КАД МИ НЕКО ПРИЂЕ С ОВИМ РЕЧИМА, БЕЖИМ ОДМАХ Американац се преселио у Србију, па открио шта га излуђује (ФОТО, ВИДЕО)
Американац из једног градића одлучио је пре 10 година да дође у Србију и ту остане за стално.
Рајли је родом из места које има око 15.000 становника, живео је и радио на Тајланду, Костарики, Словачкој, али је изабрао Србију за свој дом.
Ради као професор енглеског језика, раније је био туристички водич и организовао туре по Србији.
Рајли се осећа слободнијим и растерећенијим откако живи у Србији, а открио је и разлоге због којих се тако осећа, које су му омиљене ствари у Србији, као и које су сличности између Срба и Американаца.
"Ако имаш добар посао овде, заправо сматрам да је овде већа слобода, него у САД, што се тиче квалитета живота. Осећам се много срећнијим овде, него сам живео у САД", започео је Рајли.
Испричао је затим и како је изгледао његов први долазак у Србију.
"Када сам први пут дошао одсео сам у хостелу и отишао сам у Скадарлију, чувену боемску четврт. Сећам се да сам ушао у кафић и неки младић ме је упитао да ли сам Американац. Онда ми је испричао све о НАТО мобардовању. Био сам помало забринут, помислио сам 'ово није начин на који желим да започнем разговор'. Рекао ми је: 'У реду је, треба да пробаш нашу пљескавицу, треба да пробаш ћевапе, и онда ми је једноставно платио вечеру. Рекао ми је да морам да пробам врхунски српски роштиљ, и само тако платио ми је вечеру. Купио ми је ракију и рекао 'добродошао у Србију'", испричао је Американац и каже да је то оставило огроман утисак на њега.
Он каже да је жеља да живи и ради у Србији била велика, учио је наш језик две године и савладао читање и писање ћириличног писма. Ипак, како каже, падежи су му задали велику главобољу, па је одлучио да их једноставно избегава.
"Када ме људи питају какви су Срби, увек се нашалим и кажем замислите да Русија и Шпанија имају дете. То је Србија. Све је словенско, имате ћирилицу, имаш православље, ракију, водку, постоји тај словенски елемент, али због топлог времена и близине Медитерана, присутан је и италијански или шпански 'вајб'", наводи.
Много тога је усвојио од Срба, а пријатељи из САД кажу да је директнији и опуштенији, те да често каже "је*и га" за готово све ситуације.
На свом Инстаграм профилу објавио је фотографију где је у опису навео да слави славу 17. марта, а затим је објаснио и како је до тога дошло.
"Када сам живео и радио у Ст. Луису, постоји стара четврт насељена ирским имигрантима. Они славе 17. марта Дан светог Патрика. Тамо сам се укључио у традиционални дефиле и прославе које се увек одржавају 17. марта без обзира на све. Моји пријатељи из Србије знају да се увек враћам у САД за Дан светог Патрика. Један од мојих пријатеља који је се разуме у историју рекао ми је да Свети Патрик признат као светац пре раскола цркве, па ми је рекао да је технички, Свети Патрик може да буде мој православни светац, односно моја слава. Рекао сам у реду, он је одсад моја слава", уз смеха каже овај Американац.
Три најбоље ствари у Србији
Као три ствари које су га посебно одушевиле наводи српско гостопримство, храну и опуштену атмосферу.
"Свиђа ми се што је ритам успоренији него на шта сам навикао. Имате ону српску реч: 'полако'. Често ми кажу овде 'полако, опусти се'.
Три најгоре ствари о Србији
Ипак, каже да реч "полако" зна понекад и да га изнервира, а нарочито када је реч о прибављању одређене документације из државних органа.
"Када покушаваш да добијеш личну карту, своја документа, ту настаје проблем. Чека се недељама да се дође до тих папира. То је лоша ствар и странци се стално на то жале. Кад идем у МУП да добијем своје радне папире, чекам недељама", објашњава.
Каже и да повремено налети на понеког националисту.
"До сада сам научио да када чујем да се разговор одвија у том смеру, само се повучем."
Будући српски зет
Рајли је већ две године верен за Српкињу и планирају да се венчају. Он и сваке године обнавља свој боравак и нема држављанство, а брак са Српкињом може му олакшати пут до визе.
Пошто је радио једно време и као туристички водич кроз нашу земљу, каже да увек радо препоручи да се посети Сланинијада или кобасицијада. Како каже, незаобилазан је и фестивал Мудријада.
Сличности између Америке и Србије
"Американци из малих градова слични Србима из малих градова. Пријатељски су настројени, опуштени, можда помало конзервативни, али ће и даље бити љубазни према вама. Понекад гласно причају, Срби понекад знају да буду гласни, попут Американаца", испричао је.
"Овде је много сигурније, у смислу уличног криминала. У Београду могу да излазим у току ноћи, да прошетам суботом увече. Никад ми нико није добацивао, никад ми нико није пришао или напао. Осећам се веома сигурно. У САД то није случај. У вестима су само масовна убиства по школама, масовна убиства по шопинг центрима, на концертима, улици... То је велики проблем у САД. Зато кажем, ако дођеш овде, осећаћеш се много сигурније него у већини градова у Америци", рекао је Рајли.
Шта Американци могу да науче од Срба?
Будући српски зет каже да Американци имају шта да науче од Срба, а пре свега да науче да цене квалитет живота, пријатељство, породицу.
"Треба да цене уживање у кафи са пријатељем, провођење времена са децом, да цене више таквих ствари, а не само да размишљају о свом послу. Људи у Србији када имају проблем назову своје пријатеље, породицу, разоговарају о томе са њима, у Америци се људи окрећу медикаментима".
Са друге стране, наводи да проназак посла у Србији може бити тежи, али ако имате добар посао, заправо га сматра слободнијим него посао у САД.
(Еспресо/Мондо/Невена Davidović/Youtube Attic Лифе/Пренела: Н.Ј)