overcast clouds
-1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Др Душан Николић: Светско уздизање на вековним темељима

08.04.2018. 10:23 10:30
Пише:
Фото: Ректор Универзитета у Новом Саду професор др Душан Николић Фото:Дневник.рс/ Б. Лучић

Уздизање Универзитета у Новом Саду на релевантним светским ранг листама последњих година резултат је и јасно дефинисаних циљева за рад на њиховом остварењу

Уздизање Универзитета у Новом Саду на релевантним светским ранг листама последњих година за његовог ректора професора др Душана Николића резултат је јасно дефинисаних циљева и одређених временских и просторних оквира за рад на њиховом остварењу, као и сазнање да трајање ове институције нити почиње, нити се завршава са садашњим руководством; него су разлози у времену које је prеthodilo настанку, данас, друге по величини академске заједнице у нашој земљи.

„Темељи високог образовања на простору данашње Војводине и Србије у целини, постављени су око 1740, оснивањем Висарионовог колегијума у Новом Саду. Међу најзначајнијим претечама данашњег новосадског универзитета су Норма - школа за образовање српских учитеља, основана 1778. у Сомбору, и Препарандија, основана 1812. у Сентандреји, чије је седиште 1816. пресељено у Сомбор. На развој научне мисли од 19. века посебно је утицала Матица српска - настарија културна и научна институција српског народа, основана 1826. у Пешти, која је 1864. пресељена у Нови Сад“, каже др Душан Николић.

По речима ректора, правци развоја УНС-а у значајној мери условљени су приликама у друштву, као и онима које се могу очекивати у ближем и ширем окружењу и зато је важно реално сагледати постојеће стање и добро проценити шта ће се догађати у будућности.

„Примарни циљ је да Универзитет у Новом Саду буде престижна и у свету позната институција, иза које стоје врхунски резултати у области науке, образовања и иновација“, каже др Николић.“ Можемо рећи да УНС данас има једну од водећих улога у региону, признат је и познат у Европи, а од недавно спада међу малобројне институције које имају растући утицај на глобалном плану. О томе уверљиво сведоче недавно одржана светска конференција о миграцијама, министарска и ректорска конференција, организоване септембра прошле године у склопу програма сарадње 16 земаља централне и источне Европе и Кине.“

Универзитет у Новом Саду у последње две године сврстан је међу хиљаду најбољих на чак пет глобалних ранг листа, каже др Душан Николић и подсећа на то да је и пре три године, када је дошао на чело УНС-а, у интервјуу нашем листу тврдио да Универзитет у Новом Саду има суштински квалитет, важнији од било ког рангирања.

„Резултати су ту и они су неоспорни, а навешћу само неколико примера“, наставља ректор УНС-а.“ Студенти Правног факултета су 2016. освојили прво место на светском такмичењу у симулацији суђења у области међународног кривичног права, у категорији заступника државе, које је у Међународном суду правде у Хагу организовао чувени Лајденски универзитет. Студенти Факултета техничких наука прошле године освојили су друго место на европском такмичењу у роботици, одржаном у Француској, победивши екипе иза којих стоје моћне стране компаније. Врхунске резултате постижемо у области спорта, уметности, па чак и на светским такмичењима за избор најбољих вина.“

Један од највећих проблема с којим се суочавају савремени универзитети, па и УНС, сматра његов ректор, јесте издељеност науке на мноштво научних области и врло уских научних и наставних дисциплина, које су недовољно међусобно повезане, па се често од дрвећа не види шума.


Рангирање



Универзитет у Новом Саду до сада је рангиран на више светских ранг листа. На Лајден ранг листи из прошле године налази се на 721. месту, на ЉС ранг листи, по областима, ове године налази се између 201. и 250. места у области пољопривреде и шумарства, на Шангајској, по академским предметима, рангиран је између 101. и 150. места у области прехрамбене технологије, између 201. и 300. места у области спорта и између 401. и 500. места у области математике. На овогодишњој Вебометрикс ранг листи рангиран је на 1.108. месту, а на глобалној ранг листи универзитета према академским перформансама УРАП у школској 2017/2018. позициониран је на другом месту у Србији и 860. месту у свету.


„У складу с принципима такозване паметне специјализације, одређене су приоритетне области које имају посебну подршку Центра. То су нови материјали и нанотехнологије, информационе и телекомуникационе технологије, биотехнологије, пољопривреда и прехрамбене технологије, енергетска безбедност и обновљиви извори енергије, животна средина и одрживи развој и стабилност друштвене заједнице и геополитика. УНС развија те области кроз сарадњу и партнерство с више престижних страних институција. С Универзитетом у Болоњи, једним од најстаријих у свету, радимо на развоју заједничких интедсциплинарних студијских програма, са чувеним Јагелонским универзитетом у Кракову развијамо напредне студије и подстичемо мобилност у оквиру Еразмус плус програма Европске уније, с релативно младим али изузетно просперитетним Меквори универзитетом у Сиднеју имамо споразум о програму двојног менторства и стипендирању најуспешнијих студената докторских студија, на основу кога је та институција издвојила пет стипендија од по 200.000 долара. Чувени Ђао Тонг Универзитет у Шангају, други по старости у Кини, на којем је утемељена Шангајска ранг листа, обезбеђује бесплатно учешће наших студената и млађих професора на летњим школама у области нових материјала и нанотехнологија. Сарађујемо и с многим институцијама из свих крајева света, на добробит академске заједнице и друштва у целини. Због свега тога, искрено верујем да ће се наставити уздизање Универзитета у Новом Саду у светским оквирима.“    

Даница Девечерски

Пише:
Пошаљите коментар
Добродошлица пролећу на УНС-у

Добродошлица пролећу на УНС-у

30.03.2018. 08:45 08:54
Кандидатуре за ректора УНС-а до 19. априла

Кандидатуре за ректора УНС-а до 19. априла

24.03.2018. 12:27 12:28
Мали сајам франкофоније на Филозофском факулету УНС-а

Мали сајам франкофоније на Филозофском факулету УНС-а

23.03.2018. 18:58 19:03