ЦЕП: Најбољи одлазе из државне управе,треба их задржати
БЕОГРАД: Према истраживању Центра за европску политику (ЦЕП) најквалитетнији кадрови учестало напуштају државну управу последњих година због неадекватних услова рада, а 50 одсто службеника који раде на пословима управљања фондовима ЕУ и међународне помоћи (ЕУ/ИПА послови) намерава да напусти посао у наредних годину дана.
Програмска директорка ЦЕП-а Милена Лазаревић тим поводом је оценила да је стање у управи веома алармантно, јер одлазе баш они који највише раде и одударају од увреженог мишљења о службеницима као "паразитима“ који троше новац пореских обвезника и раде минимално.
Висок степен знања, вештина и искуства ових државних службеника, као и сложеност послова које обављају, чине их све привлачнијим на тржишту рада.
"Да би се спречио одлив кључних службеника и проблеми које њихов одлазак ствара у процесу интеграције Србије у ЕУ, потребно је развијање јасне политике задржавања кадрова. Таква политика би унапредила системе напредовања, награђивања, стручног усавршавања, али и финансијске и друге аспекте рада који тренутно негативно утичу на мотивацију и задовољство запослених", сматра програмска директорка ЦЕП-а.
Према њеним речима, свеукупно је потребан модеран приступ управљању људским ресурсима који препознаје најквалитетније државне службенике и може да се такмичи са понудом на тржишту рада изван државне управе, наводи се у саопштемњу ЦЕП-а.
Она је такође указала да је кадрове који се баве овим пословима јако тешко формирати, јер они изискују не само образовање, одлично познавање енглеског језика већ и јако дуг период обуке које пуно коштају, а пуштајући их да оду, држава губи.
Према њеним речима, велика већина запослених на ЕУ/ИПА пословима је указала да је финансијски аспект један од главних разлога због којих квалитетни кадрови одлазе те да "егзистенција диктира ниво ентузијазма".