Директорица „Батута“: Двоје заражених вирусом Западног Нила добро, КОМПЛИКАЦИЈЕ САМО У КОМБИНАЦИЈИ С ХРОНИЧНИМ БОЛЕСТИМА
БЕОГРАД: Директорка Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић изјавила је данас да је здравствено стање два пацијента, код којих је потврђено присуство вируса Западног Нила, добро а да вирус доводи до компликација најчешће у случајевима када код заражених постоје и хронична обољења.
Код двоје људи из Западнобачког и Јужнобачког округа потврђено је присуство вируса Западног Нила, сезонског обољења које се преноси убодом зараженог комарца а од којег је за 11 година у Србији било 126 смртних случајева. Од заражених комараца треба страховати у периоду од друге половине јула до краја августа, а интензиван надзор над том болешћу у Србији се спроводи од јуна до прве половине новембра, преноси РТС. Симптоми се јављају од трећег до четрнаестог дана након убода, а чак 80 одсто људи прође без икаквих симптома, каже Јовановић.
Говорећи о двоје заражених овог лета, она је рекла да се ради о особама мушког пола које имају 58 и 62 године и придружена хронична обољења.
"И најчешће је у таквим стањима када имамо хронична обољења у питању лошија отпорност и онда вирус Западног Нила нађе свој пут и доведе до компликација“, каже она.
Симптоми су слични грипу и респираторним инфекцијама, али могу бити веома озбиљни, па и фатални, посебно код старијих људи.
“Око 25 одсто инфицираних добије одређене симптоме који су најчешће благе природе, са повишеном телесном температуром, боловима у мишићима, боловима у зглобовима, истовремено општим лошим стањем“, каже проф. Јовановић.
Само један одсто инфицираних пацијената има компликовано стање болести.
“Та компликована стања се најчешће повезују са запаљењем овојнице и можданог ткива, тако да су то енцефалитис и менингитис који најчешће компликују здравствено стање. Тешки клинички случајеви се манифестују управо том повишеном телесном температуром која доводи особу у лоше клиничко стање. Истовремено се јављају и конвулзије, јављају се конфузна стања и особа може да се осећа јако лоше“, истиче др Јовановић.
Зато је, додаје, важно што пре јавити се изабраном лекару, а пацијент се најчешће упућује на Инфективно одељење где наставља лечење.
Грозница Западног Нила је у нашој земљи први пут регистрована 2012. године. Од тада је забележено 1.296 случајева инфекције изазаване овим вирусом. Међутим, сматра се да је оваквих случајева било више.
“Ми путем надзора региструјемо само један број, најчешће случајева које дају одређену манифестацију, одређене клиничке слике. Нажалост, било је и смртних исхода у prеthodnom периоду због грознице Западног Нила. Ми смо до сада, значи ових 11 година, регистровали у Србији 126 случајева смртних исхода", наводи директорка "Батута".