overcast clouds
21°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Едукација о дијабетесу на Дан апотекарства

17.04.2019. 08:28 08:30
Пише:
Извор: Dnevnik.rs

Фармацеутска комора Србије обележава Дан апотекарства и до краја априла одржавају се манифестације, које су ове године посвећене оболелим од дијабетеса.

Председница огранка Војводина Фармацеутске коморе Србије дипломирани фармацеут Дара Видаковић каже да ће се све до 26. априла на територији целе Србије одржати низ активности посвећених оболелима од дијабетеса, као и спровођење промотивних активности и едукације најмлађих о здравом начину живота.

- На нивоу огранка Војводина, активности ће се спроводити од 15. до 20. априла, а 13. априла се одржава едукација за фармацеуте. Активности које ће се спроводити подразумевају сарадњу са удружењима пацијената на нивоу Новог Сада, промотивне активности у школама и предшколским установама, као и пружање јасно дефинисане фармацеутске услуге пацијентима са дијабетесом у апотекама - каже Видаковић.

Приликом сваке посете апотеци, пацијенти ће при подизању месечне терапије, добити информације о правилном начину примене лекова, њиховој безбедности и ефикасности као и о последицама неправилне и нередовне примене. Биће едуковани о значају физичке активности, правилне исхране и престанку пушења.

- Такође, биће истакнут посебан значај спровођења редовних контрола мерења шећера, крвног притиска , липидног статуса и индекса телесне масе, као и препознавање симптома хипо и хипер гликемије - навела је Видаковић.

У великом броју предшколских и школских установа организована су предавања „Како да порастемо здрави и снажни“ на којима ће се разговарати о дечјим навикама у вези са исхраном и физичким активностима. За најмлађе су припремљене и специјално дизајниране бојанке, које ће им на један креативан начин приближити ову тематику.

- С обзиром на то да од дијабетеса болује огроман број људи у свету, за наше пацијенте у удружењима оболелих, спремили смо презентацију о самој болести и њеној правилној контроли. Циљ нам је да сви наши пацијенти, корисници фармацеутских услуга, грађани, као и најмлађи, добију здравствену заштиту у складу с највишим стандардима квалитета здравствене услуге у развијеним земљама - додале је Видаковић.

Дан апотекарства прилика је и да се подсетимо на проблеме који владају у овој области. Представници више од 1.500 здравствених установа апотека у приватном и државном власништву и апотека приватних пракси окупљених у неколико удружења, недавно су, уз подршку Фармацеутског факултета Србије и Савеза апотекарских удружења Србије апеловалиу на Владу и Скупштину Србије да приликом усвајања Закона о апотекарској делатности уврсте изостављену одредбу о демографско-географским критеријумима за отварање апотека, јер је у супротном њихов опстанак и квалитет здравствене заштите доведен у питање.


Прва апотека 1830.

Дан апотекарства је 30. април, а обележава се као дан оснивања прве апотеке у Србији, коју је још давне 1830, одобрењем по Указу кнеза Милоша Обреновића у Кнежевини Србији, отворио магистар Матеј Ивановић у Београду, преко пута Саборне цркве. То би значило да фармацеутска професија делује на овим просторима више од једног века.


Апотекарска делатност требало је да буде уређена посебним Законом о апотекарској делатности. Овај предлог чак је прошао јавну расправу пре више од две године. Пема овом  Предлогу закона, на известан начин ограничило би се непланско и нерационално отварање апотека, применом  демографско-географских критеријума. Тако би се успоставила Мрежа апотека. Предлог Закона предвиђао је и члан по којем се апотеке могу отворити на 300 метара раздаљине и 4.000 становника који гравитирају ка једној апотеци. Прошле године предлог је унеколико измењен, смањивањем раздаљине на 200 метара, пошто слична правила важе у неким европским земљама. Тиме би се, кажу апотекари, сачувала одрживост и квалитет рада апотека које послују у строго регулисаним условима, као што су од државе прописане цене лекова и марже.

Међутим, члан о демографско-географским критеријума који се односио на све апотеке нестао је из текста Предлога закона који се нашао у скупштинској процедури, замењен чланом који се односи само на апотекарске установе у јавној својини, односно на државне апотеке. Тако смо и даље у ситуацији да иамамо велики број приватних апотека које конкуришу државним, оптерећеним ранијим дуговима и обавезом изласка на тендере.

Према стандардима који се примењују у земљама ЕУ оптималан број апотека у Србији је око 1.800, а тренутно их има око 3.900, што је двоструко више од оптималног.

Љ. Петровић

Аутор:
Пошаљите коментар