clear sky
12°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Још пет особа преминуло, 424 новозаражених у Србији

13.04.2020. 15:26 19:32
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Током последњих 24 сата у Србији је од последица вируса COVID-19 преминуло још пет особа, три мушког и две женског пола, просечне старости 75 година, саопштио је на редовној конференцији за новинаре покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић.

Тиме је број умрлих прешао два одсто од укупног броја оболелих и у Србији је до данас овај вирус однео 85 живота.

Од последњег извештаја јуче у 15 часова тестирани су  узорци још 2.646 пацијената са сумњивим симптомима, од чега се 424 показало као позитивно на COVID-19. У Србији је укупно регистровано 4.054 заражених, од чега је 2.890 пацијената хоспитолизовано, а 138 је у тешком стању и налази се на респираторима.

Непоштовање мера најслабија карика

Најслабија карика у држању вируса под контролом је непоштовање мера, које су једине сврсисходне за решавање ове ситуације и коначне победе над корона вирусом, изјавио је Гојковић.

Због тога је још једном позвао све грађане да се строго придржавају уведених мера и воде рачуна о социјалној дистанци.

"Уколико имате тегобе, јавите се лекару, а здравствени систем и здравствени радници ће вам помоћи да што боље и са што мање компликација победите болест", рекао је Гојковић одговарајући на питања на конференцији у Палати Србија.

Упитан да наведе три најважнија фактора у такозваном "српском сценарију" када је реч о корона вирусу, рекао је да су први мере које су уведене.

Како је истакао, уведене су на време, онако како је требало и интензитетом који је захтевала епидемиолошка ситуација.

"Други је лична и заштитна опрема коју имају сви наши запослени који су у директном контакту са великим бројем оболелих и трећа, можда најважнија карика, су наши здравствени радници и здравствени систем, као и нездравствено особље - сви они који се боре за животе наших грађана", додао је Гојковић.

Грађани ће о евентуалном продужавању полицијског часа уочи предстојећег викенда и Ускрса бити обавештени на време, као што су и о досадашњим мерама били информисани, изјавио је Гојковић.

Он је тако одговорио на питање медија да ли ће грађани најкасније дан или два унапред бити обавештени о евентуалном увођењу дужег полицијског часа.

“Ми смо и до сада о мерама које смо уводили на време информисали грађане дајући им могућност да се за такве мере припреме, и тако ћемо и даље поступати”, рекао је Гојковић.

Према његовим речима, епидемилошка ситуација у нашој земљи анализира се из сата у сат, те ће на основу тих анализа струка одлучити да ли је потребно увести рестриктивније мере.


У ГЦ Ниш заражено 140 штићеника и четири радника

У Геронтолошком центру Ниш на корона вирус је позитивно 140 штићеника и четири запослена, изјавио је Гојковић и истакао да је у преподневним сатима лишен слободе директор те установе.

"Због тога је након прелиминарних извештаја у преподневним часовима приведен и лишен слободе директор ГЦ у Нишу и против њега је поднета кривична пријава за тешко дело против здравља људи за шта је предвиђена казна затвора до 12 година", рекао је Гојковић на редовној конференцији за новинаре у Палати Србија.

Каже да је од укупног броја позитивих панцијената у prеthodnih 24 сата у Србији, њих 424, највећи број из ГЦ Ниш.

Од укупно 256 шстићеника, установљено је да је 140 позитивно, као и четири запослена.

Тестирање једног дела штићеника и радника је завршено, а други део се сада тестира, додао је Гојковић.

"Нажалост приметили смо, ово је последица једног веома непрофесионалног односа и непоштовања прописа, где смо установили читав низ непавилности у раду центра који су довели до овако великог броја заражених у тој установи. Дозвољаване су посете од стране родбине и изласци ван дома, што је строго прописима забрањено и наложено је свим руководиоцима да поступају у складу са протоколом. Нажалост, имамо индиција и да су се крили сипмтоми болести у почетку инфекције".

То је, како каже, још једном показатељ да све мере које смо увели нису рестритквине саме по себи и да можемо да видимо шта може да се догоди уколико један појединац не поштује такве мере и до каквих компликација може да дође.

Гојковић је рекао да највећи број грађана Србије поштује уведене мере, али да и даље има оних који то не чине.

"Највећи број поштује мере и на томе смо им неизмерно захвални, али и даље имамо мали број људи који ово доживљава сувише лагодно и комотно и због тога ћемо сви имати мање или веће проблеме”, рекао је Гојковић.

