Kisić: Najmanji broj u dve nedelje, sada važna odgovornost
BEOGRAD: Ukupan broj obolelih u poslednja 24 sata - 379, najmanji je u poslednje dve nedelje, ukazala je zamenica direktora Instituta "Batut" dr Darija Kisić Tepavčević i ponovo apelovala na sve da sada budu najodgovorniji i da poštuju sve preventivne mere.
"Najmanji je broj u poslednje dve nedelje, ali se i dalje radi o visokim vrednostima. Ali, to govori u prilog onome što govorimo, da se pridržavmo mera i da smo na dobrom putu da idemo ka silaznom toku epidemijske krive i da sada treba da budemo najodgovorniji i damo sve od sebe da se epidemija ugasi", rekla je Kisić Tepavčević.
U poslednjih 24 sata registrovano je 379 obolelih od kovida 19, od 9.817 testiranih, preminulo je još osam osoba, ukupno 551.
Hospitalizovana je 4.531 osoba, od kojih je 156 na respiratoru.
Pomoćnik direktora Instituta „Batut" Darija Kisić-Tepavčevićrekla je danas, povodom pitanja održavanja predstojeće sednice Narodne skupštine i zabrane okupljanja više od 10 osoba, da je neophodno da se održava minimalni stepen aktivnosti važnih za funkcionsianje države, ali uz poštovanje svih preventivnih mera.
Kisić-Tepavčević je kazala da, kakav god sastanak bude održan moraju da se poštuju sve mere prevencije„.
"Svi, i na ovoj konferenciji, nosimo maske i udaljenost je takva da je onemogućeno prenosenje infekcije“, navela je ona kao primer za objašnjenje pitanja o održacvanju sednice parlamenta", rekla je ona uz konstataciju da se situacija sa početka epidemije i par meseci nakon toga se razlikuje i sa kliničkog i epidemiolškog aspekta.
"Ali moraju se uzeti u obzir i drugi parametri, kao i potreba funkcionisanja države“, poručila je ona.
Zamenik direktor Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević kaže da je sprovođenje ankete o potencijalnom vakcinisanju rutinski postupak koji se uobičajeno sprovodi radi informisanja javnosti, a u službi je promovisanja preventivnih aktivnosti.
Na pitanje kako komentariše to što su se na društvenim mrežama pojavile navodi da je Ministarstvo zdravlja naložilo domovima zdravlja da anketiraju građane da li su spremne da primaju vakciju protiv kovid virusa, Tepavčević je odgovorila da ne raspolaže sa tom informacijom, ali naglasila je da je takva vrsta istraživanja, koje se odnose na zdravlje, navike i ponašanje nešto što je rutinsko i što se primenjuje u fazama pre nego što se određena vakcina uvede u populaciju.
"Sa tom istraživanju nisam upoznata, ali to jeste jedan od rutinskih aktivnosti koje se sprovode ne samo kada je u pitanju vakcinacija već u i sprovođenju preventivnih mera kako bi se se zadovoljile, s jedne strane potrebe za informacijama i edukacijama, a s druge strane i u cilju promovisanja preventivnih aktivnosti", kaže ona.
Mi lekari smo navikli u određenim momentima da imamo drugačija mišljenja, a u borbi protiv kovid-19 treba da budemo svi ujedinjeni jer drugačije ne možemo da uspemo, istakla je danas pomoćnica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić-Tepavčević.
Kisić -Tepavčević je, na konferenciji za štampu, upitana da li je neko iz Kriznog štaba uspostavio komunikaciju sa lekarima potpisnicima peticije, rekla da lično poznaje neke osobe koje se nalaze na spisku, sa kojima je razmenila poruke.
„U tome nema ništa spektakularno. To je stručna razmena mišljenja. Navikli smo mi lekari da u određenim momentima imamo drugačija mišljenja. Svaki stručni skup prepun je različitih stavova. Nema tu ništa što je nešto previše zanmljivo“, naglasila je ona.
Kisić-Tepavčević je rekla da je to priča na stručnom i akademskom nivou.
Što se tiče otkaza koji je podnela Saša Ljuština sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS, rekla je da nije upoznata sa tim slučajem, i da zbog toga ne bi htela da ga komentariše.
Kaznena politika, kada je reč o poštovanju mera, je krajnja instanca i nadamo se da nam neće biti potrebna, kaže zamenica direktora Instituta "Batut" dr Darija Kisić Tepavčević.
"Iznova ponavljam da ne mogu da shvatim da se neko pridržva mera da ne bi platio kaznu, a ne da bi ostao zdrav i zaštitio sebe i svoju porodicu", rekla je Kisić Tepavčević odgovarajući na pitanja novinara na pres konferenciji.
Ona je navela da kaznena politika nije popularna, te da ona ni lično ne misli da je efikasna, ali da to jeste krajnja instanca u nameri da se obezbedi sprovođenje preventivnih mera, jer to, ističe, nije lična odluka već kolektivna odgovornost.
"To je krajnja instanca za koju se nadam da nam neće biti potrebna. Vidi se da smo svi postali odgovorniji i sveni da virus neće nestati tek tako. Brojke govore da se pridržavamo mera i ne smemo sada da se opustimo", rekla je Kisić Tepavčević.