Хепатитис Ц могуће излечити потпуно уз савремену терапију
БЕОГРАД: У свету око 58 милиона људи болује од хепатитиса Ц, а велика прекретница у лечењу те болести у Србији догодила се појавом савремене терапије чија је ефикасност до 99 одсто и захваљујући којој је то обољење могуће излечити у потпуности, поручено је на данашњем скупу у Београду.
Др Томислав Преведен из Клиничког центра Војводине рекао је да рано откривање хепатитиса Ц, болести јетре, уз правовремено и адекватно лечење дају реалну наду за излечење.
"Вирус улази преко крви и после инкубације од 50-100 дана, настаје акутна инфекција која је непримећена. Било би добро да је примећена, јер када би се тада лечило, спречио би се прелазак у хроничну фазу болести", казао је Преведен.
Преведен је рекао да се код пацијената симптоми јаве тек када је болест у поодмаклој фази, односно када се развије цироза или рак јетре, што смањује шансе за успешно излечење тог обољења.
Додао је да су неке особе у већем ризику од добијања хепатитиса Ц и навео да су то корисници дрога, промискуитетне особе које имају незаштићен сексуални однос, особе на дијализи, новорођенчад која добијају вирус од мајке, као и особе са тетоважом и пирсингом.
"Не постоји вакцина за хепатитис Ц и то је проблем. Да постоји, вакцинисале би се особе које су ризичног понашање, а које немају то обољење или особе које живе са особом која га има", казао је Преведен на скупу " Све што знамо о хепатитису", у организацији компаније МСД Србија.
Истакао је да је просечан пацијент који се лечи од хепатитиса Ц мушкарац који има око 40 година, а код којег инфекција траје од 7-10 година.
"Ово обољење се открива се са закашњем и то је главни проблем", навео је Преведен.
Др Ивана Милошевић из Клиничког центра Србије указала је да је у prеthodnom периоду лечење пацијената који болују од хепатитиса Ц било отежано, те да су лекари били ограничени на мали број пацијената годишње, па су морали да врше њихову селекцију при лечењу.
Навела је да је 2018. године уведена савремена терапија у Србији и да је она револуционарна, јер је њена ефикасност и до 100 одсто, посебно, каже, код популације болесника који немају узнапредовалу болест.
"Терапија траје од 8-12 недеља и ако немају узнапредовалу болест јетре излазе из здравственог система. По први пут у историји медицине ми смо у могућности да излечимо једну болест", казала је Милошевић.
Милошевић је рекла да су најсавременије таблете које су успешне у лечењу хепатитиса Ц, веома једноставне за употребу, те да се пију једном или два пута дневно без нежељених ефеката или са њиховим миниумом.
Истакла је да је на иницијативу Министарства здравља израђена Национална стратегија за контролу хепатитиса, а која прати корак са стратегијом Светске здравствене организације.
"Тај документи је у процесу усвајања и добио је све позитивне оцене", рекла је Милошевић.
Из Удружења пацијената оболелих од болести јетре "Хронос" Ивана Драгојевић каже да је лечење хепатитиса Ц много ефикасније откако је уведена савремена терапија.
"Покушавамо да ставимо у фокус да препознамо све могуће проблеме који доводе до потенцијалног заражавања, као што су козметички салони, где се ради трајна шминка, педикир и маникир. Ту се пружају услуге које могу да доведу до повреде, крварења, а нажалост не едукујемо довољно кадрове о свему томе", навела је Драгојевић.