Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„Дневник” сазнаје: Операције сколиозе ускоро и у Новом Саду

27.10.2019. 21:58 11:11
Пише:
Фото: Др Владимир Ђан и др Норберто Вентура, фото: Дневник

Чувени шпански хирург-ортопед, специјализован за сколиозе, професор др Норберто Вентура боравио је у Новом Саду и у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, односно Дечјој болници, прегледао пацијенте који су потенцијални кандидати за операције, које би он и извео ускоро у Новом Саду.

Професор Вентура већ три године долази у Србију и оперише нашу децу, а истовремено и учи наше лекаре како да изводе ове интервенције. Иста пракса требало би ускоро да заживи и у Новом Саду, те је двоје лекара Дечје болнице, већ почело да ради са др Вентуром. Ове операције сада се не раде у Новом Саду и пацијенти се шаљу за Београд.

- Изабрали смо седморо пацијента које ће да прегледа др Вентура и за неке од њих ће дати мишљење, а неки су индиковани за операцију. То су најтежи пацијенти, са озбиљним сколиозама, које су или урођене или идиопатске, којима се не зна узрок, или су неуромускуларне. Деца имају од три до 16 година - казала је за “Дневник” вд директора Дечје болнице доценткиња др Јелена Антић и додала како ће и други лекари бити обучени за ове интервенције, јер је потребан тим специјалиста, као што су нутриционисти, пулмолози, анестезиолози, гастроентеролози и други лекари.

Операција сколиозе не ради се док траје скелетни раст, односно не ради се пре 10. или 12. године. Мала деца зато носе гипсане мидере, а након тога је могућа операција којом се уграђују импланти који привремено стоје и померају се, како би пратили раст деце.

- Дефинитивно решење је операција која се ради око 10. године, када се постављају транспедикуларни завртњи, што је дефинитиван начин лечења - каже хирург ортопед Дечје болнице др Владимир Ђан, који је већ оперисао ове недеље са др Вентуром, а наредног месеца иде у Барселону, како би и тамо радио са чувеним хирургом.

Др Јелена Антић објашњава да се операције сколиозе раде на Институту за ортопедско-хируршке болести “Бањица” и на ВМА, а професор Вентура је направио сарадњу клиничким центрима у Крагујевцу и Нишу.


Сарадња и у другим областима

Директорка Дечје болнице др Јелена Антић истакла је како желе да направе сарадњу и са лекарима других специјалности из Дечје болнице у Барселони, одакле је дошао и др Ривас.

- Сарађујемо и са другим установама и желимо да направимо искорак у свим областима и да пратимо светске трендове - поручила је др Антић.


- Годишње око 50 пацијената из Војводине шаљемо у Београд и они неке од њих успеју да реше, али неке и не могу. Ми смо сада започели сарадњу са професором Вентуром и двоје наших лекара, један хирург и један анестезиолог, почели су да раде са њим. Чекамо дозволу Министарства здравља за увођење нових технологија и онда ће др Вентура моћи да оперише овде. Имамо сву опрему која је потребна за операцију, а импланти који се уграђују се увозе и регистровани су код нас, те могу да се набаве. Надамо се да ћемо ускоро добити сагласност Министарства и почети са операцијама - казала је др Антић и напоменула како је посета др Вентура омогућена захваљујући Министарству здравља и Покрајинском секретаријату за здравство.

Др Вентура ове операције изводи од 90-их година и каже да се у том периоду све променило, другачије се оперише, савремени су инструменти и технике рада.

- Некада је боље да се чека са операцијом, јер се плућа још развијају, а и скелетни развој траје до 10, 11 или 12 године. Дешава се да хирурзи ове операције раде и одраслим људима, са 40 и 50 година, па и старијима. Друштво се променило, сви желе да буду бољег здравља и свако жели да се креће - испричао је др Ривас који је у Нови Сад дошао са колегом анестезиологом професором др Рафиком Хуријем.

За три године у Крагујевцу др Вентура оперисао је око 70 деце, од чега је 23 пацијената из Војводине. И ове недеље је био у Крагујевцу и тада је са њим на операцијама био и др Ђан.

- Радили смо три дана и сваки дан је оперисано по једно дете. Ове операције трају око шест сати, а прво дете које смо урадили у понедељак је из Сомбора. Ово није естетска операција, већ је у питању и озбиљан здравствени проблем. Нека деца не могу да се крећу, а деформитети им ометају дисање. Операцијом се некада потпуно исправи кичма, то је код идиопатских сколиоза, а код тешких неуромускуларних се омогући дисање и драстично се поправи стање кичме - објаснио је др Ђан.

Др Вентура је у петак прегледао сву децу која су дошла, а неке је послао и на додатна снимања, како би имао нове налазе. Свако је добио савет шта даље да ради, да ли и даље треба да носи мидер или им он више потребан, јер је престао раст, које вежбе треба да ради и да се бави спортом, а пре свега је саветовао пливање. Некој деци је индикована и операција, а сви се надају да ће то бити у наредних неколико месеци.

Текст и фото: Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар