Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Директор Тиршове Синиша Дучић: Много је деце са ТЕШКИМ БОЛЕСТИМА, НЕМОЈТЕ ДА УЗАЛУД ЧЕКАЈУ ТРАНСПЛАНТАЦИЈЕ

19.11.2023. 11:15 15:12
Пише:
Извор: Freepik

Када су у питању тешке болести од којих оболевају деца, директор Дечје клинике у Тиршовој Синиша Дучић посебно  је емотиван.

Недавно је на овој клиници урађена трансплантација бубрега, а донор је био отац.

Што се тиче трансплантираног детета коме је отац дао бубрег, Дучић је рекао да је операција протекла добро и да је пацијент стабилан.

- Што на хемодијализи, што на перитонеалној дијализи у овом тренутку имамо 32 пацијента, 27 је из Србије, а пет је из Црне Горе и из Републике Српске и они су сви кандидати за трансплантацију, навео је Дучић.

Директор Тиршове указује да та установа има успостављену сарадњу с лондонским Тимом за трансплантацију и идеја је да они долазе да би вршили живе трансплантације код деце са тежином испод 35 килограма.

- Поред тога, имамо свакодневну сарадњу с њима преко видео-линкова, тако да наши лекари већ одлазе тамо - каже Дучић. Међутим, истиче, неопходно је више кадаверичних трансплантација за сву децу која чекају.

А ту имамо проблем јер донора, осим из породице, готово да нема.

Сарадња са одређеним центрима је неопходна када је реч о деци којој је потребна трансплантација јетре.

- Имамо сарадњу са Италијом, то је сарадња која траје преко десет година, конкретно са Бергамом. Наши лекари спремају ту децу за трансплантацију и воде их - каже он.


Број прегледа, операција, интервенција у овој години

Дучић је навео податак да је од почетка године оперисано око 4.500 деце, око 20.000 деце је амбулантно је збринуто, а дијагностичних процедура – типа магнета, електрокардиографије, урађено је код око 175.000 деце.


Но, у “Тиршовој” воде рачуна о деци кој оболевају и од других болести, а сада је сезона респираторних инфекција, стомачних вируса. Оно што брине је чињеница да се међу децом појавио и велики кашаљ, против кога постоји вакцина. У овом тренутку у вртићима има и варичела.

Директор Дечје клинике у Тиршовој Синиша Дучић рекао је за РТС, да их је изненадио велики кашаљ.

-То је болест коју нисмо имали прилике да срећемо. Од почетка ове године било је десет пацијената који су прошли кроз нашу амбуланту где је потврђено да имају велики кашаљ, а седам пацијената је било хоспитализовано - каже Дучић.

Према његовим речима, углавном се ради о најмлађим пацијентима, а најчешће се јавља у новорођеначком узрасту и у раном дојеначком узрасту. Дучић напомиње да су сви ти пацијенти добро прошли.

Вакцина против великог кашља је обавезна, међутим проблем је што се обавља ревакцинација, а на њу се родитељи са децом не јављају редовно.

- Јавља се тај прозор када се пацијенти заражавају и обољевају од великог кашља - рекао је др Дучић.

А како стојимо са другим инфекцијама, првенствено с короном?

- Има је спорадично, то је сада сезонска болест. Немамо ниједног тешког пацијента са коронавирусом последњих месеци  каже Дучић и истиче да су у овом тренутку, када говоримо о прегледима код педијатара, најчешће у питању респираторни и стомачни вируси код деце.

- Тиршова је референтни центар за лечење деце у региону и сви пацијенти из региона долазе код нас. Долазе неки на испитивање и лечења и пацијенти када су исцрпљене све могућности лечења у другим центрима упућују се на лечење на Дечију клинику. Ту су пацијенти који болују од малигних болести, па до повреда, болести срца, урођених аномалија - рекао је он.

Приоритети у наредном периоду

Недавно је у Београду био и стручњак из Енглеске уз подршку РФЗО. Дучић каже да је био професор Костолни из Лондона, али и професор Денард из Лајпцига, из Немачке - један од водећих интервентних кардиолога, који деолази често и потпуно бесплатно..

Према његовим речима, идеја је да се наши лекари максимално обучавају. И лекари који долазе из Лајпцига и колега из Енглеске долазе због добрих пријатељских односа са лекарима са нашим одељењима, јер су проводили јако пуно времена у тим центрима и успоставили су јако добре односе, каже Дучић.

- Имамо огромну подршку тих лекара. Корисно је прво за децу, за родитеље, за лекаре који учествују у тим резултатима, а потом и за државу. То су операције које коштају преко сто хиљада евра које се раде овде за симболичне новце - закључио је др Дучић.

Аутор:
Пошаљите коментар