ДОМАЋИНСКИ ТУРИЗАМ УЗИМА МАХА Сомбор, Власина и ваљевске планине ушли у програм „Стазе Србије”
Из године у годину одрживи односно домаћински туризам је све популарнији у свету, посебно међу туристима који припадају млађим генерацијама.
Према истраживањима платформе booking.com, преко три четвртине туриста тражи искуства одрживог туризма и у складу са тим планирају своја путовања годину дана раније. Зато се индустрија туризма све више окреће одрживом туризму односно домаћинском туризму као новом правцу развоја који препознаје важност очувања природног и културног наслеђа дестинација, и поштовање и унапређење квалитета живота локалних заједница, јер може да допринесе смањењу унутрашњих миграција становништва, посебно из руралних предела.
Наша земља је уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП), постала чланица Глобалног савета за одрживи - домаћински туризам, на годишњој глобалној конференцији тог савета.
- Приступ Глобалном савету за одрживи туризам је важан за Србију јер ће добити подршку за прилагођавање глобалним стандардима одрживости у туризму, у складу са потребама наше земље. То ће помоћи и глобалној промоцији Србије - као земље одрживог туризма - казала је за „Дневник” руководилац Сектора за циљеве одрживог туризма у УНДП Јелена Манић Петрониколос. - Србија има потенцијал за развој одрживог туризма: природне лепоте (планине, националне паркове, реке и језера), затим, богато културно наслеђе са бројним историјским локалитетима, средњовековним манастирима, тврђавама и археолошким налазиштима. Ту је и здравствени и велнес туризам, као и органска храна и вински туризам, где понуда укључује искуства од фарме односно њиве до стола, обиласке винограда и дегустације вина, промовисање локалних производа. УНДП је код нас већ започео активности у области одрживог, домаћинског туризма пројектом „Стазе Србије”, којим су за сада обухваћени Сомбор, Власина и ваљевске планине. У Сомбору тек треба да крене пројекат, пројекат за Власину је на самом крају, док је за ваљевске планине завршен прошле године.
- Пројектом „Стазе Србије” Сомбор је пионир у области одрживог -домаћинског туризма у нашој земљи. Град Сомбор и УНДП потписали су крајем јуна Декларацију о одрживом туризму у којој се каже да ће две стране заједнички радити на развоју туристичке понуде ради очувања природног и културног наслеђа, друштвеном и економском развоју, у складу циљевима одрживог развоја УНДП - казала је саговорница “Дневника”.
Додала је да потписивање Декларације представља наставак сарадње УНДП-а и Сомбора, која је започела покретањем иницијативе ”Заплови Србијом” у априлу ове године, у циљу развоја водног саобраћаја и инфраструктуре. - Предвиђено је да се изгради наутичка инфраструктура - марина и међународно путничко пристаниште, афирмише међународни, домаћи и прекогранични линијски и каналски саобраћај.
- Пројекат „Власина - чиста љубав” који се завршава у септембру треба да унапреди туристичку понуду у околини Власинског језера за различите групе туриста, коришћњем одрживих, еколошки прихватљивих и модерних технологија, у складу са принципима одрживог туризма и са статусом заштите овог подручја. Пројекат је обухватио уређење, обележавање и осигуравање 40 километара постојећих планинарских и пешчаких стаза и креирање и опремање нове едукативне стазе дуге седам километара, дигитализацију стаза и њихово приказивање на одговарајућем веб сајту, и припрему предлога за даљи развој туристичке понуде овог подручја у складу са постојећом планском документацијом - предочила је Јелена Манић Петрониколос.
Градски и агротуризам
Осим потенцијала за развој домаћинског - одрживог туризма наша земља, истакла је Јелена Манић Петрониколос, има могућности и за развој руралног и агротуризма са једне стране, и градског одрживог туризма са друге стране, а градови попут Новог Сада, Београда и Ниша, нуде добар спој историје, културе и живахног урбаног живота. - Када говоримо о одрживом туризму у градовима, фокус је на промовисању пешачких и бициклистичких тура, јавног превоза, као и еколошки прихватљивих начина превоза као што су електрична возила и бицикли, затим еколошки прихватљивог смештаја...- рекла је она.
На подручју ваљевских планина, казала је, новцем УНДП - а пројекат се спроводио од 2020. до 2022. године и за то време је уређено, обележено, и опремљено 278 километара планинарских и пешачких стаза на подручју ваљевских планина и развијена платформа са свеобухватним информацијама о 136 пешачких стаза широм Србије. Дата је подршка локалним предузетницима, посебно њиховом оснаживању у области туризма, угоститељства и израде рукотворина, како би унапредиле пословање и стандарде, и развиле дигиталне вештине, да би могле да одговоре на потребе савремених посетилаца.
Осим ова три пројекта, у плану су и други, па ће УНДП подржавати развој пилот дестинација, радити на припреми позива за друге дестинације широм Србије и едукацији кључних актера у области туризма о промовисању одрживог домаћинског туризма.
Зорка Делић