Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Javna rasprava o Lokalnom akcionom planu politike grada Novog Sada

04.05.2023. 10:09 10:12
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Kako bi prikupili predloge, sugestije i mišljenja od predstavnika građana, udruženja, stručne javnosti Gradska uprava za sport i omladinu Grada Novog Sada – Kancelarija za mlade u saradnji sa Komisijom za izradu Lokalnog akcionog plana politike za mlade Novog Sada za period od 2023. do 2025. godine (LAP) organizovaće javnu raspravu o tom dokumentu do 22. maja.

Otvoreni sastanak i diskusije, u okviru javne rasprave o nacrtu LAP-a biće održan u četvrtak, 18. maja od 12 do 15 časova u Plavoj sali Skupštine grada (Ulica Žarka Zrenjanina 2, Novi Sad).

Nacrt ovog dokumenta je rezultat zajedničkog višemesečnog rada brojnih subjekata omladinske politke kojim koordiniše Gradska uprava za sport i omladinu – Kancelarija za mlade. U izradi su učestvovali predstavnici Grada, obrazovnih, zdravstvenih, socijalnih i kulturnih ustanova, predstavnici policije, sportskih klubova, udruženja građana i mladi. U dokumentu nisu navedena procenjena finansijska sredstava neophodna za sprovođenje LAP-a, a ti podaci će verovatno biti poznati kada budu detaljno definisane sve aktivnosti i sprovedene sve neophodne procedure. Ipak, napomenuto je da će pojedine aktivnosti biti  finansirane iz sredstava donatora.

Kako je navedeno, LAP se donosi radi ostvarivanja opšteg i posebnih ciljeva predviđenih Strategijom za mlade u Srbiji od 2023. do 2030. godine. Kao opšti cilj izdvojeno je unapređenje kvaliteta života mladih. Među posebnim ciljevima su omladinski rad koji je standardizovan u sistemu neformalnog obrazovanja, unapređenje prostornih kapaciteta i usluga za sprovođenje omladinske politike, aktivno učešće mladih u društvu, s ravnopravnim mogućnostima i podsticajem da razviju svoje potencijale i kompentancije kako bi se socijalno i ekonomski osamostalili, te stvaranje uslova za dobro zdravlje, bezbedno okruženje i socijalno blagostanje.


Oko 358 udruženja

Prema podacima do februara 2022. godine, u jedinstvenu evidenciju udruženja mladih, udruženja za mlade i njihovih saveza, koju vodi resorno ministarstvo, upisano je ukupno 358 udruženja mladih, udruženja za mlade i njihovih saveza sa teritorije Novog Sada. U periodu od 2015. do 2022. godine oblasti Lokalnog akcionog plana politike za mlade bile su: obrazovanje mladih, zapošljavanje mladih, zdravlje mladih, kultura i slobodno vreme mladih, volontiranje i aktivizam mladih, bezbednost mladih, informisanje mladih, mladi u zaštiti životne sredine i održivom razvoju i socijalna politika prema mladima.

Prema zvaničnoj statističkoj proceni iz 2020. godine, Novi Sad ima 362.675 stanovnika, od kojih 59.324 (16,35 odsto) čine mladi u starosnoj grupi od 15 do 29 godina, a taj broj je znatno veći zbog velikog broja studenata iz okolnih gradova i manjih sredina.

Podrška talentima

Ravnopravne mogućnosti i podsticaji za mlade kako bi da razvili svoje potencijale i kompetencije i ekonomski se osamostalili bili bi  postignuti kroz podršku talentovanima i stvaralaštvu mladih, kao i preduzetništvu i zapošljivosti, postojećim i inovativnim programima za razvoj veština upravljanja karijerom, programima za razvoj digitalnih kompetencija i digitalnog građanstva, programima mobilnosti mladih. 


Radi ostvarivanja opšteg i posebnih ciljeva Strategije planirana je realizacija brojnih mera. Omladinski rad standardizovan u sistemu neformalnog obrazovanja biće postignut unapređenjem sistema profesionalnog razvoja omladinskih radnika, osiguravanjem kvaliteta programa omladinskog rada i

neformalnog obrazovanja, sprovođenjem programa omladinskog rada u saradnji sa lokalnim partnerima, a potrebno je i da omladinski rad bude prepoznat u sistemu formalnog i neformalnog obrazovanja i među mladima. Prostorni kapaciteti i usluge za sprovođenje omladinske politike koji su unapređeni i funkcionalni u svim jedinicama lokalne samouprave biće postignuti ukoliko ti prostori budu radili u skladu sa definisanim standardima i ako se unapredi kvalitet rada kancelarija za mlade, kao i sistem prikupljanja i obrade podataka i izveštavanja o mladima, na svim nivoima, sa posebnim fokusom na one iz osetljivih grupa, te unapređivanjem mehanizama delovanja i kapaciteta subjekata omladinske politike u oblasti kreiranja, sprovođenja i praćenja razvoja omladinske politike. Kako bi mladi bili aktivni učesnici društva na svim nivoima potrebno je kreiranje uslova kako bi se uključili u procese donošenja odluka i politika, podsticanjem volontiranja i aktivizma, međunarodnom saradnjom i razmenom iskustva, razvijanjem mehanizama kako bi se obezbedili optimalni novčani iznosi za mlade, kao i kroz podršku udruženjima i kancelarijama za mlade u kreiranju, implementaciji i praćenju javnih politika.

Bolji uslovi za zdravo i bezbedno okruženje i socijalno blagostanje mladih biće realizovani kroz podršku programima koji doprinose razvoju zdravih stilova života, seksualnom, reproduktivnom i mentalnom zdravlju mladih, postojećim i novim programima unapređenja bezbednosti, razvojem programa u oblasti zaštite životne sredine, podrškom stambenom osamostaljivanju i programima koji doprinose unapređenju njihove socijalne uključenosti.

Nacrt je objavljen na internet prezentaciji Grada Novog Sada njnjnj.novisad.rs i Gradske uprave za sport i omladinu – Kancelarije za mlade predlozi, sugestije i mišljenja građani i udruženja mogu dostaviti na imejl kzm­novisad.rs ili u pisanoj formi na adresu Gradske uprava za sport i omladinu – Kancelarija za mlade (Žarka Zrenjanina 2), sa naznakom: “predlozi i sugestije na Nacrt lokalnog akcionog plana politike za mlade Grada Novog Sada za period od 2023. do 2025. godine”.

Lokalni akcioni plan za mlade je osnovni strateški gradski dokument koji definiše prioritetne ciljeve za mlade i aktivnosti koje odgovaraju na specifične potrebe mladih određene sredine.

S. Kovač

Piše:
Pošaljite komentar