Дневник са запосленима у ковид-амбулантама Дома здравља Нови Сад
Пандемија коронавируса не јењава, пацијенати свакодневно долазе у амбуланте Дома здравља „Нови Сад” под сумњом да су ковид-позитивни и чини се да се крај инфекције вирусом не назире.
Тимови лекара, медицинских сестара, спремачица, возача, магационера... улажу максималан труд, знање и стрпљење, а о томе како се осећају након неколико месеци узастопне борбе с невидљивим непријатељем, причали су за „Дневник”.
– Радим неколико месеци у Амбуланти за респираторне инфекције у Змај Огњена Вука и осећам се уморно – чак и кад радите по неколико дана, имате утисак да радите месецима – рекла је за наш лист лекарка Дома здравља „Нови Сад” др Гордана Доброта. – Покривамо дневну и ноћну смену од по 12 сати и пацијената увек има, иако је, можда, ноћу, у последњих неколико дана број за нијансу смањен, док их је током дана и даље доста. Топло нам је, али не смемо да укључујемо климе због расејавања вируса, нон-стоп смо у пуној опреми, под скафандерима, визирима, маскама, рукавицама и слично.
Како каже лекарка, живи с родитељима који имају преко 65 година, тачније, отац је прешао 70, те се труди да што мање буде у контакту с њима.
– Буквално се видимо накратко, на дистанци, иако живимо заједно – рекла је др Доброта. – Страхујем због својих родитеља, али више сам у страху што овоме не видим краја. Све мислимо да ће у једном тренутку бити мање пацијената, међутим, то се за сада још не дешава. Кад крену јесен, зима и хладније време, који су погодни за развој вируса грипа, па кад се преклопе с коронавирусом – тек онда не знам шта ће нас дочекати.
Стога, лекарка упућује молбу Новосађанима да поштују савете, придржавају се дистанце од два метра и заштите себе носећи маске и рукавице јер ће тако допринети и заштити људи с којима су у контакту.
– По мом мишљењу, то је стварно једини начин да се спречи инфекција, а приметила сам да су многи грађани још увек неодговорни, нарочито млађи – каже наша саговорница. – Сваки дан пролазим поред неких кафића и ресторана и видим да дистанце нема, млади се друже и окупљају без маски. Стога сада и имамо више углавном младих пацијената. Многи мисле да је цела прича измишљена и да је у питању пропаганда, али оне који тако мисле треба довести овде један дан да се увере својим очима у истинитост ситуације и постану мало свеснији проблема с којим смо суочени. У почетку сам и сама била оптимистична док је трајало ванредно стање, мислећи да ћемо ми то лако прегурати, али сада је горе него у почетку јер имамо већи број пацијената.
Медицински техничар Дома здравља Деже Банчи открио нам је да је радио као испомоћ у привременој болници на Сајму од отварања, али да се у међувремену заразио коронавирусом.
– У изолацији сам провео 37 дана, од којих сам 14 био у бањи Јунаковић – искрен је Банчи. – Након оздрављења, вратио сам се у „ковид-амбуланту” у јуну и ту сам и даље. Не бојим се, чувам вас, а сачувајте и ви мене, носећи маске и држећи дистанцу.
По речима др Јоване Галоње из те установе, највећи број ноћи овог месеца провела је у „ковид-амбуланти” под пуном опремом, а не са својим дететом. Њој није тешко, али апелује на грађане да ни њима не буде тешко да носе маске.
– Од отварања „ковид-амбуланти”, у једној смени дезинфикујем и очистим више од 500 квадратних метара – каже спремачица у Дому здравља „Нови Сад” Драгана Лишчић.
Она поручујући суграђанима да одржавају хигијену руку и да се чувају јер ће тако најбрже допринети стабилизацији ове ситуације из које никако да се извучемо.
– У „ковид-амбуланти” радим од самог почетка радних дана и ноћи, бринући о вашем здрављу – каже др Татјана Штрбац, поручујући грађанима да они њој могу помоћи тако што ће поштовати све прописане безбедносне мере и тако сачувати себе и своју околину.
Медицинска сестра Ивана Бановић још од отварања привремене болнице на Сајму ради с оболелима и, како каже, ту је за наше грађане и биће ту у борби против вируса ковид-19, све док сви заједно не победимо, а то ћемо лакше успети поштујући мере.
И. Бакмаз
Фото: Дневник/Филип Бакић и приватна архива