light snow
2°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Габријел: ЕУ преузима финансирање Научног парка у Београду

17.09.2018. 18:38 18:43
Пише:
Фото: Tanjug (Video)

БЕОГРАД:  Европска комесарка за дигитално друштво и економију Марија Габријел најавила је данас да ће од следеће године Европска унија преузети финансирање Научно-технолошког парка у Београду у износу од 1,5 милиона евра, који је до сада финансирала Влада Швајцарске.

Габријел је након обиласка Научно-технолошког парка, који је обишла у друштву премијерке Ане Брнабић, минстра за европске интеграције Јадранке Јоксимовић, шефа делегације ЕУ у Србији Сема Фабриција, истакла да је импресионирана радом Парка, младим људима и њиховим идејама.



"Веома сам импресионирана ониме чиме сам видела данас у Научно-технолошком парку и много чланице ЕУ немају оно што ви имате овде", рекла је Габријел.



Истакла је да је Србија на прави начин искористила средства из бесповратних фондова ЕУ и да се то може видети јер су је дочекали млади, талентовани људи који су своје идеје претворили у производе и услуге које данас продају.



"Ово је сјајан показатељ успеха који Србија активно улаже у домену науке и технологије и истовремено је успех Србије и успех ЕУ. Надам се да ћемо да наставимо да сарађујемо и растемо заједно у духу патнерства", истакла је Габријел.



Навела је да су неки од конкретних резултата који су постигнути у Парку - 17 компанија које су оствариле добит продајом производа и услуга, девет компанија које су успоставиле међународну сарадњу, две компаније које су обезбедиле дистрибутере за америчко тржиште, као и да у Начно-технолошком парку данас ради 1000 људи.



"Драго ми је да сам видела сјајне примере, ви радите не само на идејама, већ и те идеје реализујете у стварност. Видели смо како све те услуге које нудите могу да помогну грађанима, пољопривредницима, привреди, као и да дигитализација може да помогне традиционалним и модерним секторима", подвукла је Габријел.



Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да је тренутно у процесу јавна расправа око Закона о Фонду за науку, те да очекује да ће он проћи Скупштину до краја године и да ће Србија од 1. јануара добити посебан Фонд за науку."Тако ћемо поред Иновационог фонда имати још један фонд за финансирање науке и технологије", рекла је Брнабић.



Истакла је да је циљ државе да технолошки центри и стартуп компаније постоје у сваком већем граду у Србији и најавила да ће повољним кредитом Европске инвестиционе банке (ЕБРД) од додатних 60 милиона евра бити проширен Научно-технолошки парк, изграђена нова зграда у оквиру Института за физику, нова зграда ФОН-а, лабораторија за ЕТФ...



"У Новом Саду тренутно градимо Научно-технолошки парк од 29.000 квадратних метара. Надам се да ћемо за изградњу Научно-технолошког парка у Нишу у наредних неколико недеља ставити камен темељац. Оно што видимо данас у Београду, видећемо током наредних година свуда у Србији", најавила је Брнабић.



Захвалила је ЕУ и свим чланицама на подршци, финансијској помоћи, јер, каже, Србија то сама није могла да оствари.



Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић подвукла је да Србија из ИПА фондова годишње добије око 200 милиона евра за пројекте из различитих делатности и додала да је од 2013. за развој иновативног предузетништва намењено 24 милиона евра из тих фондова.



Подсетила је да је 2016. са колегама из Европске комисије успела да преговара за још 20 милиона евра за стартапове малих и средњих предузећа кроз гаранцијску схему за комерцијалне кредите са повољнијим условима од тржишних.



"Иако је важно да се развој иновативног предузетништва ослања на грантове и буџетска средства, то не мора да значи да у будућности не треба да тражимо и повољније начине кредитирања, рецимо преко повољних комерцијалних кредита уз подршку европских фондова као гарантне схеме за такву врсту кредита. Надам се да ћемо и тај део развити и да ће тиме још већем броју људи бити доступна средства за покретање сопственог бизниса", истакла је Јоксимовић.



Каже да Србија тренутно преговара за Пакет 2018, који ће, објашњава, постати доступан за неких годину до годину и по дана.



"Очекујем један значајнији пакет средстава за иновациону делатност и мислим да ће бити реално око седам и по милиона евра из ЕУ, а око два и по милиона из буџета за развој ове делатности", наводи Јоксимовић.Оценила је да су европске интеграције дале оквир за одрживи развој Србије, који ће омогућити развој не само ове, већ и будућих генерација. 



Правимо основу за одрживи развој и морамо радити на унапређењу локалне инфраструктуре, кроз изградњу путева, канализационе мреже и других елементарних потреба које не смеју да буду питање 21-ог века и достојанственог живота људи, рекла је министар.



И стога, паралелно - на два колосека, фондове морамо да користимо за локалну инфраструктуру али и да улажемо новац у оно што је ослонац развоја данашњег европског истраживачког простора, а то су иновације, нагласила је Јоксимовић. "Циљ нам је да обезбедимо услове за достојанствен живот у Србији, а посебно да подржимо младе, талентоване, креативне људе, оне који су носиоци будућег развоја", закључила је Јоксимовић.



Директор Фонда за иновациону делатност Иван Ракоњац каже да је Фонд од 2012. корисник ИПА фондова, те да су захваљујући тим средствима развијени први програми.



Подвукао је да је ЕУ до сада уложила у Фонд око 14,5 милиона евра, а да је Влада само у prеthodnе две године дала 12,2 милиона евра.

Пише:
Пошаљите коментар
Ђорђе Милићевић: Научно-технолошки парк биће замајац развоја

Ђорђе Милићевић: Научно-технолошки парк биће замајац развоја

04.03.2018. 08:29 08:45
Научно-технолошки парк граде и по зими

Научно-технолошки парк граде и по зими

15.01.2018. 10:58 11:31
Научно-технолошки парк биће најсавременији у Србији

Научно-технолошки парк биће најсавременији у Србији

10.07.2017. 15:24 15:25