Кон: Вирус за неколико недеља нестаје, јављаће се спорадично
БЕОГРАД: Корона вирус ће у Србији све више слабити и готово је извесно да ће за неколико недеља поступно нестати и само се спорадично појављивати, изјавио је данас епиодемиолог Предраг Кон.
На питање новинара како коментарише то што се апелује на грађане да и даље користе заштитну опрему и да ће по укидању ванредног стања бити укинуто ограничење максималне цене маске од 120 динара и рукавица од 40 динара и да грађани када почну да раде неће моћи месечно да издвоје око 100 евра да би куповали заштитну опрему ако хоће редовно да је мењају и да ли сматра да би држава требало и даље да ограничи ту цену, Кон је рекао да је то тачно и да би то подржао као члан Кризног штаба.
"То јесте битно, да не буде скупље за човека који је, иначе, принуђен да води рачуна о сваком динару. Коришћење заштитне опреме је корисно у овом периоду".
Ипак, напоменуо је да ће вирус све више слабити и да ће се тако мењати и потреба за заштитном опремом.
"Слажем се да неко време треба дефинисати, које можемо да препоручимо, да то буде ограничена цена макар колика је била или нижа", додао је Кон.
Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић рекла да се ношење маски препоручује у затвореном простору и да то могу да буду и памучне маске које се шију и могу да се перу.
Што се тиче ношења рукавица, она каже да је њихов превентивни значај ограничен и да више има психолошки карактер и да не могу да замене прање руку.
Тако да се ношење рукавица са стручног апекта не захтева, али да се на пример ношење рукавица препоручује у превозу зато што после не могу одмах да се оперу руке, навела је она.
"У свим другим ситуацијама, ако можете одмах да оперете руке то је боља мера превенције од ношења рукавица", рекла је Кисић Тепавчевић.
Кон је оценио да се грађани Србије нису пребрзо вратили нормалном животу и приметио да су грађанима правила понашања “ушла у свест”, а то се, каже, види по томе што држе социјалну дистанцу у парковима и кафићима.
На конференцији у Палати Србија, Кон је на констацију новинара да су улице, паркови и кафићи пуни упркос томе што је вирус и даље присутан у популацији, приписао томе да је грађанима све то недостајало, а не да су се пребрзо вратили у нормалан живот.
“Морамо се вратити у живот, не само због кафића, већ због посла, а ми морамо да упозоравамо да и даље поштују ванредне мере. Мислим да је људима то ушло у свест, иако се чини да је све препуно, ја сам јуче био на Ташмајдану и видео сам да држе дистанцу, иду по двоје, кафићи јесу пуни, али опет постоји дистанца”, навео је Кон.
Рекао је да је социјална дистанца и даље најбоља превенција које се морамо придржавати још неко време, као и маске и рукавице.
Према његовим речима, грађани се још нису вратили у нормалан живот, и да ће право врацахње у нормалан живот значити пуштање у рад градског превоза.
“Жила куцавица је саобраћај. Када почне нормално да функционише, тек тада може да се каже да се вратио живот, јер је то једно од главних места где долази до преноса респираторних инфекција, поред вртића и школа”, рекао је Кон.
На питање новинара када особе које су имале вирус корона могу да се врате на посао и да ли због њих морају да се преузимају неке мере, заменица директора Института “Батут” Дарија Кисић Тепавчевић каже да је ту особу добро имати у колективу.
“По садашњој процедури, особа је хоспитализована када се утврди да је ковид позитивна, након првог негативног теста иде у кућну изолацију две недеље, када се поново ради други тест, ако је и он негативан, онда се особа сматра здравом и може да се врати у свакодневне животне активности и она нам повећава колективни имунитет, те је добро имати такву особу у својој близини и колективу”, објаснила је Кисић.