi bili u totalnom kolapsu i ne bi mogao niko da nam pomogne", naglasio je ministar.