ДАНАС ЈЕ СВЕТСКИ ДАН ПРЕВРЕМЕНО РОЂЕНИХ БЕБА: Ево које сигнале родитељи треба да прате
Сви родитељи жељно ишчекују дан када ће њихова беба доћи на свет и донети им у живот најлепшу улогу. Ипак, не иде баш све увек по плану, па се догоди и да новорођенче и порани.
У Србији је од укупног броја порођаја у 2020. години било 6,5 одсто претерминских, како је саопштено на округлом столу „Мали кораци, велики помаци - омогућимо контакт кожа-на-кожу свакој беби чак и кад пожури на свет“, који је организовао Институт за неонатологију у сарадњи са Министарством здравља, Институтом за јавно здравље Србије, Удружењем педијатара Србије, удружењима родитеља превремено рођене деце и УНИЦЕФ-ом.
Данас се у нашој држави обележава управо овај дан, Светски дан превремено рођених беба. Када се беба раније роди, она се превози на Институт за неонатологију где се даље о њој брину лекари и медицинске сестре. У тим првим данима јако је важан додир "кожа на кожу". Шта је све потребно, поред константне медицинске помоћи, да родитељи ураде како би се њихово малено чедо брзо опоравило и изашло из болнице?
Родитељи треба да прате сигнале свог детета
Дете не може да прича ни хода, али својим потезима показује шта му треба. На пример, у почетку ће му сметати јако светло и бука, непријатни мириси, ометање сна и слично јер је тако научено у материци. Радите оно што бебу смирује, обратите пажњу да ли јој се мења боја коже, колика јој је брзина срчаних откуцаја као и какав јој је ритам дисања. Такође, да ли прави неуобичајене покрете рукама и ногама, да ли мљацка, да ли има болне гримасе...
Будите ту за дете
Превремени порођај измешта дете у неко изоловано подручје са много непознатих сензација. Иако му је потребна медицинска нега, ипак је присуство, пре свега мајке вежно, али и улога оца; најважнији део живота беба и прва комуникација се одиграва од првог сусрета на неонатолошком одељењу. Можда ћете у првим данима бити разочарани ако не будете могли да држите своју бебу, али знајте да она осећа ваше присуство. Тихо јој певајте, тепајте или причајте јер је то једини глас који она препознаје.
Ставите је на груди
У зависности од бебиног здравственог стања зависи и када ћете моћи први пут да је држите на грудима. Јасно је да се може јавити страх и забринутост али ће то брзо нестати када добијете упутства запослених. Доказано је да додир "кожа на кожу" доводи до бржег опоравка бебе и то могу радити и очеви. Такозвани кенгурски положај доприноси много сигурности бебе. Изводи се тако што се беба без одеће спушта на голе груди родитеља и тако ће беба осетити његов мирис, ослушкиваће глас родитеља и откуцаје његовог срца. Одмах ћете приметити да ће беба током овог контакта "кожа на кожу" бити мирнија и дуже ће спавати.
Телеграф