scattered clouds
20°C
19.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УКИДАЊЕ ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА на списку предлога министарке здравља ЕВО ШТА ЈОШ ПРЕДЛАЖЕ

12.09.2023. 07:49 08:15
Пише:
Извор: ilustracija/pixabay

Проф. др Даница Грујичић, министарка здравља, од формирања Владе Србије, сигурно да је имала највише идеја и предлога који су "експлодирали" у јавности и изазвали су много полемике.

Неке од иницијатива и део њених најава велики део грађана је прихватио, али је било и оних који се противе или мисле да се њени предлози не могу спровести у пракси.

На челу здравства је 11 месеци, а њена изјава о забрани продаје “брзе хране” у близини школских објеката покренула је лавину коментара.

Говорећи о гојазности деце министарка Грујичић је рекла да је "брза храна опасна као дрога”.

- Као што су забрањене коцкарнице у близини школе, тако треба бити забрањена и брза храна - изјавила је Даница Грујичић.

Највише забрињава чињеница да је међу гојазнима све већи број деце, а према проценама које је спровело Министарство здравља, тај број иде и преко 30 одсто.

- Имамо процењено да преко 30 одсто наше деце има проблем са прекомерном тежином. Радимо на томе да се обнови Чигота. То је једна од ретких институција која се бавила тим проблемом, а посебно је имала програм за децу - рекла је министарка и истакла да би “било супер када бисмо децу могли да хранимо у школи, да имамо неки кетеринг”.

Почетком ове године Грујичић је изјавила да је Закон о забрани пушења у затвореном простору завршен, али да се чека усклађивање са осталим законима. Нагласила је да је казнена политика веома важна у спровођењу овог закона и да инспекција мора да иде у контроле. Навела је тада да ако неко коме је пуна кафана дима треба да се наплати 5.000 динара казна, ништа нећемо урадити, док би се над казном од милион динара сигурно замислио.

Потом је у марту поручила да уколико се усвоји нови предлог закона о потпуној забрани пушења у затвореном простору, и електронске цигарете ће бити забрањене у затвореним јавним просторима, фирмама и угоститељским објектима.

Наиме, када је Србија 2010. године усвојила Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму, који забрањује пушење у затвореном радном и јавном простору, и у јавном превозу, угоститељски објекти су били изузети. Према њеним речима сваки закон иде на увид свим министарствима и пре усвајања треба да прође и Владу и Скупштину, али ми као земља и као народ "не смемо да се брукамо због пушења у затвореном простору ".

- Треба мислити на карцином плућа који је у Србији у порасту, јер је доказано да 95 одсто оболелих од тог тумора чине пушачи или они који су били дугогодишњи пушачи – рекла је Грујичић за "Блиц".

Привремено укидање друштвених мрежа у Србији?

Након два стравична масакра у мају ове године која су завила Србију у црно, проф. др Даница Грујичић предложила је укидање друштвених мрежа “Фејсбук”, “Твитер”, “Инстаграм” и “Тикток” на одређени период.

Гостујући у телевизијским емисијама рекла је да је “можда потребно на око месец дана прекинути све, и “Фејсбук” и “Инстаграм” и све друге мреже, као и “Тик Ток” и “Твитер”.

- Месец дана рестарта, нека се врате неким нормалним акцијама. “Тикток” је у жижи јавности, ништа није бољи ни “Твитер”. Имате људе који су фрустрирани, уместо да оду код психолога и лепо попричају. Ето позив младима, да се определе за клиничку психологију, дајте да помогнемо земљи - рекла је Грујичић.

Након што се 3. маја догодио масакр у београдској ОШ “Владислав Рибникар”, наредних дана је више деце приведено на информативни разговор зато што су величали страшан злочин у тој школи.

- Молим оне коју пишу којекакве глупости, сад ће да ураде ово или оно, или величају убице или криминалце, да схвате да они нису никакви опасни ни момци нити феноменалне девојке. Немојте слати мрзитељске поруке по мрежама. Можда је тренутак да се све те мреже укину у Србији, бар на неко време. Неко ће рећи, она је радикална увек је била таква, у медицини ако не постоји хијерархија и протоколи ми губимо пацијента а ми доктори немамо тај луксуз - рекла је Даница Грујичић.

Краће боловање

Министарска здравља Даница Грујичић је најавила и измену закона о здравственом осигурању и краће боловање. Јавност је након тога негодовала, а одлука је промењена - без комисије на боловање ће се моћи најдуже месец дана?

У изјави за “Блиц ТВ” је то потврдила и рекла да су две недеље биле некада, али се тога млади не сећају.

- Биле су само две недеље и онда је пацијент ишао на комисију. Оно што поједини медији нису схватили или нису навели је да су онколошки пацијенти, свеже оперисани пацијенти, труднице, пацијенти са инвалидитетом изузети, али су то људи који заиста имају озбиљне болести. С друге стране, пошто је јавна расправа у току, долази нам предлог и да критично оболели пацијенти, који можда нису оперисани, али су лежали у интензивним негама, такође не морају да иду на комисију, већ им лекар по изласку из болнице може дати два месеца. Значи пратили смо медицину. Е, сад идеја јесте била да буду две недеље. Као политички много искуснији од мене, председник се јавио, морам признати да ме је подржао, али је ослушкујући грађане, предложио да буде месец дана за почетак, да тако нагло не скраћујемо, па ћемо видети касније шта ће се дешавати. Ја се надам да је то једна добра одлука коју смо донели – рекла је министарка здравља за “Блиц”.

(Blic.rs)

Аутор:
Пошаљите коментар
Министарка Даница Грујичић: Следеће године закон о забрани пушења у затвореном, БОРАЧКА КЊИЖИЦА тикет за ЗДРАВСТВЕНУ

Министарка Даница Грујичић: Следеће године закон о забрани пушења у затвореном, БОРАЧКА КЊИЖИЦА тикет за ЗДРАВСТВЕНУ

11.08.2023. 12:33 12:36