Позвао је грађане да поштују мере и додао да ће они који то не чине бити строго санкицонисани и кажњени.

"На свима нама је да се надаље узмемо у памет шта значи када се не придржавамо мера. Порука за све је да их надаље поштујемо у потпуности”, рекао је Гојковић.


Тиодоровић: Изузетно озбиљна и неочекивана ситуација у Нишу

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић истакао је данас да је инфекција корона вирусом у Геронтолшком центру у Нишу изузетно озбиљна и тешка и да није била очекивана, као и да је уследила након што се последњих дана стекао утисак да се смањује притисак према Клиничком центру Ниш и да се "плима која долази са југа смањује".

У Геронтолошком центру у Нишу 140 штићеника је заражено корона вирусом, као и четворо запослених.

Тиодоровић је, на конференцији за штампу, рекао да се из тога види до чега може доћи због неодговорности оних који морају да поштују мере и спроводе их у својим установама.

Сви, како је пренео, су у изолацији, као и преосталих 77 негативно тестираних радника који су остали у центру.

Казао је да се завршава пребацивање позитивних штићеника и радника у Клинички центар, који је све збринуо.

Тиодоровић је казао да је отварањем новог дела Клиничког центра и обезбеђивањем да може функционисати као ковид болница добијено још 460 постеља на располагање.

"У овој фази ћемо моћи да извршимо обавезу према југоистоку Србије да збринемо све којима је неопходна медицинска помоћ. Велика је ствар што смо у Лесковцу припремили болницу, која ће до краја дана бити спремна И кадровски опремљена", пренео је он.

Тиодоровић је поновио да је улазак инфекције у Геронтолошки центар у Нишу велики удар, због великог броја позитивних лица, чије је стање за сада у фази лаке клиничке слике, али пошто се ради о старији људима, хроничним болесницима са великим коморбидитетом, то не значи много.

"Сви радници Клиничког центра трудиће се да не дође до најстрашнијег резултата. Позивам све који воде такве и сличне установе да схвате да не треба бити емотиван у ситуацији када требате спроводити закон, када треба да спроводимо мере којима смањимо могућност заражавања", казао је он, додајући да они који су посећивали штићенике те установе нису учинили ништа добро члановима своје породице или пријатељима.

Подвукао је да је непходно да се до краја понашамо врло одговорно и са гвозденом дисциплином.


Гојковић је рекао да се на Клиници за инфетивној клиници КЦС налази 54 пацијента, у старом делу нишког Клиничког центра 201 пацијент, а у новом делу још 59.

У КЦ Војводине налази се 142 пацијента, а у Клиничком центру Крагујевац хоспитализован је 91 пацијент.

У КБЦ “Драгиша Мишовић” налази се 303 пацијента, на Пулмолошкој клиници КЦС 79 оболелих.

У КБЦ "Земун" смештено је 340 пацијената, у КБЦ "Звездара" 345, у општој болници Панчево 158, а у ВМЦ Карабурма 74 оболелих.

На Београдском сајму смештено је 387 пацијената, у Нишу у хали Чаир и хотелу Центротурист укупно 292 пацијента, уз још 170 у Дому студената Медицинског факултета Ниш.

На Новосадском сајму је 170 пацијента.

У Средњој медицинској школи “Два хероја” у Новом Пазару је 18 пацијената, рекао је Гојковић.

Преминула медицинска сестра из Звездаре није била заражена

Медицинска сестра која је преминула у КБЦ Звезадара није била заражена вирусом Ковид 19, изјавио је Гојковић на питање о спекулацијама на друштвеним мрежама о смрти медицинске сестре запослене у КБЦ Звездара.

Гојковић је рекао да нема никаквих медицинских индикција да је смрт медицинске сестре наступила услед корона вируса и додао да је она радила пре него што је „Звездара“ претворена у ковид болницу.

„Она је једна од бројних сестара које су од почетка учествовале у лечењу пацијената који нису били заражени коронавирусом, а ни њена смрт није везана за инфекцију Ковидом 19“, рекао је Гојковић.

Он је апеловао да се у јавности не износе нетачне и произвољне информације јер се тако, како је рекао, узнемирава и јавност и најближа родбина преминулих.

Е. Д.

Пише:
Пошаљите коментар
Ухапшен директор Геронтолошког центра Нишу, заражено 139 људи

Ухапшен директор Геронтолошког центра Нишу, заражено 139 људи

13.04.2020. 14:05 14:06