Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Бујошевић: За квиз "Потера" има права продуцентска кућа ван РТС

21.02.2023. 22:07 22:09
Пише:
Фото: Tanjug/pixabay.com, ilustracija

На расправи скупштинског Одбора за културу и информисање, на којем је било речи и пословању медијског јавног сервиса, директор Радио-телевизије Србије Драган Бујошевић изјавио је данас да се РТС током 2021. године, 75 одсто финансирао из такси које плаћају грађани, а 25 одсто од прихода од маркетинга.

Он је појаснио да је Јавни сервис те године радио без новца из буџета.

"Рекли смо да нећемо узимати новац из буџета. Сада мислимо да нам је потребан, али како ствари стоје, због свега што се дешава око РТС данас сумњам да ћемо да га добијемо", рекао је Бујошевић.

    Подносећи извештај пред члановима Одбора за културу и информисање, Бујошевић је нагласио да је 2019. године 93 одсто образовно-научног програма била продукција РТС, 93 одсто сопствене продукције имала је у информативном програму.

    У програму за дијаспору РТС је 76 одсто садржаја продуцирала за дијаспору и 72 одсто забавног програма.

    "Наша обавеза је да имамо 10 одсто програма који раде независне продукције и то нисмо испунили у 2021. Та понуда јесте мала и често неквалитетна. Једноставно нисмо проценили да би независне продукције које су се пријавиле на конкурсу, продуцирале добар програм", рекао је Бујошевић.

    Он је нагласио да се РТС одлучује за независне и спољне продукције само када процени да је то јефтиније и једноставније од сопствене продукције.

    "Сигуран сам да играни програм треба да продуцирају независне продукције. О томе одлучује 8 људи и потребно је да имамо синопсис за све епизоде неке серије уз сценарио за три епизоде и предвиђени буџет да би уопште одлучивали о томе" рекао је Бујошевић. 

     Како каже, нетачни су наводи да је у РТС запослено 3.550 људи.

    "То сам затекао када сам дошао у телевизију. У међувремену је тај број смањен. РТС има

1000 људи мање" додао је он. 

    "РТС је најгледанија у узрастима од 15 до 29 година, од 30 до 44 и од 45 до 59 година. Прозивају нас да продуцирамо ријалити програме а у њима жене кувају, настаје кућа за сиромашне људе али и обнављамо дедовину људима који желе да остану на својој дедовини" каже Бујошевић.

    Председник Управног одбора Радио-телевизије Србије Бранислав Кланшчек рекао је да су извештај и писмо Бујошевића који су објављени на сајту Пиштаљка веродостојни.

    Кланшчек је инсистирао да је Управни одбор РТС саставио документ са примедбама на пословање Јавног сервиса и ту је изнео све што оно се појавило у јавности.

    Кланшчек је рекао да је УО тада уочио да РТС није испунио своје законске дужности и да се бавио сваким програмом понаособ.

    На расправи је било речи и о  питању сукоба интереса, теме која је ових дана била присутна у медијима: Да ли запослени у РТС могу да раде у спољним продукцијама чији програм плаћа РТС?

    "Поновићу овде још једном...Нека ми неко каже шта раде Јован Мемедовић и Кристина Раденковић из квиза "Стигни ме ако можеш" за плату. Настајање квиза "Слагалица" кошта 500 евра, а "Потера" кошта 19 хиљада евра" рекао је Кланшчек.

    Бујошевић је навео је да образовно-научни програм производи 44 емисије, информативни 42, редакција за дијаспору пет, културно-уметнички програм 39, а забавни 63 емисије.

    "Продуцијска кућа је откупила права на квиз "Потера" и РТС нема могућности да откупи та права. На кастингу је одабран Јован Мемедовић као најбољи водитељ тог квиза. То је одлука те продуцентске куће. Уговор за квиз Потера потписан је 2006. године", казао је Бујошевић.

     Скупштински Одбор за културу и информисање разматрао је и Предлог закона о филмском и осталом аудиовизуелном наслеђу, као и Закон о кинематографији. 

Пише:
Пошаљите коментар