Институт за судску медицину добио реновирану "сигурну" салу
БЕОГРАД: Институт за судску медицину Медицинског факултета у Београду добио је реконовирану безбедну обдукциону салу коју је данас обишао министар здравља Златибор Лончар.
У "сигурној" сали су обезбеђени услови да се, како у овој, тако и у неким будућим епидемијама заразних болести, обдукције обављају у складу са светским стандардима безбедности, речено је приликом обиласка нове обдукционе сале.
Лончар је истакао да је оваква сала јединствена у региону и не тако честа у европским размерама, те да наша држава може преузети примат у епидемијама попут актуелне.
"Мени се сваки дан поставља питање да ли је неко умро од короне или не, једино где то може да се утврди је код вас, али СЗО је забранила да се раде обдукције током пандемије", напоменуо је Лончар.
Он је додао и да је са новом опремом наша судска медицина са још две у Европи једина способна да ради обдукције пацијената који имају корону, што је, како је рекао, јако битно за факултет, заједницу и све грађане да више нема дилема и нагађања.
Он је захвалио свим професорима запосленим на Институту за судску медицину и најавио нова улагања.
"Не значи нам ништа ако улажемо у зграде, а да немамо стручне људе. Србија има најбоље професоре са Медицинског факултета и ништа није вредније од тога. Драго ми је што сте својим радом дошли до врха Европе", поручио је Лончар.
На Институту кажу да је су имајући у виду да се ради о новом вирусу и да су одговори на многа питања у вези са његовом појавом и даље непознати, важно имати безбедну обдукциону салу где ће се спроводити комплетна постмортална дијагностика.
У име тима који је осмислио пројекат, проф. др Татјана Атанасијевић подсетила је да више од 40 година није уложено у Институт за судску медицину и додала да је у овај пројекат и осавремењивање уложено више од 300.000 евра.
"Опрема која је набављена је најсавременија која постоји за молекуларну генетичку лабораторију, токсикологију, за рад обдукција, и у било коју просторију института да уђете ту је нова опрема", објаснила је др Атанасијевић.
Додаје да се нада да је ово само почетак улагања у тај институт.
Управник Института за судску медицину проф. др Ђорђе Алемпијевић поручио је да је ово само један пример колико ентузијазам може да помери ствари са мртве тачке после 40 година.
Он каже да је тим задао високе задатке за остатак колектива да се институт осавремени у наредном периоду.
"Највећи проблем судске медицине је што се она налази између медицине, правосуђа и образовања, тако да смо и свачији и ничији, али нама је најближе Министарство здравља као наш највећи партнер и надам се да ће нам и даље пружати подршку и да ћемо 100 година института следеће године дочекати у новом руху", закључио је Алемпијевић.
Декан Медицинског факултета проф. др Лазар Давидовић уручио је захвалнице министру и професорима са Института и подсетио на изазове које је пандемија донела.
"Са великим задовољством могу да констатујем да је наш здраватвени систем одолео изазовима којима је био изложен и адекватно је на њих одговорио. За то постоје јасне илустрације, ја ћу поменути само три: нове болнице, направљене и опремљене за девет месеци, вакцине и то неколико врста, најмодернији лекови, и сам сам имао прилику да на свом примеру лично искусим", нагласио је Давидовић.
Додаје да је због тих изазова било посебно тешко наћи средства у здравству за друге активности, које су, такође неопходне.
"Тим пре, и ова акција којом је осавремењен Институт за судску медицину је више него значајна. У време када су огромна средства била неопходна за лечење ковид пацијената, велики је подвиг била ова заједничка инвестиција и ако будемо пратили овакав пример, целом систему ће бити боље", поручио је декан Медицинског факултета.
Целокупан пројекат набавке опреме и грађевинских радова, који је подржало Министарство здравља, трајао је неколико месеци и укључивао је реконструкцију старе обдукционе сале са уграђивањем посебног система за вентилацију, на тај начин да су тиме обезбеђени услови за безбедно вршење обдукција у случајевима заразних болести попут ковида 19.
Паралелно са грађевинским радовима, набављена је опрема која је такође неопходна за безбедно вршење обдукција у случајевима заразних болести попут обдукционог стола, инструмената, апарата за потребне анализе, те друга потребна опрема.