Dnevnik sa zaposlenima u kovid-ambulantama Doma zdravlja Novi Sad
Pandemija koronavirusa ne jenjava, pacijenati svakodnevno dolaze u ambulante Doma zdravlja „Novi Sad” pod sumnjom da su kovid-pozitivni i čini se da se kraj infekcije virusom ne nazire.
Timovi lekara, medicinskih sestara, spremačica, vozača, magacionera... ulažu maksimalan trud, znanje i strpljenje, a o tome kako se osećaju nakon nekoliko meseci uzastopne borbe s nevidljivim neprijateljem, pričali su za „Dnevnik”.
– Radim nekoliko meseci u Ambulanti za respiratorne infekcije u Zmaj Ognjena Vuka i osećam se umorno – čak i kad radite po nekoliko dana, imate utisak da radite mesecima – rekla je za naš list lekarka Doma zdravlja „Novi Sad” dr Gordana Dobrota. – Pokrivamo dnevnu i noćnu smenu od po 12 sati i pacijenata uvek ima, iako je, možda, noću, u poslednjih nekoliko dana broj za nijansu smanjen, dok ih je tokom dana i dalje dosta. Toplo nam je, ali ne smemo da uključujemo klime zbog rasejavanja virusa, non-stop smo u punoj opremi, pod skafanderima, vizirima, maskama, rukavicama i slično.
Kako kaže lekarka, živi s roditeljima koji imaju preko 65 godina, tačnije, otac je prešao 70, te se trudi da što manje bude u kontaktu s njima.
– Bukvalno se vidimo nakratko, na distanci, iako živimo zajedno – rekla je dr Dobrota. – Strahujem zbog svojih roditelja, ali više sam u strahu što ovome ne vidim kraja. Sve mislimo da će u jednom trenutku biti manje pacijenata, međutim, to se za sada još ne dešava. Kad krenu jesen, zima i hladnije vreme, koji su pogodni za razvoj virusa gripa, pa kad se preklope s koronavirusom – tek onda ne znam šta će nas dočekati.
Stoga, lekarka upućuje molbu Novosađanima da poštuju savete, pridržavaju se distance od dva metra i zaštite sebe noseći maske i rukavice jer će tako doprineti i zaštiti ljudi s kojima su u kontaktu.
– Po mom mišljenju, to je stvarno jedini način da se spreči infekcija, a primetila sam da su mnogi građani još uvek neodgovorni, naročito mlađi – kaže naša sagovornica. – Svaki dan prolazim pored nekih kafića i restorana i vidim da distance nema, mladi se druže i okupljaju bez maski. Stoga sada i imamo više uglavnom mladih pacijenata. Mnogi misle da je cela priča izmišljena i da je u pitanju propaganda, ali one koji tako misle treba dovesti ovde jedan dan da se uvere svojim očima u istinitost situacije i postanu malo svesniji problema s kojim smo suočeni. U početku sam i sama bila optimistična dok je trajalo vanredno stanje, misleći da ćemo mi to lako pregurati, ali sada je gore nego u početku jer imamo veći broj pacijenata.
Medicinski tehničar Doma zdravlja Deže Banči otkrio nam je da je radio kao ispomoć u privremenoj bolnici na Sajmu od otvaranja, ali da se u međuvremenu zarazio koronavirusom.
– U izolaciji sam proveo 37 dana, od kojih sam 14 bio u banji Junaković – iskren je Banči. – Nakon ozdravljenja, vratio sam se u „kovid-ambulantu” u junu i tu sam i dalje. Ne bojim se, čuvam vas, a sačuvajte i vi mene, noseći maske i držeći distancu.
Po rečima dr Jovane Galonje iz te ustanove, najveći broj noći ovog meseca provela je u „kovid-ambulanti” pod punom opremom, a ne sa svojim detetom. Njoj nije teško, ali apeluje na građane da ni njima ne bude teško da nose maske.
– Od otvaranja „kovid-ambulanti”, u jednoj smeni dezinfikujem i očistim više od 500 kvadratnih metara – kaže spremačica u Domu zdravlja „Novi Sad” Dragana Liščić.
Ona poručujući sugrađanima da održavaju higijenu ruku i da se čuvaju jer će tako najbrže doprineti stabilizaciji ove situacije iz koje nikako da se izvučemo.
– U „kovid-ambulanti” radim od samog početka radnih dana i noći, brinući o vašem zdravlju – kaže dr Tatjana Štrbac, poručujući građanima da oni njoj mogu pomoći tako što će poštovati sve propisane bezbednosne mere i tako sačuvati sebe i svoju okolinu.
Medicinska sestra Ivana Banović još od otvaranja privremene bolnice na Sajmu radi s obolelima i, kako kaže, tu je za naše građane i biće tu u borbi protiv virusa kovid-19, sve dok svi zajedno ne pobedimo, a to ćemo lakše uspeti poštujući mere.
I. Bakmaz
Foto: Dnevnik/Filip Bakić i privatna arhiva