ДАН ПРЕВЕНЦИЈЕ САМОУБИСТВА Сваких 40 секунди неко себи одузме живот
НОВИ САД: Годишње у свету око милион људи изврши самоубиство, што значи да на сваких 40 секудни нека особа одузме себи живот. Управник Клинике за психијатрију Клиничког центра Војводине доцент др Владимир Кнежевић каже за “Дневник” да је самоубиство десети узрок смрти у општој популацији.
- Око четвртине суицида данас се дешава код адолесцената до 25 година живота и то је водећи узрок превремене смрти код младих. У Србији је највиша стопа самоубистава у Војводини, и у то у Севернобачком округу, где се у последњих 10 година код мушкараца бележе стопе веће од 30 на 100.000 становника, док су код жена око 10. Ове стопе су ипак ниже у односу на последњу деценију 20. века, када су биле више од 40 на 100.000 становника - наводи др Кнежевић и додаје како је самоубиство свесно и намерно уништавање сопственог живота.
Узроци самоубиства могу да буду културни, који се базирају на ставовима о животу и смрти, као и према суициду, потом социјални, јер је суицид социолошки феномен код којег постоје поремећаји између појединца и друштва, затим ситуациони, па психолошки јер је психолошка бол заједнички именитељ суицидалном понашању, те биолошки, јер је већа учесталост суицида у одређеним породицама, а утврђено је и да постоји снижен ниво метаболита серотонина у ликвору особа које су починиле самоубиство.
Особи код које постоји симптоми, односно могућност суицида, потребно је директно постављати питања о самоубиству, јер то не повећава ризик од суицида, напомиње др Кнежевић.
- Потребно је редуковати приступ разним, опасним оруђима и оружјима, разговарати и понудити подршку и упутити их у институције које се баве превенцијом - саветује др Кнежевић.
- Фактори ризика за самоубиство су намера, односно план да се почини суицид, као и раније суицидално понашање, јер је половина људи који изврше самоубиство раније бар једном покушала да изврши суицид, а покушаји су од 10 до 20 пута чешћи од извршених суицида. Фактор ризика су и ментални поремећаји и то у 90 одсто случајева, поремећаји расположења, као што су депресивност, несаница и анхедонија у 80 одсто случајева, потом психотични поремећаји, анксиозни премећај, поремећаји личности и злоупотреба супстанци и зависност. Фактори ризика су и здравствени проблеми, prеthodni стрес који је настао због смрти блиске особе, развода, губитка посла, потом године живота, социјална изолација, когнитивна оштећења, али и доступност оружја, те породична историја - наводи др Кнежевић.
Према његовим речима, најчешће жртве суицида су мушкарци средњих и старијих година, особе без партнера, лоше материјално стање, породична историја у којој је било суицида или психијатријских поремећаја, prеthodеći стрес, поједине профсије, онеспособљавајућа телесна болест, раније покушан суицид у 50 одсто случајева, а код 90 одсто људи постоји психијатријски поремећај. Др Кнежевић истиче како је важно да се препознају симптоми код потенцијално сиуцидне особе.
- То је директно изношење суицидалних идеја, изношење осећаја празнине, безнадежности и смањење жеље за животом, изношење своје кривице и срамоте, осећање да нема решења проблма, осећај усамљености, анксиозност и узнемиреност, повлачење из друштвених релација, поремећај исхране или спавања, осећај психичног или физичког бола, коришћење алкохола, поздрвљање са породицом, сређивање послова, писање тестамента или опроштајног писма - наглашава др Кнежевић.
- Период у којем остоји тенденција пораста покушаја самоубиства су дани викенда, као и верски и државни празници, а код школске и студентске омладине то су полугодишта и крај школске године - наводи др Кнежевић.
У Клиници за психијатрију сваке године имају око 20.000 амбулантних прегледа, што је већи број него раније, када их је било око 15.000. Др Кнежевић сматра да то показује и да се људи сада чешће обраћају за помоћ и да је порасла свест људи, иако и даље постоји стигма психијатријских пацијената. Лекари Клинике се баве секундарном првенцијом, како би се смањила могућност извршења суицида, те на лечење долазе људи који су покушали самоубиство, као и они који пате од менталних поремећаја.
- Дужина лечења зависи од болести, а наши пациенти су и они који пате од депресије, схизофреније, поремећаја личности, алкохолизма. Некада остају у болници пет дана, а некада два месеца. За разлику од извршених самоубистава, где је највише мушкараца у средњим годинама, међу онима који су покушали суицид и дошли на лечење су многоструко чешће жене, средњих година, од 30 до 50 година, мада има и пацијенткиња од 90 година, које имају хронични болни синдром - каже др Кнежевић.
Свако ко има неки проблем менталне природе, треба одмах да потражи помоћ и да се јави психијатру или психологу, као и да прича са блиским особама.
- Болест није срамота и треба да се тражи помоћ. Фамилија и пријатељи треба да подстакну особу на разговор, као и да је подрже у тражењу стручне помоћи. На свим нивоима здравствене заштите имамо психијатријску и психолошку службу, а у нашој Клиници имамо дежурства 24 сата дневно и у пријемној амбуланти збрињавамо и оне људе којима је потребна хитна хоспитализација - поручио је др Кнежевић.
Љ. Петровић