light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БЕЗ ЕТИАС ДОЗВОЛЕ НЕЋЕМО МОЋИ ДА ПУТУЈЕМО У ЗЕМЉЕ ЕУ Ево како се добија и колико кошта

12.02.2024. 07:15 07:20
Пише:
Фото: ilustracija/pixabay

Улазак у земље Европске уније биће другачији од маја следеће године! На листи земаља чијим становницима ће бити потребна ЕТИАС путна дозвола, уколико желе да посете неку од чланица ЕУ и/или шенгенског простора се осим Србије, налазе и Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија, али и Северна Македонија, као и Велика Британија, Сједињене Америчке Државе, Уједињени Арапски Еемирати и Канада, те друге земље.

Европски систем путних информација и ауторизације (ЕТИАС) је новина која се можда и неће свидети становницима наше земље, будући да ће бити неопходно прибавити дозволу за путовања на територију Европске уније и земаља шенгенског простора.

Предвиђено је да свако ко обезебди ЕТИАС путну дозволу може несметано да посећује земље Шенгенске зоне, њих 27, као и Кипар, Бугарску и Румунију.

Према тренутно актуелним информацијама, које наводи “Visaguide.world” ЕТИАС систем ће почети да се примењује у мају 2025. године.

У такозваном прелазном периоду није обавезно пријављивање за ЕТИАС путну дозволу.

Рок важности ЕТИАС путне исправе ће бити три године. За све то време ће путницима, који благовремено прибаве овај документ, бити омогућено да према актуелним правилима путују у земље Шенгенске зоне, уз услов да њихов пасош буде валидан у том периоду, наравно.

Зашто ЕТИАС?

Неколико је разлоза због којих је уведена ЕТИАС путна исправа, а као један од њих наводи се чињеница да људи често крше тренутно актуелне прописе о дужини боравка у земљама ЕУ и шенгенског простора. Наиме, тренутно актуелно правило јесте да је омогућен боравак у трајању до 90 дана, али у периоду од шест месеци, па они који се оглушују о то правило неретко бораве дуже на територији тих земаља.

Захваљујући увођењу ЕТИАС путне исправе, то би требало да буде спречено, као и улазак на територију тих земаља за особе које имају кривични досије.

Још један од циљева увођења овог система контроле јесте и побољшање безбедности унутар територије ЕУ и шенгенског простора, те спречавање илегалне имиграције, али и ограничавање ризика који се тичу јавног здравља.

Прибављање ЕТИАС путне дозволе

На листи земаља чијим становницима ће бити потребна ЕТИАС путна дозвола уколико желе да посете неку од чланица ЕУ и/или шенгенског простора се осим Србије, налазе и Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија, али и Северна Македонија, као и Велика Британија, Сједињене Америчке државе, Уједињени арапски емирати и Канада, те друге земље.

Тек око десет минута ће бити потребно за попуњавање формулара, што ЕТИАС путну дозволу сврстава у прилично једноставне за прибављање, а формулар ће бити доступан online.

Након прибављања овог документа путницима ће бити дозвољено да уђу на територију европских земаља које су у систему и да у некој од њих остану до 90 дана и то у периоду од шест месеци.

Постоје и случајеви када неће бити потребно прибављање ЕТИАС путне дозволе, о чему смо писали раније.

Цена

Сви који су старији од 18 година ће, према тренутно актуелним информацијама, приликом прибављања ЕТИАС путне дозволе бити у обавези да плате таксу у износу од 7 евра, док ће они млађи од 18 и старији од 70 година бити ослобођени плаћања.

Плаћање ће бити омогућено online и то уз коришћење дебитне или кредитне картице.

У случају да одговор буде потврдан, путници добијају информације о томе на мејл и то након свега пар минута. Али ако из било ког разлога систем посумња у пријаву, путник ће морати да причека око 72 сата да би добио одговор.

Уколико из било ког разлога буде било потребе да пријаву у систем прегледа орган који је надлежан, путници на одговор могу да чекају највише 96 сати. Управо зато се саветује додатна мера опреза у виду благовременог пријављивања за прибављање ЕТИАС путне дозволе.

Треба имати на уму и то са се овај документ може користити како за туристичке посете одабраној земљи, тако исто и за пословна путивања, али и за транзит. Међутим, не треба заборавити да прибављање ЕТИАС путне дозволе није гарант да ће неком бити заиста дозвољен улазак на територују неке од земаља ЕУ или шенгенског простора, будући да финалну одлуку о томе доносе овлашћена лица на самој граници.

Kurir.rs

Пише:
Пошаљите коментар
Поново одложено административно плаћање за улазак у ЕУ преко ЕТИАС-а

Поново одложено административно плаћање за улазак у ЕУ преко ЕТИАС-а

15.03.2023. 11:59 12:06