Директор ЈУТА Александар Сеничић: Стрпљење, боље вредносни ваучер, него отказивање
БЕОГРАД: Грађани Србије су уплатили око 250.000 аранжмана за лето и тим поводом директор ЈУТА Александар Сеничић објаснио је да тренутно није могуће отказивање аранжмана јер туристичке агенције, због ванредне ситуације, не раде и апеловао је на путнике да буду стрпљиви и да прихвате вредносне ваучере.
"Део путника жели да откаже аранжмане, а ми у овом тренутку не можемо да им изађемо у сусрет... с обзиром на то да је највећи број аранжмана упалаћен у такозваној ''фирст минут'' опцији под посебним условима", рекао је Сеничић.
Он не види могућност и начин на који ће се дозволити путницима да могу да добију свој новац у оној мери колико су за аранжман уплатили.
"Нажалост, велики део тог новца је већ уплаћен страним партнерима да би се осигурала њихова путовања. С друге стране, знајући да и они не раде и да немају могућности повраћаја новца, једини модел овог тренутка који је установљен јесу вредносни ваучери", истакао је Сеничић.
Како је објаснио, постоји већи број путника који разуме ситуацију у којој се налази комплетна туристичка индустрија, не само у Србији већ и у свету, те прихвата вредносне ваучере.
"Прихватају компензације и такозване ваучере, односно потврде којима се омогућава продужено коришћење аранжмана у смислу да у вредности ваучера колико су уплатили могу да користе своје путовање у наредних годину дана или нешто дуже у зависности од договора са агенцијом", казао је Сеничић.
Он објашњава да је то систем и модел које су туристичке агенције у Европи и свету установиле и додаје да је то у овом тренутку једини начин како путници не би остали оштећени.
Све велике авио компаније и тур оператери на исти начин решавају проблеме, јер како Сеничић каже, када би се кренуло сада са повраћајем пара на глобалном нивоу, туристичка индустрија, према његовим предивиђањима, "урушила би се у једном дану".
"Наравно да ће агенције покушати где је то могуће да евентуално изврше део повраћаја новца, али у последња два или три месеца, нема посла, нема ликвидности, нема нових путовања, нема ни свежег новца. Једноставно новчани токови су пресечени у једном моменту", истакао је Сеничић.
Он моли путнике да разумеју ситуацију у којој се, како каже, не налази само Србија, већ и цео свет.
Говорећи о аранжманима у Србији, Сеничић каже да су у овом тренутку сви отказани до средине јуна.
Цела ова ситуација ће, према његовим речима, значајно утицати на доласке у Србију и на статистичке параметре, на које су како каже, навикли да буду добри.
"Имали смо просек око 10 до 15 одсто повећања сваке године. Ове године, нажалост, и ако се настави сезона у јулу, не можемо очекивати добре резултате", рекао је директор ЈУТА.
Сеничић очекује да уз мере државе које су планиране за све субјекте у приватном сектору, нешто додатно добију они који су у туристичкој индустрији, туристичке агенције, хотелијери, угоститељи, рент а кар...
"Сви они су далеко више погођени, него неке друге делатности. Очекујемо да наставимо разговоре са Владом и да ћемо имати подршку нашег ресорног министарства", казао је Сеничић.