overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кампања о важности превенције рака грлића материце „Ја бринем о себи”

30.11.2022. 09:55 09:59
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

У земљама ЕУ и развијеним земљама света рак грлића материце практично искорењен, а у Србији са више од 1.300 новооболелих жена годишње, ова болест је други је водећи узрок обољевања и четврти узрок умирања од рака међу женском популацијом

Кампања “Ја бринем о себи” покренута је како би се подигла свест о важности превенције рака грлића материце и истакла важност редовних гинеколошких прегледа који укључују ПАПА тест. Кампању је покренула Нина Сеничар, глумица, а ове године кампању подржава и Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена УН Women.

Нина Сеничар је испричала како је покренула ову кампању из врло личног разлога, јер је игром случаја прошле године пуно научила о овој теми и сазнала поражавајуће статистике у вези са овом болешћу и стопом смртности у Србији.

„Запитала сам како ја могу да помогнем да се у јавности више говори и подигне свест на ову тему. Тако смо у фебруару ове године омогућили великом броју жена да бесплатно обави гинеколошки преглед, а током овог новембра путем друштвених мрежа подсећамо жене да посете гинеколога и обаве редован преглед. Данас ће све заинтересоване даме моћи да разговарају о метогама превенције и лечења са докторком гинекологије др Мирјаном Анђелић„, рекла је Нина Сеничар.

Кампања се одвијала онлајн на друштвеним мрежама, од 14. до 20. новембра, а кључни догађај – јавна акција подизања свести о важности превенције одржан је у централном холу Рајићева СЦ у суботу 19. новембра.

Милана Рикановић, директорка канцеларије Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена УН Вомен истакла је да се ова организација бори за побољшање положаја жена и за унапређење здравља жена. „Квалитет живота почиње од здравља и зато нам је изузетно велика част и срећа да се придружимо овој кампањи. Од рака грлића материце сваког дана у Србији умре једна жена, а четири оболе. Морамо да знамо да ако се та болест открије на време – она је апсолутно излечива. Због тога никако не треба да одлажемо наше прегледе код гинеколога и да позовемо своје другарице, мајке, сестре да закажу преглед и да тиме осигурају квалитет свог живота.”

Овом приликом дељени су информативни лифлети, а пролазнице су могле да добију информације о овој теми од гинеколога др Мирјане Анђелић.

„Карцином грлића материце је један од најчешћих карцинома, други по реду у женској популацији. Важна ствар јесте да је овај карцином излечив, а најважнија – могуће га је спречити. Начин на који се спречава је вакцинација, употреба кондома у току полног односа, одлагање првог полног односа до касније адолесценције, уз одговорно сексуално понашање и редовне контроле код лекара„, испричала је др Анђелић.

Фактори ризика за настанак рака грлића материце су рано ступање у сексуалне односе, честа промена сексуалних партнера, недовољно коришћење кондома при односима са новим или непознатим партнером и лош социо-економски статус.

Рак грлића материце изазива Хумани Папилома вирус (ХПВ) који се јавља у преко 80 различитих типова. Неки од њих имају изражен онкогени потенцијал, а неки мањи. За настанак рака грлића материце је неопходно присуство ХПВ-а. Карцином грлића материце се развија искључиво под утицајем ХПВ-а, али присуство ХПВ не мора условити појаву карцинома. Нема карцинома без ХПВ-а, али ХПВ може да постоји без онколошког исхода.

Уколико се рак грлића материце открије на време, у премалигној фази, излечив је 100 одсто.

Љ. Петровић

 

Методе превенције

Постоје примарни и секундарни методи превенције. Примарна превенција је спречавање настанка болести (на пример вакцинација), а секундарна је рано откривање болести (на пример колпоскопија или ПАП брис). Узимање бриса је потпуно безболно и безопасно. Уз оверену здравствену књижицу или у процесу организованог скрининга поступак је потпуно бесплатан.

Пише:
Пошаљите коментар