Kon: Virus za nekoliko nedelja nestaje, javljaće se sporadično
BEOGRAD: Korona virus će u Srbiji sve više slabiti i gotovo je izvesno da će za nekoliko nedelja postupno nestati i samo se sporadično pojavljivati, izjavio je danas epiodemiolog Predrag Kon.
Na pitanje novinara kako komentariše to što se apeluje na građane da i dalje koriste zaštitnu opremu i da će po ukidanju vanrednog stanja biti ukinuto ograničenje maksimalne cene maske od 120 dinara i rukavica od 40 dinara i da građani kada počnu da rade neće moći mesečno da izdvoje oko 100 evra da bi kupovali zaštitnu opremu ako hoće redovno da je menjaju i da li smatra da bi država trebalo i dalje da ograniči tu cenu, Kon je rekao da je to tačno i da bi to podržao kao član Kriznog štaba.
"To jeste bitno, da ne bude skuplje za čoveka koji je, inače, prinuđen da vodi računa o svakom dinaru. Korišćenje zaštitne opreme je korisno u ovom periodu".
Ipak, napomenuo je da će virus sve više slabiti i da će se tako menjati i potreba za zaštitnom opremom.
"Slažem se da neko vreme treba definisati, koje možemo da preporučimo, da to bude ograničena cena makar kolika je bila ili niža", dodao je Kon.
Zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević rekla da se nošenje maski preporučuje u zatvorenom prostoru i da to mogu da budu i pamučne maske koje se šiju i mogu da se peru.
Što se tiče nošenja rukavica, ona kaže da je njihov preventivni značaj ograničen i da više ima psihološki karakter i da ne mogu da zamene pranje ruku.
Tako da se nošenje rukavica sa stručnog apekta ne zahteva, ali da se na primer nošenje rukavica preporučuje u prevozu zato što posle ne mogu odmah da se operu ruke, navela je ona.
"U svim drugim situacijama, ako možete odmah da operete ruke to je bolja mera prevencije od nošenja rukavica", rekla je Kisić Tepavčević.
Kon je ocenio da se građani Srbije nisu prebrzo vratili normalnom životu i primetio da su građanima pravila ponašanja “ušla u svest”, a to se, kaže, vidi po tome što drže socijalnu distancu u parkovima i kafićima.
Na konferenciji u Palati Srbija, Kon je na konstaciju novinara da su ulice, parkovi i kafići puni uprkos tome što je virus i dalje prisutan u populaciji, pripisao tome da je građanima sve to nedostajalo, a ne da su se prebrzo vratili u normalan život.
“Moramo se vratiti u život, ne samo zbog kafića, već zbog posla, a mi moramo da upozoravamo da i dalje poštuju vanredne mere. Mislim da je ljudima to ušlo u svest, iako se čini da je sve prepuno, ja sam juče bio na Tašmajdanu i video sam da drže distancu, idu po dvoje, kafići jesu puni, ali opet postoji distanca”, naveo je Kon.
Rekao je da je socijalna distanca i dalje najbolja prevencija koje se moramo pridržavati još neko vreme, kao i maske i rukavice.
Prema njegovim rečima, građani se još nisu vratili u normalan život, i da će pravo vracahnje u normalan život značiti puštanje u rad gradskog prevoza.
“Žila kucavica je saobraćaj. Kada počne normalno da funkcioniše, tek tada može da se kaže da se vratio život, jer je to jedno od glavnih mesta gde dolazi do prenosa respiratornih infekcija, pored vrtića i škola”, rekao je Kon.
Na pitanje novinara kada osobe koje su imale virus korona mogu da se vrate na posao i da li zbog njih moraju da se preuzimaju neke mere, zamenica direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević kaže da je tu osobu dobro imati u kolektivu.
“Po sadašnjoj proceduri, osoba je hospitalizovana kada se utvrdi da je kovid pozitivna, nakon prvog negativnog testa ide u kućnu izolaciju dve nedelje, kada se ponovo radi drugi test, ako je i on negativan, onda se osoba smatra zdravom i može da se vrati u svakodnevne životne aktivnosti i ona nam povećava kolektivni imunitet, te je dobro imati takvu osobu u svojoj blizini i kolektivu”, objasnila je Kisić.