Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Јавна расправа о Локалном акционом плану политике града Новог Сада

04.05.2023. 10:09 10:12
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Како би прикупили предлоге, сугестије и мишљења од представника грађана, удружења, стручне јавности Градска управа за спорт и омладину Града Новог Сада – Канцеларија за младе у сарадњи са Комисијом за израду Локалног акционог плана политике за младе Новог Сада за период од 2023. до 2025. године (ЛАП) организоваће јавну расправу о том документу до 22. маја.

Отворени састанак и дискусије, у оквиру јавне расправе о нацрту ЛАП-а биће одржан у четвртак, 18. маја од 12 до 15 часова у Плавој сали Скупштине града (Улица Жарка Зрењанина 2, Нови Сад).

Нацрт овог документа је резултат заједничког вишемесечног рада бројних субјеката омладинске политке којим координише Градска управа за спорт и омладину – Канцеларија за младе. У изради су учествовали представници Града, образовних, здравствених, социјалних и културних установа, представници полиције, спортских клубова, удружења грађана и млади. У документу нису наведена процењена финансијска средстава неопходна за спровођење ЛАП-а, а ти подаци ће вероватно бити познати када буду детаљно дефинисане све активности и спроведене све неопходне процедуре. Ипак, напоменуто је да ће поједине активности бити  финансиране из средстава донатора.

Како је наведено, ЛАП се доноси ради остваривања општег и посебних циљева предвиђених Стратегијом за младе у Србији од 2023. до 2030. године. Као општи циљ издвојено је унапређење квалитета живота младих. Међу посебним циљевима су омладински рад који је стандардизован у систему неформалног образовања, унапређење просторних капацитета и услуга за спровођење омладинске политике, активно учешће младих у друштву, с равноправним могућностима и подстицајем да развију своје потенцијале и компентанције како би се социјално и економски осамосталили, те стварање услова за добро здравље, безбедно окружење и социјално благостање.


Око 358 удружења

Према подацима до фебруара 2022. године, у јединствену евиденцију удружења младих, удружења за младе и њихових савеза, коју води ресорно министарство, уписано је укупно 358 удружења младих, удружења за младе и њихових савеза са територије Новог Сада. У периоду од 2015. до 2022. године области Локалног акционог плана политике за младе биле су: образовање младих, запошљавање младих, здравље младих, култура и слободно време младих, волонтирање и активизам младих, безбедност младих, информисање младих, млади у заштити животне средине и одрживом развоју и социјална политика према младима.

Према званичној статистичкој процени из 2020. године, Нови Сад има 362.675 становника, од којих 59.324 (16,35 одсто) чине млади у старосној групи од 15 до 29 година, а тај број је знатно већи због великог броја студената из околних градова и мањих средина.

Подршка талентима

Равноправне могућности и подстицаји за младе како би да развили своје потенцијале и компетенције и економски се осамосталили били би  постигнути кроз подршку талентованима и стваралаштву младих, као и предузетништву и запошљивости, постојећим и иновативним програмима за развој вештина управљања каријером, програмима за развој дигиталних компетенција и дигиталног грађанства, програмима мобилности младих. 


Ради остваривања општег и посебних циљева Стратегије планирана је реализација бројних мера. Омладински рад стандардизован у систему неформалног образовања биће постигнут унапређењем система професионалног развоја омладинских радника, осигуравањем квалитета програма омладинског рада и

неформалног образовања, спровођењем програма омладинског рада у сарадњи са локалним партнерима, а потребно је и да омладински рад буде препознат у систему формалног и неформалног образовања и међу младима. Просторни капацитети и услуге за спровођење омладинске политике који су унапређени и функционални у свим јединицама локалне самоуправе биће постигнути уколико ти простори буду радили у складу са дефинисаним стандардима и ако се унапреди квалитет рада канцеларија за младе, као и систем прикупљања и обраде података и извештавања о младима, на свим нивоима, са посебним фокусом на оне из осетљивих група, те унапређивањем механизама деловања и капацитета субјеката омладинске политике у области креирања, спровођења и праћења развоја омладинске политике. Како би млади били активни учесници друштва на свим нивоима потребно је креирање услова како би се укључили у процесе доношења одлука и политика, подстицањем волонтирања и активизма, међународном сарадњом и разменом искуства, развијањем механизама како би се обезбедили оптимални новчани износи за младе, као и кроз подршку удружењима и канцеларијама за младе у креирању, имплементацији и праћењу јавних политика.

Бољи услови за здраво и безбедно окружење и социјално благостање младих биће реализовани кроз подршку програмима који доприносе развоју здравих стилова живота, сексуалном, репродуктивном и менталном здрављу младих, постојећим и новим програмима унапређења безбедности, развојем програма у области заштите животне средине, подршком стамбеном осамостаљивању и програмима који доприносе унапређењу њихове социјалне укључености.

Нацрт је објављен на интернет презентацији Града Новог Сада njnjnj.novisad.rs и Градске управе за спорт и омладину – Канцеларије за младе предлози, сугестије и мишљења грађани и удружења могу доставити на имејл kzm­novisad.rs или у писаној форми на адресу Градске управа за спорт и омладину – Канцеларија за младе (Жарка Зрењанина 2), са назнаком: “предлози и сугестије на Нацрт локалног акционог плана политике за младе Града Новог Сада за период од 2023. до 2025. године”.

Локални акциони план за младе је основни стратешки градски документ који дефинише приоритетне циљеве за младе и активности које одговарају на специфичне потребе младих одређене средине.

С. Ковач

Пише:
Пошаљите коментар