Дискриминација на послу лако води до насиља
Дискриминација на радном месту, без обзира да ли се врши над мушкарцима или женама, може лако довести до њеног најдрастичнијег облика - насиља, а последице нису штетне само за запослене, него и за послодавце, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Она је говорила на семинару за активисткиње Секције жена Уједињених гранских синдиката Независност и представнике руководства гранских синдиката.
Повереница је на скупу „Стоп насиљу над мушкарцима и женама на радном месту“, који је организовао УГС Независност у сарадњи са Пан-европским већем Међународне конференције синдиката, упозорила да су дискриминацији на радном месту чешће изложене жене и да ову чињеницу потврђују и подаци из прошлогодишњег извештаја Повереника за заштиту равноправности.
Највећи број притужби због дискриминације прошле године подносиле су жене и особе са инвалидитетом, а као најчешћа област дискриминације била је област рада и запошљавања.
"Сличну ситуацију имали смо и prеthodnih година и то нам је био повод да дискриминацију на радном месту поставимо у врх наше агенде, рекла је повереница и додала да је Повереник у сарадњи са ЕУ израдио приручник за послодавце са смерницама за израду антидискриминационог кодекса", наводи се у саопштењу поверенице.
Она је такође истакла да је сарадња са синдикатима од изузетне важности како би се заједничким деловањем што боље искористили постојећи механизми за заштиту радника од насиља, али и других облика дискриминације на радном месту.
На семинару је представљена кампања „СТОП насиљу над женама и мушкарцима на радном месту“, а разговарало се и о последицама по психичко и физичко здравље запослених у пословном амбијенту где се дешава дискриминација и насиље, као и како превазићи стрес на радном месту.