Када пензионер може да ради?
Питање да ли пензионер може да користи пензију, а да и даље ради, често се поставља запосленима у Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање.
Да би се на то питање одговорило, потребно је пре свега разликовати врсте пензије које је могуће остварити према правним прописима Републике Србије. Највећи број пензионера користи старосну пензију или превремену старосну пензију. Осим те пензије, по Закону о ПИО могуће је остварити и право на инвалидску пензију, као и право на породичну.
По важећим прописима, право на старосну и превремену старосну пензију остварују осигураници који наврше прописане године живота и пензијски стаж.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању не поставља ограничење корисницима старосне и превремене старосне пензије у погледу запослења, односно обављања самосталне делатности за време коришћења права на пензију. Та лица могу без ограничења да буду у осигурању по било којем основу и да несметано користе пензију. По престанку запослења, односно обављања делатности, они могу поднети захтев да им се поново одреди износ пензије урачунавањем и накнадно навршеног стажа, уколико је тај стаж трајао најмање годину. При одређивању новог износа пензије, кориснику ће се исплаћивати повољнији износ, односно већ остварена пензија не може да се умањи па подношење захтева не представља ризик.
Породично право
Породична пензија по својој природи представља помоћ члановима породице умрлог осигураника, пре свега његовом брачном другу и деци, да се после његове смрти не би нашли у тешкој материјалној ситуацији.
Из тог разлога, Закон прописује да се корисницима породичне пензије обуставља исплата пензије уколико стекну својство осигураника по било којем основу. Ако се корисници породичне пензије запосле, или почну да обављају самосталну, или пољопривредну делатност, имају обавезу да о томе обавесте РФ ПИО да би се ценило да ли имају право да и даље користе пензију.
Закон предвиђа и изузетак, који се односи на висину примања која члан породице остварује по основу уговора о делу и обављања привремених и повремених послова, и то у случају да је износ накнаде коју породични пензионер остварује по овим основима на месечном нивоу нижи од најниже основице осигураника у осигурању запослених, која важи у време уплате доприноса.
Уколико корисник породичне пензије који ради по уговору о делу, или обавља привремене и повремене послове није сигуран да ли му износ уговорене накнаде прелази законом одређен износ за обуставу исплате пензије, то може проверити на шалтерима Фонда.
Иностранство
Почев од 2015. године чињеница да корисник старосне пензије ради у иностранству више није од утицаја на коришћење пензије у Србији. Међутим, рад у иностранству за кориснике породичних и инвалидских пензија производи једнаке последице као осигурање у Србији.
Значајно је напоменути и да корисници иностраних пензија који желе да се запосле, или да обављају самосталну делатност у Србији, имају обавезу да о томе обавесте надлежног носиоца осигурања у држави чију пензију користе. У таквим случајевима, препоручује се корисницима да се с надлежном стручном службом носиоца осигурања чију пензију користе консултују у вези с тим да ли им запослење у Србији утиче на коришћење пензије из те државе, а такву информацију могу добити и непосредно од представника иностраних носилаца осигурања на саветодавним данима које Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање редовно организује.
Корисници инвалидске пензије нису сви у истом правном положају. За остваривање права на инвалидску пензију услов је, осим одређеног трајања пензијског стажа, и утврђивање чињенице губитка радне способности. За осигуранике који су у професионалној војној служби утврђује се неспособност само за ту службу, док се осталим осигураницима утврђује потпуни губитак радне способности.
Та разлика утиче на могућност запослења након остваривања права на инвалидску пензију. Професионална војна лица која су остварила инвалидску пензију могу за време коришћења пензије да раде на било којим пословима, али се не могу вратити у професионалну војну службу. Ипак, иако могу да раде и да користе пензију, они немају право да траже одређивање новог износа пензије као што то могу старосни пензионери. Остали осигураници немају такву могућност, односно они не могу да уђу у осигурање, а чињеница да обављају послове и поред тога што им је утврђен потпуни губитак радне способности може утицати на одређивање контролног прегледа којим би се преиспитао раније утврђен губитак радне способности, односно основ за признавање права на инвалидску пензију.
У пракси се често дешава да је корисник остварио право на пензију, иако је у време остваривања тог права и даље био у осигурању. Ова ситуација је најчешћа код осигураника који су били у радном односу, а истовремено су обављали и самосталну делатност, или више самосталних делатности истовремено. Из наведеног разлога, битно је нагласити да подносиоци захтева за пензију треба обавезно да наведу све делатности које обављају, да би се поступак правилно спровео.
У случају да у време остваривања права на пензију нису биле познате све чињенице у вези с обављањем делатности, него се за то накнадно сазна, могуће је преиспитивање утврђеног права. Иако важећи закон одређује да је за остваривање права на старосну и превремену старосну пензију довољан престанак приоритетног осигурања, без обзира на постојање неког другог запослења или делатности, као и да предузетници могу остварити право без престанка осигурања, такво осигурање утицаће на коришћење права на породичну или инвалидску пензију. На пример, осигураник који је ради остваривања права на пензију раскинуо радни однос, није Фонду пријавио да истовремено има и предузетничку радњу коју је водио из радног односа.
Е. Д. Н.