overcast clouds
9°C
18.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0208
usd
107.8135
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЕВО КОЛИКО СЕ ПЛАЋА ЗА НАСЛЕДСТВО Доносимо детаље о оставинском поступку

16.07.2024. 15:12 15:22
Пише:
Фото: ilustracija/pixabay

Оставински поступак је правни поступак који се спроводи након смрти особе како би се правилно расподелила њена имовина, као и решила сва правна и финансијска питања која се односе на њу.

Просечно, оставински поступак код њих траје до три месеца, рачунајући од тренутка када суд повери поступак бележнику, наравно код оних оставина код којих постоји сагласност учесника за брзо окончање. 

Пред судом, овај рок се мери годинама.

Право да се изјасни да ли се прихвата или одриче наслеђа има и особа која је тестаментом именована за наследника. 

Право да оспоре тестамент имају и други наследници и у том случају учесници се упућују на парницу.

Ево како овај поступак функционише:

1. Покретање поступка

Подношење захтева: Оставински поступак се покреће подношењем захтева за отварање поступка надлежном суду. Овај захтев може поднети било који од наследника, законски заступник преминулог или особа која има интерес у поступку.Судска надлежност: Поступак се води пред основним судом у месту пребивалишта преминулог или, ако преминули није имао пребивалиште у земљи, пред судом у месту где се налази највећи део његове имовине.

2. Утврђивање наследне способности

Тестамент: Ако преминули има тестамент, суд проверава његову валидност. Тестамент мора бити правилно потписан и, у неким случајевима, овјерен од стране сведока или нотара.

Законски наследници: Ако тестамент не постоји, имовина се расподељује према законским правилима. Закони о наследству одређују редослед наследника, који обично укључује брачне партнере, децу, родитеље и друге сроднике.

3. Попис и процена имовине

Попис имовине: Суд или именовани агент прикупљају све информације о имовини преминулог, укључујући некретнине, покретнине, финансијска средства и друге вредне ствари.

Процена вредности: Имовина се процењује како би се утврдила њена тачна вредност. Ово укључује све аспекте имовине као што су некретнине, возила, уметничке колекције и финансијски инструменти.

4. Измирење дугова и обавеза

Плаћање дугова: Пре него што се имовина може расподелити наследницима, сви дугови преминулог морају бити измирени. Ово може укључивати порезе, кредите и друге финансијске обавезе.

Порези: У многим јурисдикцијама, током оставинског поступка обрачунавају се и плаћају порези на наследство, ако је то потребно.

5. Расподела имовине

Према тестаменту: Ако постоји валидан тестамент, имовина се расподељује према жељама преминулог израженим у тестаменту.

Према закону: Ако тестамент не постоји, имовина се расподељује према законским правилима о наследству. То обично подразумева расподелу између брачног партнера, деце и других законских наследника.

6. Затварање поступка

Извршење налога: Када су сви дугови измирени и имовина расподељена, суд издаје налог за затварање поступка.

Подела имовине: Након што поступак заврши, имовина се физички преноси у руке наследника или њихових представника.Цена оставинског поступка одређена је тарифом. Основица за обрачун награде је вредност заоставштине, на основу процене тржишне вредности ствари и права, умањене за оставиочеве дугове.

Бележник на основу процена вредности Пореске управе, осигуравајућих друштава, цена постигнутих у поступку јавне продаје и слично, утврђује тржишну вредност заоставштине. На основу тога, према скали одређује висину награде. Најнижа износи 3.600, а највиша 72.000 динара.

Дневник/Alo.rs

Аутор:
Пошаљите коментар
КАДА ЗАПНЕ ОКО ИМОВИНЕ: Оставинском расправом ДОБИО КУЋУ, а сада му БРАТ ПРЕТИ ТУЖБОМ и тражи ДЕСЕТОГОДИШЊУ КИРИЈУ

КАДА ЗАПНЕ ОКО ИМОВИНЕ: Оставинском расправом ДОБИО КУЋУ, а сада му БРАТ ПРЕТИ ТУЖБОМ и тражи ДЕСЕТОГОДИШЊУ КИРИЈУ

19.06.2024. 15:02 15:07