Кисић: Најмањи број у две недеље, сада важна одговорност
БЕОГРАД: Укупан број оболелих у последња 24 сата - 379, најмањи је у последње две недеље, указала је заменица директора Института "Батут" др Дарија Кисић Тепавчевић и поново апеловала на све да сада буду најодговорнији и да поштују све превентивне мере.
"Најмањи је број у последње две недеље, али се и даље ради о високим вредностима. Али, то говори у прилог ономе што говоримо, да се придржавмо мера и да смо на добром путу да идемо ка силазном току епидемијске криве и да сада треба да будемо најодговорнији и дамо све од себе да се епидемија угаси", рекла је Кисић Тепавчевић.
У последњих 24 сата регистровано је 379 оболелих од ковида 19, од 9.817 тестираних, преминуло је још осам особа, укупно 551.
Хоспитализована је 4.531 особа, од којих је 156 на респиратору.
Помоћник директора Института „Батут" Дарија Кисић-Тепавчевићрекла је данас, поводом питања одржавања предстојеће седнице Народне скупштине и забране окупљања више од 10 особа, да је неопходно да се одржава минимални степен активности важних за функционсиање државе, али уз поштовање свих превентивних мера.
Кисић-Тепавчевић је казала да, какав год састанак буде одржан морају да се поштују све мере превенције„.
"Сви, и на овој конференцији, носимо маске и удаљеност је таква да је онемогућено преносење инфекције“, навела је она као пример за објашњење питања о одржацвању седнице парламента", рекла је она уз констатацију да се ситуација са почетка епидемије и пар месеци након тога се разликује и са клиничког и епидемиолшког аспекта.
"Али морају се узети у обзир и други параметри, као и потреба функционисања државе“, поручила је она.
Заменик директор Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић каже да је спровођење анкете о потенцијалном вакцинисању рутински поступак који се уобичајено спроводи ради информисања јавности, а у служби је промовисања превентивних активности.
На питање како коментарише то што су се на друштвеним мрежама појавиле наводи да је Министарство здравља наложило домовима здравља да анкетирају грађане да ли су спремне да примају вакцију против ковид вируса, Тепавчевић је одговорила да не располаже са том информацијом, али нагласила је да је таква врста истраживања, које се односе на здравље, навике и понашање нешто што је рутинско и што се примењује у фазама пре него што се одређена вакцина уведе у популацију.
"Са том истраживању нисам упозната, али то јесте један од рутинских активности које се спроводе не само када је у питању вакцинација већ у и спровођењу превентивних мера како би се се задовољиле, с једне стране потребе за информацијама и едукацијама, а с друге стране и у циљу промовисања превентивних активности", каже она.
Ми лекари смо навикли у одређеним моментима да имамо другачија мишљења, а у борби против ковид-19 треба да будемо сви уједињени јер другачије не можемо да успемо, истакла је данас помоћница директора Института „Батут“ Дарија Кисић-Тепавчевић.
Кисић -Тепавчевић је, на конференцији за штампу, упитана да ли је неко из Кризног штаба успоставио комуникацију са лекарима потписницима петиције, рекла да лично познаје неке особе које се налазе на списку, са којима је разменила поруке.
„У томе нема ништа спектакуларно. То је стручна размена мишљења. Навикли смо ми лекари да у одређеним моментима имамо другачија мишљења. Сваки стручни скуп препун је различитих ставова. Нема ту ништа што је нешто превише занмљиво“, нагласила је она.
Кисић-Тепавчевић је рекла да је то прича на стручном и академском нивоу.
Што се тиче отказа који је поднела Саша Љуштина са Клинике за гинекологију и акушерство КЦС, рекла је да није упозната са тим случајем, и да због тога не би хтела да га коментарише.
Казнена политика, када је реч о поштовању мера, је крајња инстанца и надамо се да нам неће бити потребна, каже заменица директора Института "Батут" др Дарија Кисић Тепавчевић.
"Изнова понављам да не могу да схватим да се неко придржва мера да не би платио казну, а не да би остао здрав и заштитио себе и своју породицу", рекла је Кисић Тепавчевић одговарајући на питања новинара на прес конференцији.
Она је навела да казнена политика није популарна, те да она ни лично не мисли да је ефикасна, али да то јесте крајња инстанца у намери да се обезбеди спровођење превентивних мера, јер то, истиче, није лична одлука већ колективна одговорност.
"То је крајња инстанца за коју се надам да нам неће бити потребна. Види се да смо сви постали одговорнији и свени да вирус неће нестати тек тако. Бројке говоре да се придржавамо мера и не смемо сада да се опустимо", рекла је Кисић Тепавчевић.