ДА ЛИ СУ ДЕЦA У СРБИЈИ ИЗЛОЖЕНA НЕКОЈ ВРСТИ РАДНЕ ЕКСПЛОАТАЦИЈЕ Узрок сиромаштво и злоупотреба?
- Више од 80.000 деце у Србији, према доступним подацима, изложено је некој врсти радне експлоатације која оставља озбиљне последице по њихово здравље и развој. У обавези смо да јачамо законодавство и политике које штите децу од искоришћавања али и да оснажујемо институције које спроводе законе - казао је јуче заштитник грађана Зоран Пашалић на Међународни дан борбе против дечјег рада (12. јун).
Како је рекао, принудном раду су најчешће изложена деца која живе и раде на улици, која се злоупотребљавају за рад.
Заштитник грађана је јуче указао да је дечји рад веома ретко последица небриге родитеља већ да га најчешће узрокују сиромаштво и злоупотреба од стране одраслих због чега је неопходно да надлежни органи на свим нивоима обезбеде механизме за елиминисање радне експлоатације деце.
– Најважнија обавеза нас одраслих је да обезбедимо здрав психофизички развој свој нашој деци, а посебно деци која су жртве радне експлоатације. Неопходно је да се заједничким напорима надлежних органа утврде и отклоне узроци због којих су деца изложена физичком раду, тачније да ли раде јер живе у сиромаштву или је у питању злоупотреба и трговина људима - навео је Пашалић поводом 12. јуна - Међународног дана борбе против дечјег рада.
Међународни дан борбе против дечјег рада установљен је 2002. године као подсетник да у друштву постоје деце која су, због злоупотреба одраслих, онемогућена да буду срећна и задовољна да расту и развијају се у хуманим условима.
Р. Д.