„Dnevnik” saznaje: Operacije skolioze uskoro i u Novom Sadu
Čuveni španski hirurg-ortoped, specijalizovan za skolioze, profesor dr Norberto Ventura boravio je u Novom Sadu i u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, odnosno Dečjoj bolnici, pregledao pacijente koji su potencijalni kandidati za operacije, koje bi on i izveo uskoro u Novom Sadu.
Profesor Ventura već tri godine dolazi u Srbiju i operiše našu decu, a istovremeno i uči naše lekare kako da izvode ove intervencije. Ista praksa trebalo bi uskoro da zaživi i u Novom Sadu, te je dvoje lekara Dečje bolnice, već počelo da radi sa dr Venturom. Ove operacije sada se ne rade u Novom Sadu i pacijenti se šalju za Beograd.
- Izabrali smo sedmoro pacijenta koje će da pregleda dr Ventura i za neke od njih će dati mišljenje, a neki su indikovani za operaciju. To su najteži pacijenti, sa ozbiljnim skoliozama, koje su ili urođene ili idiopatske, kojima se ne zna uzrok, ili su neuromuskularne. Deca imaju od tri do 16 godina - kazala je za “Dnevnik” vd direktora Dečje bolnice docentkinja dr Jelena Antić i dodala kako će i drugi lekari biti obučeni za ove intervencije, jer je potreban tim specijalista, kao što su nutricionisti, pulmolozi, anesteziolozi, gastroenterolozi i drugi lekari.
Operacija skolioze ne radi se dok traje skeletni rast, odnosno ne radi se pre 10. ili 12. godine. Mala deca zato nose gipsane midere, a nakon toga je moguća operacija kojom se ugrađuju implanti koji privremeno stoje i pomeraju se, kako bi pratili rast dece.
- Definitivno rešenje je operacija koja se radi oko 10. godine, kada se postavljaju transpedikularni zavrtnji, što je definitivan način lečenja - kaže hirurg ortoped Dečje bolnice dr Vladimir Đan, koji je već operisao ove nedelje sa dr Venturom, a narednog meseca ide u Barselonu, kako bi i tamo radio sa čuvenim hirurgom.
Dr Jelena Antić objašnjava da se operacije skolioze rade na Institutu za ortopedsko-hirurške bolesti “Banjica” i na VMA, a profesor Ventura je napravio saradnju kliničkim centrima u Kragujevcu i Nišu.
Saradnja i u drugim oblastima
Direktorka Dečje bolnice dr Jelena Antić istakla je kako žele da naprave saradnju i sa lekarima drugih specijalnosti iz Dečje bolnice u Barseloni, odakle je došao i dr Rivas.
- Sarađujemo i sa drugim ustanovama i želimo da napravimo iskorak u svim oblastima i da pratimo svetske trendove - poručila je dr Antić.
- Godišnje oko 50 pacijenata iz Vojvodine šaljemo u Beograd i oni neke od njih uspeju da reše, ali neke i ne mogu. Mi smo sada započeli saradnju sa profesorom Venturom i dvoje naših lekara, jedan hirurg i jedan anesteziolog, počeli su da rade sa njim. Čekamo dozvolu Ministarstva zdravlja za uvođenje novih tehnologija i onda će dr Ventura moći da operiše ovde. Imamo svu opremu koja je potrebna za operaciju, a implanti koji se ugrađuju se uvoze i registrovani su kod nas, te mogu da se nabave. Nadamo se da ćemo uskoro dobiti saglasnost Ministarstva i početi sa operacijama - kazala je dr Antić i napomenula kako je poseta dr Ventura omogućena zahvaljujući Ministarstvu zdravlja i Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo.
Dr Ventura ove operacije izvodi od 90-ih godina i kaže da se u tom periodu sve promenilo, drugačije se operiše, savremeni su instrumenti i tehnike rada.
- Nekada je bolje da se čeka sa operacijom, jer se pluća još razvijaju, a i skeletni razvoj traje do 10, 11 ili 12 godine. Dešava se da hirurzi ove operacije rade i odraslim ljudima, sa 40 i 50 godina, pa i starijima. Društvo se promenilo, svi žele da budu boljeg zdravlja i svako želi da se kreće - ispričao je dr Rivas koji je u Novi Sad došao sa kolegom anesteziologom profesorom dr Rafikom Hurijem.
Za tri godine u Kragujevcu dr Ventura operisao je oko 70 dece, od čega je 23 pacijenata iz Vojvodine. I ove nedelje je bio u Kragujevcu i tada je sa njim na operacijama bio i dr Đan.
- Radili smo tri dana i svaki dan je operisano po jedno dete. Ove operacije traju oko šest sati, a prvo dete koje smo uradili u ponedeljak je iz Sombora. Ovo nije estetska operacija, već je u pitanju i ozbiljan zdravstveni problem. Neka deca ne mogu da se kreću, a deformiteti im ometaju disanje. Operacijom se nekada potpuno ispravi kičma, to je kod idiopatskih skolioza, a kod teških neuromuskularnih se omogući disanje i drastično se popravi stanje kičme - objasnio je dr Đan.
Dr Ventura je u petak pregledao svu decu koja su došla, a neke je poslao i na dodatna snimanja, kako bi imao nove nalaze. Svako je dobio savet šta dalje da radi, da li i dalje treba da nosi mider ili im on više potreban, jer je prestao rast, koje vežbe treba da radi i da se bavi sportom, a pre svega je savetovao plivanje. Nekoj deci je indikovana i operacija, a svi se nadaju da će to biti u narednih nekoliko meseci.
Tekst i foto: Ljubica Petrović